Harmonogram przeglądów

Harmonogram przeglądów Renault: interwały, słabe punkty silników i rzeczywiste koszty

Interwały serwisowe Renault Clio, Captur, Megane, Kadjar, Austral i Scenic: zużycie oleju w 1.2 TCe, opieka nad 1.5 dCi, terminy wymiany rozrządu, serwis EDC, koszty w UE.

Rev + Daniel Georgiev

Zweryfikowano 2 lis 2026 przez Daniel Georgiev · 5 źródeł

Twój samochód

Co jest do zrobienia w Twoim Renault?

np. 87 000

Wpisz powyżej stan licznika, aby zobaczyć, co jest teraz do zrobienia →

Interwały serwisowe

Ogólny harmonogram dla nowoczesnego samochodu, niekoniecznie dla tego Renault. Dokładne dane znajdziesz w instrukcji obsługi.

Ogólny harmonogram dla nowoczesnego samochodu, niekoniecznie dla tego Renault. Dokładne dane znajdziesz w instrukcji obsługi.
SerwisCoStatus
Olej silnikowy i filtrPoradnik Jak wymienić olej silnikowy · Układ smarowania silnika: za co odpowiada każda część7500 mi / 12 mies.≈ 12 000 km / 12 mies.
Rotacja oponPoradnik Jak samodzielnie przekręcić opony w domu · Jak wybrać i używać klucza dynamometrycznego7500 mi / 12 mies.≈ 12 000 km / 12 mies.
Filtr powietrza kabinowegoPoradnik Jak wymienić filtr kabinowy15 000 mi / 12 mies.≈ 24 000 km / 12 mies.
Filtr powietrza silnikaPoradnik Jak wymienić filtr powietrza (silnika i kabiny)30 000 mi / 36 mies.≈ 48 000 km / 36 mies.
Płyn hamulcowyPoradnik Jak odpowietrzyć hamulce (i wymienić płyn hamulcowy)24 mies.
Płyn chłodniczyPoradnik Jak przepłukać układ chłodzenia60 000 mi / 60 mies.≈ 97 000 km / 60 mies.
Świece zapłonowePoradnik Jak wymienić świece zapłonowe · Jak wybrać i używać klucza dynamometrycznego60 000 mi≈ 97 000 km

≈ przeliczono z innej jednostki i zaokrąglono.

Spis treści
  1. Oficjalne interwały — i kiedy je zignorować
  2. 1.2 TCe (H5Ft): ten, o którym musisz wiedzieć
  3. 0.9 TCe: uczciwy mały trzycylindrowiec
  4. 1.3 TCe (H5Ht): dobry silnik, łańcuch zależny od oleju
  5. 1.5 dCi (K9K): legendarny, ale pod trzema warunkami
  6. Paski rozrządu: terminy, które mają znaczenie
  7. Skrzynie biegów: EDC, CVT, manualna
  8. Elektryka: podatek od Renault
  9. Realistyczne koszty serwisu w UE
  10. Notuj wszystko albo trać rachubę

Renault buduje samochody, które odwdzięczają się właścicielom dbającym o serwis, a karzą tych, którzy ufają materiałom marketingowym. Oficjalne harmonogramy przewidują w niektórych silnikach nawet 30 000 km między wymianami oleju. Część silników Renault to toleruje. Co najmniej jeden — absolutnie nie. Ten poradnik wyjaśnia, który jest który — dla modeli Clio, Captur, Megane, Kadjar, Austral i Scenic — oraz ile obsługa kosztuje w Europie.

Oficjalne interwały — i kiedy je zignorować

Nowsze benzynowe silniki Renault (1.0 TCe, 1.3 TCe) mają w UE harmonogram wymiany oleju co 30 000 km (18 000 mil) lub co 2 lata. Diesle i starsze silniki: co 15 000–20 000 km (9 000–12 500 mil) lub co 1 rok. Główne czynności serwisowe — filtry, świece, płyn hamulcowy — przypadają na przeglądach co 30 000–60 000 km.

Problem w tym, że interwały 30 000 km wyliczono dla jazdy głównie autostradowej, z rozgrzanym silnikiem. Captur wożący dzieci do szkoły i jeżdżący po zakupy nigdy nie nagrzewa oleju na tyle, by odparować z niego paliwo i skropliny. Taki olej jest zużyty na długo przed 30 000 km — a w silnikach Renault z łańcuchem rozrządu i z paskiem pracującym w oleju zużyty olej niszczy kosztowne części.

