График за поддръжка

График за поддръжка на Renault: интервали, слаби места на двигателите и реални разходи

Интервали на Renault за Clio, Captur, Megane, Kadjar, Austral и Scenic: разход на масло при 1.2 TCe, грижа за 1.5 dCi, срокове за ангренажния ремък, обслужване на EDC, разходи в ЕС.

Rev + Daniel Georgiev

Прегледано на 2.11.2026 г. от Daniel Georgiev · 5 източника

Вашият автомобил

Какво предстои за вашия Renault?

напр. 87 000

Въведете показанията на одометъра по-горе, за да видите какво предстои сега →

Сервизни интервали

Общ график за модерен автомобил, не за този Renault. Ръководството на собственика ви съдържа точните данни.

Общ график за модерен автомобил, не за този Renault. Ръководството на собственика ви съдържа точните данни.
УслугаНа всекиСтатус
Двигателно масло и филтърРъководство Как да смените маслото си · Системата за моторно масло: функции на всеки компонент7500 мили / 12 мес.≈ 12 000 км / 12 мес.
Ротация на гумиРъководство Как да разменяте гумите си у дома · Как да изберете и използвате динамометричен ключ7500 мили / 12 мес.≈ 12 000 км / 12 мес.
Филтър за купетоРъководство Как да смените филтъра за въздуха в купето15 000 мили / 12 мес.≈ 24 000 км / 12 мес.
Въздушен филтър на двигателяРъководство Как да смените въздушния си филтър (двигател и купе)30 000 мили / 36 мес.≈ 48 000 км / 36 мес.
Спирачна течностРъководство Как да обезвъздушите спирачките (и да смените спирачната течност)24 мес.
Охладителна течностРъководство Как да промиете охладителната система60 000 мили / 60 мес.≈ 97 000 км / 60 мес.
Запалителни свещиРъководство Как да смените свещите · Как да изберете и използвате динамометричен ключ60 000 мили≈ 97 000 км

≈ преизчислено от другата мерна единица и закръглено.

Съдържание
  1. Официалните интервали — и кога да ги пренебрегнете
  2. 1.2 TCe (H5Ft): двигателят, за който трябва да знаете
  3. 0.9 TCe: честният малък трицилиндров двигател
  4. 1.3 TCe (H5Ht): добър двигател, верига, зависима от маслото
  5. 1.5 dCi (K9K): легендарен, при три условия
  6. Ремъци на газоразпределението: сроковете, които имат значение
  7. Скоростни кутии: EDC, CVT, ръчна
  8. Електрика: „данъкът“ на Renault
  9. Реалистични разходи за поддръжка в ЕС
  10. Водете си записи или загубете представа

Renault произвежда автомобили, които възнаграждават собствениците, поддържащи ги както трябва, и наказват онези, които се доверяват на маркетинга. Официалните графици достигат до 30 000 km между две смени на маслото при някои двигатели. Някои двигатели на Renault понасят такъв интервал. Поне един категорично не го понася. Това ръководство ви казва кой кой е — за Clio, Captur, Megane, Kadjar, Austral и Scenic — и колко всъщност струва поддръжката в Европа.

Официалните интервали — и кога да ги пренебрегнете

Новите бензинови двигатели на Renault (1.0 TCe, 1.3 TCe) имат график за ЕС от 30 000 km (18 000 мили) или 2 години за смяна на маслото. Дизеловите и по-старите двигатели имат интервал от 15 000–20 000 km (9 000–12 500 мили) или 1 година. По-големите обслужвания — филтри, свещи, спирачна течност — се падат на контролни точки от 30 000–60 000 km.

Проблемът е следният: интервалите от 30 000 km са изчислени за каране предимно по магистрала, с добре загрят двигател. Captur, който се използва за разходки до училище и до супермаркета, никога не загрява маслото си достатъчно, за да изпари горивото и кондензата. Това масло е изхабено много преди 30 000 km — а при двигателите на Renault с верижно задвижване и с мокър ремък изхабеното масло убива скъпи части.

