Renault Bakım Takvimi: Aralıklar, Motorların Zayıf Noktaları ve Gerçek Maliyetler
Clio, Captur, Megane, Kadjar, Austral ve Scenic için Renault bakım aralıkları: 1.2 TCe yağ tüketimi, 1.5 dCi bakımı, triger kayışı süreleri, EDC servisi, AB maliyetleri.
2 Kas 2026 tarihinde Daniel Georgiev tarafından gözden geçirildi · 5 kaynak
Renault aracınızda neler zamanı geldi?
Şu an neyin zamanının geldiğini görmek için yukarıya kilometre sayacınızı girin →
- 0 Şimdi yapılması gerekiyor
- 0 8.000 km içinde
- 0 Daha sonra
Servis aralıkları
Bu Renault için değil, modern bir otomobil için genel bir programdır. Kullanım kılavuzunuzda kesin rakamlar bulunur.
| Servis | Her | Durum |
|---|---|---|
| Motor yağı ve filtresiRehber Yağ Değişimi Nasıl Yapılır? · Motor yağı sistemi: her bir parçanın işlevi | 7.500 mi / 12 ay≈ 12.000 km / 12 ay | |
| Lastik rotasyonuRehber Lastik Rotasyonu Evde Nasıl Yapılır · Tork Anahtarı Nasıl Seçilir ve Kullanılır | 7.500 mi / 12 ay≈ 12.000 km / 12 ay | |
| Kabin hava filtresiRehber Kabin Hava Filtresi Nasıl Değiştirilir | 15.000 mi / 12 ay≈ 24.000 km / 12 ay | |
| Motor hava filtresiRehber Hava Filtrenizi Nasıl Değiştirirsiniz (Motor ve Kabin) | 30.000 mi / 36 ay≈ 48.000 km / 36 ay | |
| Fren hidroliğiRehber Frenler Nasıl Havası Alınır (ve Fren Hidroliği Nasıl Değiştirilir) | 24 ay | |
| Soğutma sıvısıRehber Soğutma Sıvısı Sistemi Nasıl Yıkanır (Flush) | 60.000 mi / 60 ay≈ 97.000 km / 60 ay | |
| BujilerRehber Buji Nasıl Değiştirilir · Tork Anahtarı Nasıl Seçilir ve Kullanılır | 60.000 mi≈ 97.000 km |
≈ diğer birimden dönüştürülmüş ve yuvarlanmıştır.
İçindekiler
- Resmî aralıklar ve ne zaman göz ardı edilmeleri gerektiği
- 1.2 TCe (H5Ft): bilmeniz gereken motor
- 0.9 TCe: dürüst küçük üç silindirli
- 1.3 TCe (H5Ht): iyi motor, yağa bağımlı zincir
- 1.5 dCi (K9K): efsanevi, ama üç şartla
- Triger kayışları: önem taşıyan son tarihler
- Şanzımanlar: EDC, CVT, manuel
- Elektrik aksamı: Renault vergisi
- AB'de gerçekçi bakım maliyetleri
- Kayda geçirin, yoksa gözünüzden kaçar
Renault, kendi araçlarına doğru dürüst bakım yaptıran sahiplerini ödüllendirir, pazarlama vaatlerine güvenenleri ise cezalandırır. Resmî bakım programları bazı motorlarda yağ değişimi arasındaki mesafeyi 30.000 km'ye kadar uzatıyor. Bazı Renault motorları buna dayanır. En az biri ise kesinlikle dayanmaz. Bu rehber, Clio, Captur, Megane, Kadjar, Austral ve Scenic için hangisinin hangisi olduğunu ve Avrupa'da bakımın gerçekte ne kadara mal olduğunu anlatıyor.
