Program de întreținere

Program de întreținere Renault: intervale, puncte slabe ale motoarelor și costuri reale

Intervalele de service Renault pentru Clio, Captur, Megane, Kadjar, Austral și Scenic: consumul de ulei al motorului 1.2 TCe, întreținerea 1.5 dCi, termene pentru cureaua de distribuție, service EDC, costuri în UE.

Rev + Daniel Georgiev

Revizuit la 2 nov. 2026 de Daniel Georgiev · 5 surse

Mașina ta

Ce trebuie făcut la Renault?

ex. 87.000

Introdu kilometrajul de mai sus ca să vezi ce trebuie făcut acum →

Intervale de service

Un program general pentru o mașină modernă, nu pentru acest Renault. Manualul proprietarului tău conține cifrele exacte.

Un program general pentru o mașină modernă, nu pentru acest Renault. Manualul proprietarului tău conține cifrele exacte.
ServiciuLa fiecareStatus
Ulei de motor și filtruGhid Cum să îți schimbi uleiul · Sistemul de lubrifiere al motorului: rolul fiecărei componente7.500 mi / 12 luni≈ 12.000 km / 12 luni
Rotația anvelopelorGhid Cum să rotești anvelopele acasă · Cum alegi și folosești o cheie dinamometrică7.500 mi / 12 luni≈ 12.000 km / 12 luni
Filtru de aer habitacluGhid Cum înlocuiești filtrul de aer din habitaclu15.000 mi / 12 luni≈ 24.000 km / 12 luni
Filtru de aer motorGhid Cum să-ți înlocuiești filtrul de aer (motor și habitaclu)30.000 mi / 36 luni≈ 48.000 km / 36 luni
Lichid de frânăGhid Cum să purjezi frânele (și să schimbi lichidul de frână)24 luni
Lichid de răcireGhid Cum să speli sistemul de răcire60.000 mi / 60 luni≈ 97.000 km / 60 luni
BujiiGhid Cum să schimbi bujiile · Cum alegi și folosești o cheie dinamometrică60.000 mi≈ 97.000 km

≈ convertit din cealaltă unitate și rotunjit.

Cuprins
  1. Intervalele oficiale — și când să le ignori
  2. 1.2 TCe (H5Ft): cel despre care trebuie să știi
  3. 0.9 TCe: micul trei cilindri cinstit
  4. 1.3 TCe (H5Ht): motor bun, lanț dependent de ulei
  5. 1.5 dCi (K9K): legendar, dar cu trei condiții
  6. Curelele de distribuție: termenele care contează
  7. Cutii de viteze: EDC, CVT, manuală
  8. Electrica: taxa Renault
  9. Costuri realiste de întreținere în UE
  10. Ține evidența sau o pierzi

Renault construiește mașini care îi răsplătesc pe proprietarii care le întrețin corect și îi pedepsesc pe cei care se încred în marketing. Programele oficiale ajung, la unele motoare, la 30.000 km între schimburile de ulei. Unele motoare Renault suportă asta. Cel puțin unul nu o suportă deloc. Acest ghid îți spune care este care — pentru Clio, Captur, Megane, Kadjar, Austral și Scenic — și cât costă de fapt întreținerea în Europa.

Intervalele oficiale — și când să le ignori

Motoarele pe benzină Renault recente (1.0 TCe, 1.3 TCe) au în UE un program de schimb al uleiului la 30.000 km (18.000 mile) sau 2 ani. Motoarele diesel și cele mai vechi au intervale de 15.000–20.000 km (9.000–12.500 mile) sau 1 an. Piesele de întreținere majoră — filtre, bujii, lichid de frână — se schimbă la verificările de la 30.000–60.000 km.

Iată problema: intervalele de 30.000 km sunt calculate pentru condusul preponderent pe autostradă, cu motorul cald. Un Captur folosit pentru dus copiii la școală și pentru drumuri la supermarket nu ajunge niciodată să încălzească uleiul suficient cât să evapore combustibilul și condensul. Uleiul acela este terminat cu mult înainte de 30.000 km — iar la motoarele Renault cu lanț de distribuție sau cu curea în baie de ulei, uleiul degradat distruge piese scumpe.