Правилото за всеки Renault: 15 000 km (9 000 мили) или 12 месеца, което от двете настъпи първо. При двигателите по-долу ще видите защо това не е прекалена предпазливост.

1.2 TCe (H5Ft): двигателят, за който трябва да знаете

Монтиран на Clio, Captur, Megane, Kadjar и Scenic приблизително от 2012 до 2016 г., четирицилиндровият турбо двигател 1.2 TCe е най-голямото съвременно слабо място на Renault. Заради него във Франция възникнаха групи на собственици и съдебни дела, а причините са механични, а не анекдотични.

Две взаимосвързани повреди. Първо, допуските на буталните пръстени и на цилиндрите са били твърде свободни още от завода, така че маслото преминава в горивната камера. Лошите екземпляри изгарят повече от 1 литър на 1 000 km. Изгарящото масло покрива изпускателните клапани, повишава температурите на горене и ускорява износването навсякъде надолу по веригата — включително на турбината, която ползва същото маслено захранване.

Втора повреда: „доживотната“ ангренажна верига не е такава. Веригите се разтягат от около 80 000–100 000 km (50 000–62 000 мили), подпомогнати от обтегачи, които губят сцепление, и от масло, замърсено заради проблема с разхода. Предупредителният знак е метално тракане при студен старт. Ако го пренебрегнете, ангренажът прескача, клапаните се срещат с буталата и ви очакват €3 000–€5 500 за ремонт на двигателя или €6 000–€8 000 за подмяна с нов двигател. Комплект за верига, подменен навреме, струва €800–€1 200.

Ако притежавате такъв: проверявайте щупата на всеки 500 km, записвайте всяко доливане, сменяйте маслото най-късно на 10 000 km и направете актуализациите на ECU, които Renault е пуснала. Ако купувате такъв: откажете се от всеки екземпляр без папка с касови бележки.

0.9 TCe: честният малък трицилиндров двигател

Трицилиндровият двигател H4Bt с обем 898 cc в Clio и Captur избегна бедата на по-големия си брат. Той е с верижно задвижване и няма конструктивен дефект в ангренажа. Слабите му места са евтини: запалителни бобини, понякога EGR и умерен разход на масло при автомобили, карани натоварено. Давайте му смяна на маслото на 15 000 km с подходящо синтетично масло с ниско съдържание на SAPS и нови свещи на 60 000 km и той ще изкара 250 000 km. Ако го насилвате студен и го карате на ниски обороти с голямо натоварване, всеки малък турбо трицилиндров двигател ще страда — това е физика, а не проблем на Renault.

1.3 TCe (H5Ht): добър двигател, верига, зависима от маслото

Разработен съвместно с Daimler (Mercedes го монтира като M282), 1.3 TCe замени 1.2 от 2018 г. в Clio, Captur, Megane, Kadjar и Austral. Това е значително по-добър двигател — няма системен проблем с разхода на масло, а има множество екземпляри с над 160 000 km без проблеми.

Той е с верига на газоразпределението, обявена като "доживотна", и тук честността относно интервалите има значение. Графикът на Renault за ЕС допуска 30 000 km между смените на маслото. Веригата, нейният обтегач и лагерите на турбината работят изцяло върху това масло. Всеки 1.3 TCe с разтегната верига, чиято история съм виждал, има една обща черта: дълги интервали и къси пътувания. Сменяйте маслото на всеки 15 000 km или веднъж годишно с одобрена по RN17 спецификация и твърдението за "доживотна" верига става вярно. Удължите ли интервала, провеждате експеримент, чийто неблагоприятен изход е ремонт на веригата за над €1 000.