Zasada dla każdego Renault: co 15 000 km (9 000 mil) lub co 12 miesięcy, zależnie od tego, co nastąpi wcześniej. Na przykładzie poniższych silników zobaczysz, że to nie przesada.

1.2 TCe (H5Ft): ten, o którym musisz wiedzieć

Montowany w modelach Clio, Captur, Megane, Kadjar i Scenic mniej więcej w latach 2012–2016, czterocylindrowy turbodoładowany silnik 1.2 TCe to największa wada współczesnej oferty Renault. We Francji doprowadził do powstania grup właścicieli i do postępowań sądowych, a powody są mechaniczne, nie anegdotyczne.

Są dwie powiązane usterki. Po pierwsze, tolerancje pierścieni tłokowych i cylindrów były od fabryki zbyt luźne, więc olej przedostaje się do komory spalania. W skrajnych przypadkach silnik spala ponad 1 litr na 1 000 km. Spalany olej pokrywa zawory wydechowe nagarem, podnosi temperaturę spalania i przyspiesza zużycie wszystkiego dalej w układzie — w tym turbosprężarki, która korzysta z tego samego obiegu oleju.

Po drugie, „dożywotni” łańcuch rozrządu wcale taki nie jest. Łańcuchy wydłużają się już od około 80 000–100 000 km (50 000–62 000 mil), czemu sprzyjają napinacze tracące skuteczność oraz olej zanieczyszczony przez problem ze zużyciem. Sygnałem ostrzegawczym jest metaliczny grzechot przy zimnym rozruchu. Jeśli go zignorujesz, rozrząd przeskoczy, zawory zetkną się z tłokami, a ty zapłacisz 3 000–5 500 € za remont silnika albo 6 000–8 000 € za silnik wymienny. Zestaw łańcucha wymieniony na czas kosztuje 800–1 200 €.

Jeśli masz takie auto: sprawdzaj poziom oleju miarką co 500 km, notuj każde dolewanie, wymieniaj olej co najwyżej co 10 000 km i zrób aktualizacje sterownika silnika, które wydało Renault. Jeśli dopiero kupujesz — odpuść każdy egzemplarz bez teczki z rachunkami.

0.9 TCe: uczciwy mały trzycylindrowiec

Trzycylindrowy silnik H4Bt o pojemności 898 cm³ w modelach Clio i Captur uniknął katastrofy swojego większego kuzyna. Ma napęd rozrządu łańcuchem i nie ma wady konstrukcyjnej w układzie rozrządu. Słabe punkty to te tanie: cewki zapłonowe, sporadycznie zawór EGR i umiarkowane zużycie oleju w autach eksploatowanych ostro. Przy wymianach oleju co 15 000 km, z właściwym syntetycznym olejem o niskiej zawartości popiołu siarczanowego (low-SAPS), i ze świeżymi świecami po 60 000 km przejedzie 250 000 km. Jeśli będziesz go męczyć na zimno i ciągnąć na niskich obrotach, ucierpi każdy mały turbodoładowany trzycylindrowiec — to fizyka, nie wina Renault.

1.3 TCe (H5Ht): dobry silnik, łańcuch zależny od oleju

Silnik 1.3 TCe, opracowany wspólnie z Daimlerem (Mercedes montuje go jako M282), od 2018 roku zastąpił jednostkę 1.2 w modelach Clio, Captur, Megane, Kadjar i Austral. To znacznie lepszy silnik — bez systemowej wady związanej ze zużyciem oleju, a wiele egzemplarzy przekroczyło 160 000 km bez problemów.

Silnik ma łańcuch rozrządu uznawany za bezobsługowy („na całe życie”) i właśnie tu liczy się uczciwość co do interwałów. Europejski harmonogram Renault dopuszcza 30 000 km między wymianami oleju. Łańcuch, jego napinacz i łożyska turbosprężarki są smarowane tym olejem. Każdy 1.3 TCe z wyciągniętym łańcuchem, którego historię widziałem, ma jedną wspólną cechę: długie interwały i krótkie trasy. Wymieniaj olej co 15 000 km lub raz w roku, stosując olej o specyfikacji zatwierdzonej RN17, a deklaracja „na całe życie” się sprawdzi. Przeciągniesz interwał, a przeprowadzasz eksperyment, w którym przegraną jest wymiana łańcucha za ponad 1000 €.