Regula pentru orice Renault: 15.000 km (9.000 mile) sau 12 luni, oricare survine mai întâi. Pe motoarele de mai jos vei vedea că nu este exces de prudență.

1.2 TCe (H5Ft): cel despre care trebuie să știi

Montat pe Clio, Captur, Megane, Kadjar și Scenic aproximativ între 2012 și 2016, motorul 1.2 TCe, un patru cilindri turbo, este cea mai mare problemă a Renault din perioada modernă. A dat naștere unor grupuri de proprietari și unor acțiuni în instanță în Franța, iar motivele sunt mecanice, nu anecdotice.

Sunt două defecțiuni legate între ele. În primul rând, toleranțele segmenților și ale cilindrilor erau prea largi încă de la fabrică, așa că uleiul pătrunde în camera de ardere. Exemplarele cu probleme grave ard mai mult de 1 litru la 1.000 km. Uleiul ars acoperă supapele de evacuare, ridică temperaturile de ardere și accelerează uzura în toate componentele din aval — inclusiv în turbosuflantă, care folosește aceeași alimentare cu ulei.

În al doilea rând, lanțul de distribuție „pe viață” nu ține o viață. Lanțurile se alungesc de pe la 80.000–100.000 km (50.000–62.000 mile), ajutate de întinzătoare care pierd forța de strângere și de uleiul contaminat de problema consumului. Semnalul de avertizare este un zdrăngănit metalic la pornirea la rece. Dacă îl ignori, distribuția sare, supapele lovesc pistoanele, iar factura ajunge la 3.000–5.500 € pentru o reconstrucție sau la 6.000–8.000 € pentru un motor de schimb. Un kit de lanț montat la timp costă 800–1.200 €.

Dacă ai unul: verifică joja la fiecare 500 km, notează fiecare completare cu ulei, schimbă uleiul la cel mult 10.000 km și fă actualizările de calculator (ECU) emise de Renault. Dacă vrei să cumperi unul, renunță la orice exemplar care nu are un dosar cu chitanțe.

0.9 TCe: micul trei cilindri cinstit

Motorul H4Bt de 898 cm³, cu trei cilindri, montat pe Clio și Captur, a scăpat de dezastrul fratelui său mai mare. Are lanț de distribuție și nu are o defecțiune de proiectare la distribuție. Punctele slabe sunt ieftine: bobinele de aprindere, ocazional EGR și un consum moderat de ulei la mașinile conduse agresiv. Dacă îi dai schimburi de ulei la 15.000 km, cu ulei sintetic low-SAPS corect, și bujii noi la 60.000 km, face 250.000 km. Dacă îl forțezi la rece și îl torturezi la turații joase, orice mic motor turbo cu trei cilindri va avea de suferit — asta e fizică, nu o problemă Renault.

1.3 TCe (H5Ht): motor bun, lanț dependent de ulei

Dezvoltat în colaborare cu Daimler (Mercedes îl montează sub denumirea M282), motorul 1.3 TCe a înlocuit din 2018 pe 1.2 la Clio, Captur, Megane, Kadjar și Austral. Este un motor semnificativ mai bun — fără o defecțiune sistemică de consum de ulei, cu numeroase exemplare care au depășit 160.000 km fără probleme.

Are un lanț de distribuție declarat „pe viață", iar aici contează sinceritatea față de intervalele de service. Programul Renault pentru UE permite 30.000 km între schimburile de ulei. Lanțul, tensionerul lui și lagărele turbinei se bazează toate pe acest ulei. Fiecare 1.3 TCe cu lanț întins al cărui istoric l-am văzut are un singur lucru în comun: intervale lungi, drumuri scurte. Schimbă uleiul la fiecare 15.000 km sau anual, cu specificația aprobată RN17, și afirmația „pe viață" devine adevărată. Dacă forțezi intervalul, faci un experiment al cărui rezultat nefavorabil este o lucrare la lanț de peste 1.000 €.