Същата логика важи и за по-новия трицилиндров 1.0 TCe в Clio V и Captur II — но с по-високи залози, защото той използва ремък, работещ в масло (мокър ремък), с обявен ресурс 160 000 km или 6 години. Мокрите ремъци отделят гума в маслото, когато се износват, и запушват смукателния филтър на маслената помпа. Приемайте 6-те години като твърд краен срок, проверявайте от 100 000 km нататък и никога не пропускайте смяна на маслото. Смяната струва €650–€850; двигател, останал без смазване, струва над €3 000.

1.5 dCi (K9K): легендарен, при три условия

Дизеловият 1.5 dCi задвижва практически всичко, което Renault (както и Nissan и Dacia) са произвеждали в продължение на две десетилетия. Добре поддържаните екземпляри надхвърлят 400 000 km. Репутацията му обаче се крепи на три конкретни точки на грижа.

Дюзи. Системата Common Rail е чувствителна към качеството на горивото. Зареждайте дизел от оживени бензиностанции, а при неравномерен празен ход или тракащо почукване под натоварване изпитайте дюзите, преди някоя да е изяла цилиндъра. €250–€400 на дюза.

Маслопровод към турбината. Ранните и средните по възраст K9K са известни с повреди на турбината, причинени не от самата турбина, а от маслопровод, склонен към коксуване. Когато турбината се смени без тръбата, и новата турбина излиза от строя. Предпазването е прясно масло на интервали от 15 000 km; ако някога сменяте турбина, смяната на маслопровода е задължителна.

DPF филтърът и градското каране. Двигател dCi, който никога не работи по 20 минути непрекъснато, не може да завърши регенерацията на DPF филтъра. Филтърът се запълва, налага агресивни регенерации, разрежда маслото с дизел и в крайна сметка се запушва — смяната му струва €1 000–€2 000. Ако карате предимно в града, честният отговор е: не купувайте дизела. Купете TCe или хибрида.

Ремъци на газоразпределението: сроковете, които имат значение

Двигателите на Renault с ремък ви дават дата и пробег. Спазвайте този от двата срока, който настъпи първи — ремъците стареят химически дори когато колата стои в гараж.

  • 1.5 dCi (K9K): 160 000 km (100 000 мили) или 6 години при по-късните версии; по-ранните автомобили предписват 120 000 km (75 000 мили) или 5 години. Ръководете се от ръководството на вашия автомобил, а не от форума.
  • 1.6 16v (K4M) и други по-стари бензинови двигатели: обикновено 120 000 km (75 000 мили) или 6 години; някои графици посочват 90 000 km (56 000 мили). При съмнение го направете по-рано — двигателят с възможност за сблъсък на клапаните и буталата не прощава.

Винаги сменяйте водната помпа (задвижва се от ремъка; заклинила помпа къса новия ремък), обтегачите и ремъка на спомагателните агрегати в същата операция — при K9K ремъкът на спомагателните агрегати може да се разпадне и да бъде завлечен в корпуса на газоразпределението, като така все пак разруши фазите. Извършването на всичко наведнъж добавя може би €80 за части към операция, която е предимно труд.

Скоростни кутии: EDC, CVT, ръчна

EDC с двоен съединител. Renault определя течността в EDC6 със сух съединител като "доживотна". Специалистите, които ремонтират тези кутии, препоръчват смяна на течността на всеки 60 000 km (37 000 мили), около €150–€250 — евтина застраховка срещу накъсаното превключване при ниски скорости, предупрежденията за прегряване и повредите на мехатрониката, с които тези кутии са известни. Версиите EDC7 с мокър съединител (по-силните дизели, Austral) категорично изискват течността да се сменя по график. Избягвайте задържането на колата на съединителя по наклон; именно това ги прегрява в натоварен трафик.

CVT (по-старите Scenic/Megane, X-Tronic при някои Kadjar): течност на всеки 60 000 km с точно предписаната CVT течност. Неподходящата течност съсипва вариатора.