Resmî aralıklar ve ne zaman göz ardı edilmeleri gerektiği
Güncel Renault benzinli motorlarında (1.0 TCe, 1.3 TCe) AB bakım programı, yağ değişimi için 30.000 km (18.000 mil) veya 2 yıl öngörür. Dizel ve daha eski motorlarda bu aralık 15.000–20.000 km (9.000–12.500 mil) veya 1 yıldır. Filtreler, bujiler ve fren hidroliği gibi büyük bakım kalemleri 30.000–60.000 km'lik kontrol noktalarına denk gelir.
Sorun şurada: 30.000 km'lik aralıklar, otoyolun ağırlıkta olduğu ve motorun sıcak çalıştığı sürüş koşulları esas alınarak hesaplanır. Okul servisi ve market yolculuklarıyla kullanılan bir Captur'un yağı, yakıtı ve yoğuşmayı buharlaştıracak kadar hiçbir zaman ısınmaz. Bu yağ 30.000 km dolmadan çok önce ömrünü tamamlar. Renault'nun zincir tahrikli ve ıslak kayışlı motorlarında ise ömrünü tamamlamış yağ pahalı parçaları öldürür.
Her Renault için kural şudur: 15.000 km (9.000 mil) veya 12 ay, hangisi önce gelirse. Aşağıdaki motorlarda bunun neden aşırı titizlik olmadığını göreceksiniz.
1.2 TCe (H5Ft): bilmeniz gereken motor
Yaklaşık 2012–2016 arasında Clio, Captur, Megane, Kadjar ve Scenic'te kullanılan dört silindirli turbo 1.2 TCe, Renault'nun modern dönemdeki en büyük sorunudur. Fransa'da sahip grupları ve yasal süreçler doğurmuştur ve bunun nedenleri anekdot değil, mekaniktir.
Birbirine bağlı iki arıza var. Birincisi, piston segmanı ve silindir toleransları fabrikadan fazla gevşek çıkıyor; bu yüzden yağ yanma odasına geçiyor. Kötü örnekler 1.000 km'de 1 litreden fazla yağ yakıyor. Yanan yağ egzoz supaplarını kaplıyor, yanma sıcaklıklarını yükseltiyor ve aynı yağ devresini paylaşan turbo dahil, sonrasındaki her parçada aşınmayı hızlandırıyor.
İkincisi, "ömür boyu" denilen triger zinciri aslında öyle değil. Zincirler yaklaşık 80.000–100.000 km (50.000–62.000 mil) civarından itibaren uzuyor; bunu kavrama gücünü yitiren gergiler ve yağ tüketimi sorununun kirlettiği yağ hızlandırıyor. Uyarı belirtisi, soğuk çalıştırmada duyulan metalik bir tıkırtıdır. Bunu göz ardı ederseniz triger atlar, supaplar pistonlara çarpar ve motor revizyonu için 3.000–5.500 €, motor değişimi için 6.000–8.000 € ile karşı karşıya kalırsınız. Zamanında yakalanan bir zincir seti ise 800–1.200 € tutar.
Bu motora sahipseniz: yağ çubuğunu her 500 km'de kontrol edin, her yağ eklemesini kaydedin, yağı en fazla 10.000 km'de değiştirin ve Renault'nun yayımladığı ECU güncellemelerini yaptırın. Satın alacaksanız, fatura dosyası olmayan hiçbir araca yaklaşmayın.
0.9 TCe: dürüst küçük üç silindirli
Clio ve Captur'daki 898 cc'lik H4Bt üç silindirli motor, büyük kardeşinin felaketinden kaçındı. Zincir tahriklidir ve tasarım düzeyinde bir triger kusuru yoktur. Zayıf noktaları ucuz olanlardır: ateşleme bobinleri, ara sıra görülen EGR sorunları ve sert kullanılan araçlarda ılımlı yağ tüketimi. Doğru düşük SAPS'lı sentetik yağla 15.000 km'de yağ değişimi yapıp bujileri 60.000 km'de yenilerseniz 250.000 km gider. Soğukken zorlarsanız ve düşük devirde ağır yük bindirirseniz, her küçük turbo üç silindirli zarar görür; bu fizik meselesidir, Renault'ya özgü değildir.