Aceeași logică se aplică noului 1.0 TCe cu trei cilindri din Clio V și Captur II, dar cu mize mai mari, pentru că folosește o curea în baia de ulei (curea umedă), declarată pentru 160.000 km sau 6 ani. Curelele umede eliberează cauciuc în ulei când se degradează și înfundă sorbul pompei. Consideră cei 6 ani un termen limită ferm, inspectează de la 100.000 km și nu sări niciodată peste un schimb de ulei. Înlocuirea costă între 650 € și 850 €; un motor lipsit de ulei costă peste 3.000 €.

1.5 dCi (K9K): legendar, dar cu trei condiții

Motorul diesel 1.5 dCi a echipat practic tot ce a construit Renault (și Nissan, și Dacia) timp de două decenii. Exemplarele bine întreținute depășesc 400.000 km. Dar reputația lui se bazează pe trei puncte de întreținere precise.

Injectoarele. Sistemul common-rail este sensibil la calitatea combustibilului. Alimentează-te de la benzinării aglomerate, iar dacă ai ralanti instabil sau un zgomot de bătaie sub sarcină, testează injectoarele înainte ca unul să spele un cilindru. Costă între 250 € și 400 € pe injector.

Alimentarea cu ulei a turbinei. K9K-urile timpurii și din perioada de mijloc sunt cunoscute pentru defectări ale turbinei provocate nu de turbină, ci de o conductă de alimentare cu ulei predispusă la calaminare. Când turbina este înlocuită fără conductă, și turbina nouă cedează. Prevenția este uleiul proaspăt la intervale de 15.000 km; dacă ajungi vreodată să schimbi turbina, schimbarea conductei de alimentare este obligatorie.

FAP-ul și condusul în oraș. Un dCi care nu apucă niciodată 20 de minute de mers susținut nu poate finaliza regenerarea FAP. Filtrul se încarcă, forțează regenerări agresive, diluează uleiul cu motorină și, în cele din urmă, se înfundă; înlocuirea costă între 1.000 € și 2.000 €. Dacă rulezi mai ales în oraș, răspunsul sincer este: nu cumpăra diesel. Cumpără TCe sau hibridul.

Curelele de distribuție: termenele care contează

Motoarele Renault cu curea îți dau o dată și o distanță. Respectă-o pe cea care survine prima, pentru căPiesele de cauciuc îmbătrânesc chimic chiar și dacă mașina stă în garaj.

  • 1.5 dCi (K9K): 160.000 km (100.000 mile) sau 6 ani la versiunile mai noi; mașinile mai vechi specificau 120.000 km (75.000 mile) sau 5 ani. Verifică în manualul tău, nu pe forum.
  • 1.6 16v (K4M) și alte motoare pe benzină mai vechi: de obicei 120.000 km (75.000 mile) sau 6 ani; unele programe indică 90.000 km (56.000 mile). Când ai dubii, fă lucrarea mai devreme: un motor cu interferență nu iartă.

Înlocuiește întotdeauna în aceeași lucrare pompa de apă (acționată de curea; o pompă care se blochează rupe o curea nouă), tensionerele și cureaua de accesorii. La K9K, cureaua de accesorii se poate destrăma și poate fi trasă în carcasa distribuției, distrugând oricum distribuția. Dacă faci totul odată, adaugi poate 80 € în piese la o lucrare care înseamnă în mare parte manoperă.

Cutii de viteze: EDC, CVT, manuală

EDC cu dublă ambreiaj. Renault numește „pe viață" lichidul cutiei EDC6 cu ambreiaj uscat. Specialiștii care recondiționează aceste cutii recomandă schimbarea lichidului la fiecare 60.000 km (37.000 mile), în jur de 150 €–250 €. Este o asigurare ieftină împotriva schimbărilor de viteză sacadate la viteză mică, a avertizărilor de supraîncălzire și a defectelor mecatronicii, pentru care aceste cutii sunt cunoscute. Unitățile EDC7 cu ambreiaj umed (diesel-urile mai puternice, Austral) necesită cu siguranță schimbarea programată a lichidului. Evită să ții mașina pe ambreiaj în pantă; asta le încinge în trafic.

CVT (Scenic/Megane mai vechi, X-Tronic la unele Kadjar): lichid la fiecare 60.000 km, cu lichidul CVT exact specificat. Un lichid nepotrivit distruge variatorul.