Ta sama logika dotyczy nowszego trzycylindrowego silnika 1.0 TCe w Clio V i Capturze II — przy wyższej stawce, ponieważ ma on pasek rozrządu pracujący w oleju (mokry pasek), przewidziany na 160 000 km lub 6 lat. Zużywające się mokre paski odrzucają gumę do oleju i zatykają smok pompy oleju. Traktuj 6 lat jako nieprzekraczalny termin, kontroluj pasek od 100 000 km i nigdy nie pomijaj wymiany oleju. Wymiana kosztuje 650–850 €, a silnik pozbawiony smarowania to wydatek 3000 € i więcej.

1.5 dCi (K9K): legendarny, ale pod trzema warunkami

Diesel 1.5 dCi napędzał przez dwie dekady praktycznie wszystko, co zbudowały Renault (a także Nissan i Dacia). Dobrze serwisowane egzemplarze przekraczają 400 000 km. Jego renoma opiera się jednak na trzech konkretnych punktach obsługi.

Wtryskiwacze. Układ common rail jest wrażliwy na jakość paliwa. Tankuj olej napędowy na ruchliwych stacjach, a jeśli pojawią się nierówna praca na biegu jałowym lub stukanie pod obciążeniem, zleć sprawdzenie wtryskiwaczy, zanim któryś zniszczy ściankę cylindra. Koszt to 250–400 € za wtryskiwacz.

Doprowadzenie oleju do turbosprężarki. Wczesne i średnio zaawansowane wiekiem silniki K9K są znane z awarii turbosprężarki, których przyczyną nie jest sama turbina, lecz skłonny do zakoksowania przewód doprowadzający olej. Jeśli turbosprężarkę wymieni się bez wymiany przewodu, nowa również ulegnie awarii. Zapobiega temu świeży olej wymieniany co 15 000 km; jeśli kiedykolwiek będziesz wymieniać turbosprężarkę, wymiana przewodu doprowadzającego jest obowiązkowa.

Filtr DPF i jazda miejska. Silnik dCi, który nigdy nie pracuje przez 20 minut bez przerwy, nie jest w stanie ukończyć regeneracji DPF. Filtr się zapełnia, wymusza agresywne regeneracje, rozcieńcza olej olejem napędowym i w końcu się zatyka — wymiana kosztuje 1000–2000 €. Jeśli jeździsz głównie po mieście, uczciwa odpowiedź brzmi: nie kupuj diesla. Kup TCe lub hybrydę.

Paski rozrządu: terminy, które mają znaczenie

Silniki Renault z paskiem rozrządu mają podany termin i przebieg. Stosuj się do tego, co nastąpi wcześniej — paski starzeją się chemicznie, nawet gdy auto stoi w garażu.

  • 1.5 dCi (K9K): 160 000 km (100 000 mil) lub 6 lat w późniejszych wersjach; wcześniejsze auta miały określone 120 000 km (75 000 mil) lub 5 lat. Sprawdź instrukcję obsługi swojego auta, a nie forum.
  • 1.6 16v (K4M) i inne starsze silniki benzynowe: zazwyczaj 120 000 km (75 000 mil) lub 6 lat; niektóre harmonogramy podają 90 000 km (56 000 mil). W razie wątpliwości wymień pasek wcześniej — silnik kolizyjny nie wybacza zwłoki.

Zawsze wymieniaj w tym samym zakresie prac pompę wody (napędzaną paskiem; zablokowana pompa zrywa nowy pasek), napinacze oraz pasek osprzętu — w K9K pasek osprzętu może się strzępić i zostać wciągnięty do obudowy rozrządu, co i tak zniszczy układ rozrządu. Wykonanie wszystkiego naraz to dodatkowe ok. 80 € za części w naprawie, której koszt to głównie robocizna.

Skrzynie biegów: EDC, CVT, manualna

Dwusprzęgłowa EDC. Renault określa płyn w suchosprzęgłowej skrzyni EDC6 jako „na całe życie”. Specjaliści, którzy regenerują te skrzynie, zalecają wymianę płynu co 60 000 km (37 000 mil), za około 150–250 € — to tanie ubezpieczenie od szarpanych zmian biegów przy małej prędkości, ostrzeżeń o przegrzaniu i awarii mechatroniki, z których te skrzynie słyną. Mokrosprzęgłowe jednostki EDC7 (mocniejsze diesle, Austral) bezwzględnie wymagają planowej wymiany płynu. Unikaj trzymania auta na sprzęgle na wzniesieniach; to właśnie to je przegrzewa w korkach.

CVT (starsze Scenic/Megane, X-Tronic w niektórych Kadjarach): wymiana płynu co 60 000 km, dokładnie takim płynem CVT, jaki jest przewidziany. Niewłaściwy płyn niszczy wariator.