1.3 TCe (H5Ht): iyi motor, yağa bağımlı zincir
Daimler ile birlikte geliştirilen (Mercedes bunu M282 olarak kullanıyor) 1.3 TCe, 2018'den itibaren Clio, Captur, Megane, Kadjar ve Austral'de 1.2'nin yerini aldı. Çok daha iyi bir motor: sistemik bir yağ tüketimi sorunu yok ve 160.000 km'yi sorunsuz aşmış çok sayıda örnek var.
Motorda "ömür boyu" dayanması öngörülen bir triger zinciri bulunur ve aralıklar konusunda dürüst olmak tam burada önem kazanır. Renault'nun AB bakım programı, yağ değişimleri arasında 30.000 km'ye izin verir. Zincir, zincir gergisi ve turbo yatakları tümüyle bu yağa bağlı çalışır. Geçmişini incelediğim, zinciri uzamış her 1.3 TCe'de ortak bir nokta var: uzun değişim aralıkları ve kısa yolculuklar. Yağı her 15.000 km'de veya yılda bir kez, RN17 onaylı özelliğe sahip yağla değiştirirseniz "ömür boyu" iddiası doğru çıkar. Aralığı uzatırsanız, kaybetmeniz hâlinde 1.000 €'yu aşan bir zincir işlemiyle sonuçlanabilecek bir deney yapmış olursunuz.
Aynı mantık, Clio V ve Captur II'deki daha yeni 1.0 TCe üç silindirli motor için de geçerlidir; üstelik riskler daha yüksektir, çünkü bu motorda 160.000 km veya 6 yıl dayanım değeri verilen yağ içinde çalışan bir kayış (ıslak kayış) kullanılır. Islak kayışlar yıprandığında yağa kauçuk parçacıkları bırakır ve yağ emiş filtresini tıkar. 6 yılı kesin bir son tarih olarak kabul edin, 100.000 km'den itibaren kontrol ettirin ve hiçbir yağ değişimini atlamayın. Değişim maliyeti 650–850 € arasındadır; yağsız kalan bir motorun maliyeti ise 3.000 €'yu aşar.
1.5 dCi (K9K): efsanevi, ama üç şartla
1.5 dCi dizel motor, yirmi yıl boyunca Renault'nun (ve Nissan ile Dacia'nın) ürettiği hemen her modele güç verdi. Bakımı düzgün yapılmış örnekler 400.000 km'yi aşabilir. Ancak bu şöhret, üç belirli bakım noktasına dayanır.
Enjektörler. Common-rail sistemi yakıt kalitesine karşı hassastır. Dizeli işlek istasyonlardan alın; rölantide düzensizlik ya da yük altında tıkırtılı bir vuruntu fark ederseniz, bir enjektör silindir çeperini yıkamadan önce enjektörleri test ettirin. Enjektör başına 250–400 €.
Turbo yağ besleme borusu. Erken ve orta dönem K9K motorlar, turbonun kendisinden değil, kokslaşmaya yatkın yağ besleme borusundan kaynaklanan turbo arızalarıyla bilinir. Turbo, boru değiştirilmeden yenilendiğinde yeni turbo da bozulur. Önlem, 15.000 km aralıklarla taze yağ kullanmaktır; turbo değişimi yaptırırsanız besleme borusunu da değiştirmek pazarlık konusu değildir.
DPF ve şehir içi kullanım. Hiçbir zaman 20 dakika kesintisiz çalışmayan bir dCi, DPF rejenerasyonunu tamamlayamaz. Filtre dolar, agresif rejenerasyonlara yol açar, yağı dizelle seyreltir ve sonunda tıkanır; değişimi 1.000–2.000 € tutar. Sürüşünüz şehir içindeyse dürüst cevap şudur: dizel almayın. TCe'yi ya da hibriti tercih edin.