Cutiile manuale: sunt declarate de producător ca fiind etanșe pe viață. O schimbare de ulei de 90 € la 100.000 km face ca o cutie Renault veche să schimbe vitezele ca una mai nouă. Ambreiajele țin, de regulă, între 150.000 și 200.000 km.

Hibridul E-Tech (Clio, Captur, Austral, hibrizii din generația Scenic): cutia multimode este o cutie cu gheare, fără ambreiaj, cu origini în Formula 1 — fără pachet de ambreiaj, fără convertizor de cuplu, aproape nimic care să se uzeze. Împreună cu frânarea regenerativă, care poate dubla durata de viață a frânelor, modelele E-Tech sunt cele mai ieftine Renault-uri de întreținut. Respectă la timp schimburile de ulei și service-ul lichidului de răcire; verifică totuși discurile de frână în fiecare an, pentru că discurile folosite puțin corodează.

Electrica: taxa Renault

Prevede în buget mici neplăceri electrice; fac parte din proprietatea unui Renault. Mecanismele de ridicare a geamurilor sunt o defecțiune clasică la Clio, Megane și Scenic — cablul se destramă, iar geamul cade în ușă (100–200 € reparat cu o piesă aftermarket). Cardurile-cheie din era Megane II/Laguna II se uzează, se dezlipesc în straturi și pierd butoanele; un card de înlocuire costă 150–250 € la reprezentanță, așa că păstrează cardul de rezervă în stare de funcționare și schimbă-i bateria în fiecare an. La acestea se adaugă ocazional senzorii de parcare, cablajul hayonului la modelele hatchback și avertizările de pe bord care se dovedesc a fi un senzor de 40 €. Nimic din toate acestea nu te lasă în drum; toate își au locul în buget.

Costuri realiste de întreținere în UE

Prețuri din service-uri independente, 2025–2026, piese și manoperă:

OperațiuneIntervalCost tipic (EUR)
Service cu schimb de ulei + filtru15.000 km / 1 an140–250 € (~150–270 $)
Service major (filtre, bujii, verificări)60.000 km / 4 ani350–500 € (~380–540 $)
Curea de distribuție + pompă de apă (1.5 dCi, 1.6 16v)120.000–160.000 km / 5–6 ani450–750 € (~490–810 $)
Înlocuirea curelei umede (1.0 TCe)160.000 km / 6 ani650–850 € (~700–920 $)
Kit lanț de distribuție (1.2 TCe, dacă s-a întins)La apariția simptomelor800–1.200 € (~860–1.300 $)
Schimbul uleiului EDC60.000 km150–250 € (~160–270 $)
Lichid de frână2 ani60–90 € (~65–100 $)
Lichid de răcire (Type D)5 ani, apoi la 3 ani90–150 € (~100–160 $)
Plăcuțe + discuri față50.000–70.000 km250–400 € (~270–430 $)
Înlocuirea filtrului de particule (dCi, cel mai rău caz)Dacă este colmatat1.000–2.000 € (~1.080–2.160 $)
Injector diesel (K9K, bucata)La defectare250–400 € (~270–430 $)

Un Clio sau Captur pe benzină, întreținut conform programului real de 15.000 km, costă în medie 400–600 € pe an. Un dCi care face kilometri cum trebuie costă similar, dar vine cu riscul filtrului de particule și al injectoarelor dacă este folosit greșit. Motorul 1.2 TCe este jokerul — exemplarele bune costă cât orice TCe, cele rele costă un motor.

Ține evidența sau o pierzi

Fiecare defecțiune scumpă a unui Renault din acest ghid are aceeași preistorie: nimeni nu știa spune când s-a schimbat ultima dată uleiul sau cât s-a completat între service-uri. Soluția este plictisitoare — notează totul. GarageHub înregistrează fiecare service, completare și cost pentru mașina ta și te avertizează înainte de termenul curelei sau de următorul schimb de ulei, ceea ce, la un 1.2 TCe sau la un 1.0 TCe cu curea umedă, face diferența dintre un service de 200 € și un motor de 5.000 €.

Renault-urile nu sunt fragile. Sunt pretențioase. Intervale scurte pentru ulei, termene ale curelei tratate ca lege, ulei EDC la fiecare 60.000 km și un diesel doar dacă stilul tău de condus îl merită — fă toate acestea și nu există niciun motiv ca un Renault modern să nu treacă de 250.000 km.