Manualne: fabrycznie określone jako bezobsługowe. Wymiana oleju za 90 € po 100 000 km sprawia, że starsza skrzynia Renault zmienia biegi jak nowsza. Sprzęgła wytrzymują zwykle 150 000–200 000 km.

Hybryda E-Tech (Clio, Captur, Austral, hybrydy z ery Scenic): skrzynia multimode to bezsprzęgłowa skrzynia kłowa z korzeniami w Formule 1 — bez pakietu sprzęgieł, bez przekładni hydrokinetycznej, prawie nic się w niej nie zużywa. Dzięki hamowaniu rekuperacyjnemu, które potrafi podwoić trwałość hamulców, modele E-Tech są najtańszymi w utrzymaniu Renault. Wymieniaj olej i płyn chłodzący zgodnie z harmonogramem; tarcze hamulcowe i tak sprawdzaj raz w roku, ponieważ rzadko używane tarcze korodują.

Elektryka: podatek od Renault

Zaplanuj budżet na drobne usterki elektryczne — to część użytkowania tych aut. Klasyczna awaria w Clio, Megane i Scenic to mechanizm podnoszenia szyb: linka strzępi się i szyba opada do wnętrza drzwi (naprawa zamiennikiem kosztuje 100–200 €). Karty kluczykowe z ery Megane II/Laguna II ścierają się, rozwarstwiają i tracą przyciski; nowa karta u dealera kosztuje 150–250 €, więc dbaj, by zapasowa działała, i raz w roku wymieniaj w niej baterię. Do tego dochodzą od czasu do czasu czujniki parkowania, okablowanie klapy bagażnika w hatchbackach oraz ostrzeżenia na desce rozdzielczej, które okazują się winą czujnika za 40 €. Żadna z tych usterek nie zostawi cię na drodze, ale wszystkie powinny znaleźć się w budżecie.

Realistyczne koszty serwisu w UE

Ceny w niezależnych warsztatach, lata 2025–2026, części i robocizna:

PozycjaInterwałTypowy koszt (EUR)
Wymiana oleju i filtra15 000 km / 1 rok140–250 € (~150–270 $)
Duży przegląd (filtry, świece, kontrole)60 000 km / 4 lata350–500 € (~380–540 $)
Pasek rozrządu + pompa wody (1.5 dCi, 1.6 16v)120 000–160 000 km / 5–6 lat450–750 € (~490–810 $)
Wymiana paska w oleju (1.0 TCe)160 000 km / 6 lat650–850 € (~700–920 $)
Zestaw łańcucha rozrządu (1.2 TCe, w razie wyciągnięcia)Po wystąpieniu objawów800–1 200 € (~860–1 300 $)
Wymiana oleju w EDC60 000 km150–250 € (~160–270 $)
Płyn hamulcowy2 lata60–90 € (~65–100 $)
Płyn chłodzący (typ D)5 lat, potem co 390–150 € (~100–160 $)
Przednie klocki + tarcze50 000–70 000 km250–400 € (~270–430 $)
Wymiana DPF (dCi, najgorszy przypadek)W razie zapchania1 000–2 000 € (~1 080–2 160 $)
Wtryskiwacz diesla (K9K, za sztukę)W razie awarii250–400 € (~270–430 $)

Benzynowe Clio lub Captur serwisowane zgodnie z rzetelnym interwałem 15 000 km kosztuje średnio 400–600 € rocznie. Dobrze wykorzystywany dCi wychodzi podobnie, ale przy niewłaściwej eksploatacji niesie ryzyko awarii DPF i wtryskiwaczy. Silnik 1.2 TCe to niewiadoma — dobre egzemplarze kosztują tyle samo co każdy inny TCe, złe kosztują cały silnik.

Notuj wszystko albo trać rachubę

Każda kosztowna awaria Renault opisana w tym poradniku ma tę samą przeszłość: nikt nie potrafił powiedzieć, kiedy ostatnio wymieniano olej ani ile go dolano między przeglądami. Rozwiązanie jest nudne — zapisuj wszystko. GarageHub rejestruje każdy serwis, uzupełnienie płynów i koszt przypisany do twojego auta oraz przypomina o terminie wymiany paska lub kolejnej wymianie oleju, co w 1.2 TCe albo w 1.0 TCe z paskiem w oleju oznacza różnicę między serwisem za 200 € a silnikiem za 5 000 €.

Renault nie są delikatne. Są wymagające w konkretnych punktach. Krótkie interwały wymiany oleju, terminy wymiany paska traktowane jak prawo, olej w EDC co 60 000 km i diesel tylko wtedy, gdy twój styl jazdy naprawdę go uzasadnia — rób to, a nie ma powodu, by nowoczesne Renault nie przejechało ponad 250 000 km.