Triger kayışları: önem taşıyan son tarihler
Renault'nun kayışlı motorları size bir tarih ve bir mesafe verir. Hangisi önce gelirse ona uyun; kayışlar garajda park hâlinde bile kimyasal olarak yaşlanır.
- 1.5 dCi (K9K): sonraki versiyonlarda 160.000 km (100.000 mil) veya 6 yıl; daha eski araçlarda 120.000 km (75.000 mil) veya 5 yıl belirtilmiştir. Forumlara değil, kendi aracınızın kullanım kılavuzuna bakın.
- 1.6 16v (K4M) ve diğer eski benzinli motorlar: genellikle 120.000 km (75.000 mil) veya 6 yıl; bazı programlarda 90.000 km (56.000 mil) yazar. Şüphede kalırsanız işlemi erken yaptırın; supapları pistonlara çarpabilen bir motor hata payı tanımaz.
Aynı işlemde devridaim pompasını (kayış tahrikli; sıkışan bir pompa yeni kayışı koparır), gergileri ve yardımcı donanım kayışını da mutlaka değiştirin; K9K'da yardımcı donanım kayışı parçalanıp triger kapağının içine sürüklenebilir ve zamanlamayı yine de bozar. Hepsini birlikte yaptırmak, ağırlıklı olarak işçilikten oluşan bir işleme yalnızca yaklaşık 80 € değerinde parça maliyeti ekler.
Şanzımanlar: EDC, CVT, manuel
EDC çift kavrama. Renault, kuru kavramalı EDC6'nın yağını "ömür boyu" olarak tanımlar. Bu şanzımanları yeniden yapan uzmanlar, her 60.000 km'de (37.000 mil) yağ değişimi önerir; maliyeti yaklaşık 150–250 €'dur ve bu şanzımanlarla özdeşleşmiş düşük hızlardaki sarsıntılı vites geçişlerine, aşırı ısınma uyarılarına ve mekatronik arızalara karşı ucuz bir sigortadır. Islak kavramalı EDC7 üniteleri (daha güçlü dizeller, Austral) ise kesinlikle programlı yağ değişimi gerektirir. Yokuşlarda aracı kavramayla tutmaktan kaçının; trafikte bu şanzımanları yakan şey budur.
CVT (eski Scenic/Megane, bazı Kadjar'larda X-Tronic): her 60.000 km'de, belirtilen CVT yağıyla yağ değişimi yapın. Yanlış yağ varyatörü bozar.
Manuel şanzımanlar: resmî olarak ömür boyu yağlıdır. 100.000 km'de yapılacak 90 € tutarındaki bir yağ değişimi, eski bir Renault şanzımanını daha yeni biri gibi vitese geçirir. Debriyajlar genellikle 150.000–200.000 km dayanır.
E-Tech hibrit (Clio, Captur, Austral, Scenic dönemi hibritleri): çoklu mod şanzıman, kökeni Formula 1'e dayanan, debriyajsız bir dişli kutusudur — debriyaj paketi yok, tork konvertörü yok, aşınacak neredeyse hiçbir şey yok. Fren ömrünü ikiye katlayabilen rejeneratif frenlemeyle birleşince E-Tech modeller, işletmesi en ucuz Renault'lardır. Yağ değişimlerini ve soğutma suyu bakımını programa uygun yaptırın; yine de fren disklerini yılda bir kontrol edin, çünkü az kullanılan diskler paslanır.