Întrebări frecvente despre întreținerea Renault

Este motorul Renault 1.2 TCe chiar atât de slab?

Motorul 1.2 TCe (H5Ft) produs în 2012–2016 are defecte de proiectare documentate: toleranțe ale segmenților pistonului care, în cazurile grave, permit arderea a peste 1 litru de ulei la 1.000 km, plus lanțuri de distribuție care se întind de la 80.000 km, deși au fost vândute drept piese pe viață. Problema a dus la acțiuni în instanță în Franța. Dacă ai un astfel de motor, verifică nivelul uleiului la fiecare 500 km, schimbă uleiul la fiecare 10.000 km și tratează orice zgomot de zăngănit la pornirea la rece ca pe o urgență.

Când trebuie schimbată cureaua de distribuție la un Renault 1.5 dCi?

Intervalul oficial Renault pentru motoarele K9K mai noi este de 160.000 km (100.000 de mile) sau 6 ani, oricare survine primul; versiunile mai vechi prevedeau 120.000 km sau 5 ani, așa că verifică în manualul mașinii. Înlocuiește întotdeauna în același timp pompa de apă și cureaua de accesorii; pompa este antrenată de curea, iar o pompă blocată distruge o curea nouă. Bugetează între 450 € și 750 € în total la un service independent.

Cutia de viteze Renault EDC necesită schimbarea uleiului?

Renault declară uleiul din cutia EDC6 cu ambreiaj uscat ca fiind pe viață, dar specialiștii în cutii de viteze nu sunt de acord: uleiul degradat stă în spatele multor probleme de schimbări bruște și de mecatronică. Schimbă-l la fiecare 60.000 km (37.000 de mile), pentru aproximativ 150 €–250 €. Cutia EDC7 cu ambreiaj umed, de pe diesel-urile mai puternice și de pe Austral, chiar are nevoie de el. Dacă sari peste această operațiune, un service de 200 € poate ajunge o reparație de mecatronică de 2.500 €.

Motorul Renault 1.3 TCe are curea sau lanț de distribuție?

Motorul 1.3 TCe (H5Ht), dezvoltat împreună cu Daimler, folosește un lanț de distribuție conceput pentru durata de viață a motorului, fără înlocuire programată. Însă durata de viață a lanțului depinde în totalitate de ulei: are nevoie de uleiul sintetic low-SAPS corect, schimbat la fiecare 15.000 km (9.000 de mile) sau anual, nu la cei 30.000 km permiși de programul pentru UE. Lanțurile întinse la exemplarele neglijate se fac auzite printr-un zăngănit la pornirea la rece.

Este ieftină întreținerea unui Renault E-Tech hybrid?

Da, într-adevăr. Cutia multimode E-Tech este o cutie cu gheare, fără ambreiaj, derivată din programul de Formula 1 al Renault: nu are ambreiaj care să se uzeze, nici convertizor de cuplu, iar piesele supuse frecării sunt mai puține decât la o cutie EDC. Frânarea regenerativă face ca plăcuțele și discurile să reziste mult mai mult, uneori chiar de două ori mai mult. Ai în continuare nevoie de schimburi de ulei motor la termen și de service pentru lichidul de răcire, dar costurile de utilizare sunt cu mult sub cele ale unui TCe pur pe benzină echivalent.

Surse

  1. Renault Clio V 2019-2025 Maintenance Plans (Haynes)Haynes · Referință · Accesat la 9 oct. 2026
  2. Renault Clio IV 2012-2019 Maintenance Plans (Haynes)Haynes · Referință · Accesat la 9 oct. 2026
  3. Renault Captur II 2020-2025 Maintenance Plans (Haynes)Haynes · Referință · Accesat la 9 oct. 2026
  4. Renault Captur 2013-2020 Maintenance Plans (Haynes)Haynes · Referință · Accesat la 9 oct. 2026
  5. Renault Megane IV 2016-2025 Maintenance Plans (Haynes)Haynes · Referință · Accesat la 9 oct. 2026

Intervalele variază în funcție de piață, motor și condițiile de condus; manualul proprietarului este autoritatea pentru mașina ta.