Najczęstsze pytania o serwis Renault

Czy silnik Renault 1.2 TCe naprawdę jest aż tak zły?

Silnik 1.2 TCe (H5Ft) z lat 2012–2016 ma udokumentowane wady konstrukcyjne: tolerancje pierścieni tłokowych sprawiają, że w skrajnych przypadkach spala ponad 1 litr oleju na 1 000 km, a łańcuchy rozrządu, mimo że producent opisuje je jako bezobsługowe, wydłużają się już od 80 000 km. Sprawa trafiła do sądu we Francji. Jeśli masz takie auto, sprawdzaj poziom oleju co 500 km, wymieniaj go co 10 000 km, a każdy grzechot przy zimnym rozruchu traktuj jako pilny sygnał ostrzegawczy.

Kiedy wymienić pasek rozrządu w Renault 1.5 dCi?

Oficjalny interwał Renault dla nowszych silników K9K to 160 000 km (100 000 mil) lub 6 lat, w zależności od tego, co nastąpi pierwsze. Wcześniejsze wersje przewidywały 120 000 km lub 5 lat, więc sprawdź instrukcję swojego auta. Zawsze wymieniaj jednocześnie pompę wody i pasek osprzętu: pompa jest napędzana paskiem, a zatarta zniszczy nowy pasek. Zaplanuj w sumie 450–750 € w niezależnym warsztacie.

Czy skrzynia Renault EDC wymaga wymiany oleju?

Renault określa olej w suchosprzęgłowej skrzyni EDC6 jako bezobsługowy, ale specjaliści od skrzyń biegów są innego zdania: zużyty olej stoi za wieloma skargami na szarpanie przy zmianie biegów i usterki mechatroniki. Wymieniaj go co 60 000 km (37 000 mil), co kosztuje około 150–250 €. Mokrosprzęgłowa skrzynia EDC7 w mocniejszych dieslach i w Australu naprawdę tego wymaga. Pominięcie wymiany to prosta droga od serwisu za 200 € do naprawy mechatroniki za 2 500 €.

Czy Renault 1.3 TCe ma pasek rozrządu, czy łańcuch?

Silnik 1.3 TCe (H5Ht), opracowany wspólnie z Daimlerem, ma łańcuch rozrządu zaprojektowany na cały okres eksploatacji silnika, więc nie przewiduje się jego planowej wymiany. Trwałość łańcucha zależy jednak wyłącznie od oleju: potrzebny jest odpowiedni syntetyczny olej o niskiej zawartości SAPS, wymieniany co 15 000 km (9 000 mil) lub raz w roku, a nie co 30 000 km, na co pozwala harmonogram obowiązujący w UE. Wydłużone łańcuchy w zaniedbanych egzemplarzach dają o sobie znać grzechotem przy zimnym rozruchu.

Czy hybryda Renault E-Tech jest tania w utrzymaniu?

Tak, naprawdę. Wielostopniowa skrzynia biegów E-Tech to bezsprzęgłowa skrzynia z zazębieniami kłowymi, wywodząca się z programu Renault w Formule 1: nie ma sprzęgła, które mogłoby się zużywać, ani przekładni hydrokinetycznej, a elementów ciernych jest mniej niż w EDC. Hamowanie odzyskowe sprawia, że klocki i tarcze wytrzymują znacznie dłużej, czasem nawet dwa razy. Nadal trzeba na czas wymieniać olej silnikowy i serwisować układ chłodzenia, ale koszty eksploatacji są wyraźnie niższe niż w porównywalnym, czysto benzynowym TCe.

Źródła

  1. Renault Clio V 2019-2025 Maintenance Plans (Haynes)Haynes · Odniesienie · Dostęp: 9 paź 2026
  2. Renault Clio IV 2012-2019 Maintenance Plans (Haynes)Haynes · Odniesienie · Dostęp: 9 paź 2026
  3. Renault Captur II 2020-2025 Maintenance Plans (Haynes)Haynes · Odniesienie · Dostęp: 9 paź 2026
  4. Renault Captur 2013-2020 Maintenance Plans (Haynes)Haynes · Odniesienie · Dostęp: 9 paź 2026
  5. Renault Megane IV 2016-2025 Maintenance Plans (Haynes)Haynes · Odniesienie · Dostęp: 9 paź 2026

Interwały różnią się w zależności od rynku, silnika i warunków jazdy; instrukcja obsługi jest ostatecznym źródłem informacji dla Twojego samochodu.