Elektrik aksamı: Renault vergisi
Küçük elektrik sorunları için bütçe ayırın; bunlar sahipliğin bir parçasıdır. Cam krikoları Clio, Megane ve Scenic'te klasik bir arızadır — kablo mekanizması yıpranır ve cam kapının içine düşer (muadil parçayla onarımı 100–200 €). Megane II/Laguna II dönemi anahtar kartları yıpranır, katmanlarına ayrılır ve tuşlarını kaybeder; bayide yedek kart 150–250 € tutar, bu nedenle yedek kartı çalışır durumda tutun ve pilini yılda bir değiştirin. Buna ara sıra park sensörü arızaları, hatchback kasalarda bagaj kapağı kablo demeti sorunları ve 40 €'luk bir sensör çıkan gösterge paneli uyarıları da eklenir. Hiçbiri sizi yolda bırakmaz; ama hepsi bütçede yer almalıdır.
AB'de gerçekçi bakım maliyetleri
Bağımsız servis fiyatları, 2025–2026, parça ve işçilik dahil:
| Kalem | Aralık | Tipik maliyet (EUR) |
|---|---|---|
| Yağ + filtre bakımı | 15.000 km / 1 yıl | €140–€250 (~$150–$270) |
| Büyük bakım (filtreler, bujiler, kontroller) | 60.000 km / 4 yıl | €350–€500 (~$380–$540) |
| Triger kayışı + su pompası (1.5 dCi, 1.6 16v) | 120.000–160.000 km / 5–6 yıl | €450–€750 (~$490–$810) |
| Yağlı kayış değişimi (1.0 TCe) | 160.000 km / 6 yıl | €650–€850 (~$700–$920) |
| Triger zinciri seti (1.2 TCe, uzamışsa) | Belirti görüldüğünde | €800–€1.200 (~$860–$1.300) |
| EDC yağ değişimi | 60.000 km | €150–€250 (~$160–$270) |
| Fren hidroliği | 2 yıl | €60–€90 (~$65–$100) |
| Soğutma suyu (Tip D) | 5 yıl, sonrasında 3 yılda bir | €90–€150 (~$100–$160) |
| Ön balata + disk | 50.000–70.000 km | €250–€400 (~$270–$430) |
| DPF değişimi (dCi, en kötü senaryo) | Tıkandığında | €1.000–€2.000 (~$1.080–$2.160) |
| Dizel enjektör (K9K, tanesi) | Arıza durumunda | €250–€400 (~$270–$430) |
Gerçekçi 15.000 km programına uyan benzinli bir Clio veya Captur yılda ortalama 400–600 € tutar. Düzgün kilometre yapan bir dCi benzer maliyetlidir, ancak yanlış kullanılırsa DPF ve enjektör riskini de taşır. 1.2 TCe bir bilinmezdir — sağlam örnekler her TCe kadar masraf çıkarır, kötü örnekler ise bir motora mal olur.
Kayda geçirin, yoksa gözünüzden kaçar
Bu rehberdeki her pahalı Renault arızasının öncesi aynıdır: kimse yağın en son ne zaman değiştirildiğini veya bakımlar arasında ne kadar yağ eklendiğini söyleyemiyordu. Çözüm sıkıcıdır — her şeyi yazın. GarageHub, aracınız için her bakımı, yağ eklemesini ve masrafı kaydeder; kayış süresi dolmadan veya bir sonraki yağ değişiminden önce sizi uyarır. 1.2 TCe veya yağlı kayışlı 1.0 TCe'de bu, 200 €'luk bir bakımla 5.000 €'luk bir motor arasındaki farktır.
Renault'lar kırılgan değildir. Ama kendine özgüdür. Kısa yağ değişim aralıkları, kanun gibi uygulanan kayış süreleri, her 60.000 km'de EDC yağı ve yalnızca kullanımınız buna uygunsa dizel — bunları yaparsanız, modern bir Renault'nun 250.000 km'yi geçmemesi için bir neden yoktur.
Renault bakımı hakkında sık sorulan sorular
Renault 1.2 TCe motoru gerçekten bu kadar kötü mü?