Ръчни кутии: официално са запечатани за целия живот. Смяна на маслото за €90 при 100 000 km кара стара кутия на Renault да превключва като по-нова. Съединителите обикновено издържат 150 000–200 000 km.

Хибрид E-Tech (Clio, Captur, Austral, хибриди от ерата на Scenic): мултирежимната скоростна кутия е безсъединителна кутия със зъбни съединители (dog-box) с произход от Формула 1 — няма пакет съединители, няма хидротрансформатор, почти нищо не се износва. Заедно с рекуперативното спиране, което може да удвои живота на спирачките, моделите E-Tech са най-евтините за поддръжка Renault. Спазвайте графика за смяна на маслото и за обслужване на охлаждащата течност; въпреки това проверявайте спирачните дискове всяка година, защото рядко използваните дискове корозират.

Електрика: „данъкът“ на Renault

Предвидете бюджет за дребни електрически неприятности; те са част от притежаването на колата. Механизмите на стъклоповдигачите са класическа повреда при Clio, Megane и Scenic — кабелният механизъм се протрива и стъклото пада във вратата (€100–€200 за ремонт с неоригинална част). Картите-ключове от ерата на Megane II/Laguna II се износват, разслояват се и губят бутони; нова карта струва €150–€250 при официален сервиз, затова поддържайте резервната в изправност и сменяйте батерията ѝ всяка година. Добавете понякога паркинг сензор, окабеляване на задния капак при хечбеците и предупреждения на таблото, които се оказват сензор за €40. Нищо от това не ви оставя на пътя; всичко това трябва да е в бюджета.

Реалистични разходи за поддръжка в ЕС

Цени в независим сервиз, 2025–2026 г., части и труд:

ПозицияИнтервалТипична цена (EUR)
Обслужване с масло + филтър15 000 km / 1 година€140–€250 (~$150–$270)
Голямо обслужване (филтри, свещи, проверки)60 000 km / 4 години€350–€500 (~$380–$540)
Ангренажен ремък + водна помпа (1.5 dCi, 1.6 16v)120 000–160 000 km / 5–6 години€450–€750 (~$490–$810)
Смяна на мокрия ремък (1.0 TCe)160 000 km / 6 години€650–€850 (~$700–$920)
Комплект ангренажна верига (1.2 TCe, ако е опъната)При симптоми€800–€1 200 (~$860–$1 300)
Смяна на маслото на EDC60 000 km€150–€250 (~$160–$270)
Спирачна течност2 години€60–€90 (~$65–$100)
Охлаждаща течност (Type D)5 години, после на всеки 3€90–€150 (~$100–$160)
Предни накладки + дискове50 000–70 000 km€250–€400 (~$270–$430)
Смяна на DPF (dCi, най-лошият случай)При запушване€1 000–€2 000 (~$1 080–$2 160)
Дизелова дюза (K9K, всяка)При повреда€250–€400 (~$270–$430)

Бензинов Clio или Captur при реалния график от 15 000 km излиза средно €400–€600 годишно. Dci с нормален пробег струва подобно, но носи риска от DPF и дюзи при неправилна експлоатация. 1.2 TCe е неизвестната: добрите екземпляри струват колкото всеки TCe, лошите струват цял двигател.

Водете си записи или загубете представа

Всяка скъпа повреда на Renault в това ръководство има една и съща предистория: никой не е можел да каже кога за последно е сменено маслото или колко е доливано между обслужванията. Решението е скучно — записвайте всичко. GarageHub отбелязва всяко обслужване, доливане и разход за вашия автомобил и ви напомня преди крайния срок за ремъка или преди следващата смяна на маслото, което при 1.2 TCe или 1.0 TCe с мокър ремък е разликата между обслужване за €200 и двигател за €5 000.

Renault не са крехки. Те са специфични. Кратки интервали за маслото, срокове за ремъка, спазвани като закон, масло за EDC на всеки 60 000 km и дизел само ако начинът ви на шофиране го заслужава — направите ли това, няма причина съвременен Renault да не измине над 250 000 km.

Често задавани въпроси за поддръжката на Renault

Наистина ли двигателят Renault 1.2 TCe е толкова лош?

1.2 TCe (H5Ft) от 2012–2016 г. има документирани конструктивни недостатъци: допуските на буталните пръстени позволяват в лоши случаи изгаряне на над 1 литър масло на 1 000 km, а ангренажните вериги се разтягат от 80 000 km, въпреки че се продават като части за целия живот на двигателя. Случаят доведе до съдебни действия във Франция. Ако притежавате такъв двигател, проверявайте маслото на всеки 500 km, сменяйте го на всеки 10 000 km и приемайте всяко тракане при студен старт като спешен сигнал.

Кога трябва да се смени ангренажният ремък на Renault 1.5 dCi?

Официалният интервал на Renault за по-късните двигатели K9K е 160 000 km (100 000 мили) или 6 години, което настъпи първо. По-ранните версии предписват 120 000 km или 5 години, затова проверете ръководството на автомобила. Винаги сменяйте водната помпа и ремъка на съоръженията едновременно: помпата се задвижва от ремъка и блокирала помпа унищожава новия ремък. Планирайте общо €450–€750 в независим сервиз.

Нуждае ли се скоростната кутия Renault EDC от смяна на маслото?

Renault обявява маслото на EDC6 със суха съединителна система за доживотно, но специалистите по скоростни кутии не са съгласни: овехтялото масло стои зад много оплаквания от резки превключвания и проблеми с мехатрониката. Сменяйте го на всеки 60 000 km (37 000 мили), приблизително за €150–€250. EDC7 с мокра съединителна система при по-мощните дизели и в Austral наистина се нуждае от това. Пропускането на тази услуга превръща обслужване за €200 в ремонт на мехатрониката за €2 500.

Има ли Renault 1.3 TCe ангренажен ремък или верига?

1.3 TCe (H5Ht), разработен съвместно с Daimler, използва ангренажна верига, предвидена за целия живот на двигателя, без планирана смяна. Но животът на веригата зависи изцяло от маслото: нужно е правилното синтетично масло с нисък SAPS, сменяно на всеки 15 000 km (9 000 мили) или ежегодно, а не на 30 000 km, колкото позволява графикът за ЕС. Разтегнатите вериги при занемарени автомобили се издават с тракане при студен старт.

Евтина ли е поддръжката на хибрида Renault E-Tech?

Да, наистина. Мултирежимната кутия на E-Tech е безсъединителна кутия със зъбни съединители, наследена от програмата на Renault във Формула 1: няма съединител, който да се износва, няма хидротрансформатор и има по-малко триещи се части от EDC. Рекуперативното спиране удължава живота на накладките и дисковете значително, понякога двойно. Все пак са нужни смяна на моторното масло по график и обслужване на охлаждащата течност, но разходите за експлоатация са доста под тези на съответния чисто бензинов TCe.

Източници

  1. Renault Clio V 2019-2025 Maintenance Plans (Haynes)Haynes · Справка · Достъпено на 9.10.2026 г.
  2. Renault Clio IV 2012-2019 Maintenance Plans (Haynes)Haynes · Справка · Достъпено на 9.10.2026 г.
  3. Renault Captur II 2020-2025 Maintenance Plans (Haynes)Haynes · Справка · Достъпено на 9.10.2026 г.
  4. Renault Captur 2013-2020 Maintenance Plans (Haynes)Haynes · Справка · Достъпено на 9.10.2026 г.
  5. Renault Megane IV 2016-2025 Maintenance Plans (Haynes)Haynes · Справка · Достъпено на 9.10.2026 г.

Интервалите варират според пазара, двигателя и условията на шофиране; ръководството на собственика е водещият източник за вашия автомобил.