2012–2016 model 1.2 TCe (H5Ft) motorunun belgelenmiş tasarım kusurları vardır: segman toleransları kötü durumlarda 1.000 km başına 1 litreden fazla yağ yakmasına yol açar; ayrıca ömür boyu parça olarak satılmasına rağmen triger zincirleri 80.000 km'den itibaren uzar. Bu durum Fransa'da hukuki sürece yol açmıştır. Böyle bir araca sahipseniz yağı her 500 km'de bir kontrol edin, her 10.000 km'de bir değiştirin ve soğuk çalıştırmada duyulan her türlü tıkırtıyı acil bir uyarı olarak değerlendirin.
Renault 1.5 dCi motorunda triger kayışı ne zaman değiştirilmelidir?
Renault'nun sonraki K9K motorları için resmi aralığı 160.000 km (100.000 mil) veya 6 yıldır; hangisi önce dolarsa o geçerlidir. Daha eski versiyonlarda 120.000 km veya 5 yıl belirtilmişti, bu nedenle kullanım kılavuzunuzu kontrol edin. Su pompasını ve yardımcı donanım kayışını her zaman aynı anda değiştirin; pompa kayışla tahrik edilir ve sıkışan bir pompa yeni kayışı da tahrip eder. Bağımsız bir serviste her şey dahil 450–750 € bütçe ayırın.
Renault EDC şanzımanının yağının değiştirilmesi gerekir mi?
Renault, kuru kavramalı EDC6 için yağın ömür boyu geçerli olduğunu belirtir, ancak şanzıman uzmanları aynı fikirde değildir; bozulmuş yağ, birçok sarsıntılı vites geçişi ve mekatronik şikâyetinin arkasındadır. Yağı her 60.000 km'de (37.000 mil) değiştirin; maliyeti yaklaşık 150–250 € tutar. Daha güçlü dizel motorlardaki ve Austral'deki ıslak kavramalı EDC7 için bu bakım gerçekten gereklidir. Bu bakımı atlamak, 200 €'luk bir servisin 2.500 €'luk bir mekatronik onarıma dönüşmesine yol açar.
Renault 1.3 TCe motorunda triger kayışı mı yoksa zinciri mi bulunur?
Daimler ile birlikte geliştirilen 1.3 TCe (H5Ht) motoru, motor ömrü boyunca dayanması öngörülen bir triger zinciri kullanır; planlı bir değişim yoktur. Ancak zincirin ömrü tamamen yağa bağlıdır: AB takviminin izin verdiği 30.000 km'de bir değil, doğru düşük SAPS'lı sentetik yağın her 15.000 km'de (9.000 mil) veya yılda bir değiştirilmesi gerekir. Bakımı ihmal edilmiş araçlarda uzamış zincirler, soğuk çalıştırmada duyulan bir tıkırtıyla kendini belli eder.
Renault E-Tech hibrit aracın bakımı ucuz mudur?
Evet, gerçekten öyledir. E-Tech çok modlu şanzıman, Renault'nun F1 programından türetilmiş, kavramasız bir dişli kutusudur; aşınacak bir kavrama, tork konvertörü yoktur ve EDC'ye göre daha az sürtünmeli parça içerir. Rejeneratif frenleme sayesinde balatalar ve diskler çok daha uzun, bazen iki kat daha uzun dayanır. Motor yağı değişimlerini ve soğutma sıvısı bakımını yine de zamanında yaptırmanız gerekir, ancak işletme maliyetleri eşdeğer saf benzinli TCe modelinin belirgin biçimde altında kalır.
Kaynaklar
- Renault Clio V 2019-2025 Maintenance Plans (Haynes)
- Renault Clio IV 2012-2019 Maintenance Plans (Haynes)
- Renault Captur II 2020-2025 Maintenance Plans (Haynes)
- Renault Captur 2013-2020 Maintenance Plans (Haynes)
- Renault Megane IV 2016-2025 Maintenance Plans (Haynes)
Aralıklar pazara, motora ve sürüş koşullarına göre değişiklik gösterir; aracınız için esas kaynak kullanım kılavuzunuzdur.