Onderhoudsschema

Onderhoudsschema Renault: intervallen, zwakke punten van de motoren en reële kosten

Renault-intervallen voor Clio, Captur, Megane, Kadjar, Austral en Scenic: olieverbruik 1.2 TCe, onderhoud 1.5 dCi, deadlines distributieriem, EDC-onderhoud, kosten in de EU.

Rev + Daniel Georgiev

Gecontroleerd op 2 nov 2026 door Daniel Georgiev · 5 bronnen

Jouw auto

Wat staat er op de planning voor je Renault?

bijv. 87.000

Voer hierboven je kilometerstand in om te zien wat er nu moet gebeuren →

Service-intervallen

Een algemeen schema voor een moderne auto, niet specifiek voor deze Renault. Je gebruikershandleiding bevat de exacte cijfers.

Een algemeen schema voor een moderne auto, niet specifiek voor deze Renault. Je gebruikershandleiding bevat de exacte cijfers.
DienstElkeStatus
Motorolie en filterGids Zo ververs je zelf de motorolie · Het motoroliesysteem: wat elk onderdeel doet7.500 mi / 12 mnd≈ 12.000 km / 12 mnd
Banden wisselenGids Zo wissel je thuis de banden om · Een momentsleutel kiezen en gebruiken7.500 mi / 12 mnd≈ 12.000 km / 12 mnd
InterieurfilterGids Het pollenfilter van je auto vervangen15.000 mi / 12 mnd≈ 24.000 km / 12 mnd
Motor luchtfilterGids Hoe je je luchtfilter vervangt (motor & interieur)30.000 mi / 36 mnd≈ 48.000 km / 36 mnd
RemvloeistofGids Remmen ontluchten (en remvloeistof verversen)24 mnd
KoelvloeistofGids Zo spoel je het koelsysteem door60.000 mi / 60 mnd≈ 97.000 km / 60 mnd
BougiesGids Bougies vervangen: zo doe je het zelf · Een momentsleutel kiezen en gebruiken60.000 mi≈ 97.000 km

≈ omgerekend vanuit de andere eenheid en afgerond.

Inhoud
  1. De officiële intervallen en wanneer je ze beter negeert
  2. 1.2 TCe (H5Ft): degene die je moet kennen
  3. 0.9 TCe: een eerlijke kleine driecilinder
  4. 1.3 TCe (H5Ht): goede motor, ketting afhankelijk van olie
  5. 1.5 dCi (K9K): legendarisch, onder drie voorwaarden
  6. Distributieriemen: de deadlines die tellen
  7. Versnellingsbakken: EDC, CVT, handgeschakeld
  8. Elektronica: de Renault-belasting
  9. Realistische onderhoudskosten in de EU
  10. Houd het bij of raak het kwijt

Renault bouwt auto's die eigenaren belonen die ze goed onderhouden en eigenaren straffen die op de marketing vertrouwen. De officiële onderhoudsschema's lopen bij sommige motoren op tot 30.000 km tussen twee oliewisselingen. Sommige Renault-motoren kunnen dat aan. Minstens één absoluut niet. Deze gids vertelt je welke welke is, voor de Clio, Captur, Megane, Kadjar, Austral en Scenic, en wat onderhoud in Europa werkelijk kost.

De officiële intervallen en wanneer je ze beter negeert

Recente Renault-benzinemotoren (1.0 TCe, 1.3 TCe) hebben in de EU een oliewisselinterval van 30.000 km (18.000 mijl) of 2 jaar. Diesels en oudere motoren hanteren 15.000–20.000 km (9.000–12.500 mijl) of 1 jaar. Grote onderhoudsonderdelen, zoals filters, bougies en remvloeistof, komen aan de beurt bij controlepunten van 30.000–60.000 km.

Het probleem: intervallen van 30.000 km zijn berekend op veel snelwegkilometers met een warme motor. Een Captur die schoolritjes en boodschappen doet, krijgt de olie nooit heet genoeg om brandstof en condens te laten verdampen. Die olie is lang voor 30.000 km uitgewerkt, en bij Renault-motoren met een distributieketting of een natte distributieriem breekt uitgewerkte olie dure onderdelen.

De regel voor elke Renault: 15.000 km (9.000 mijl) of 12 maanden, afhankelijk van wat het eerst bereikt wordt. Bij de onderstaande motoren zie je waarom dat geen overdreven voorzichtigheid is.

1.2 TCe (H5Ft): degene die je moet kennen

De 1.2 TCe, een viercilinder turbomotor die van ongeveer 2012 tot 2016 in de Clio, Captur, Megane, Kadjar en Scenic zat, is Renaults grootste moderne zwakke plek. Er ontstonden eigenarengroepen en rechtszaken in Frankrijk, en de oorzaken zijn mechanisch, niet anekdotisch.

Er zijn twee samenhangende storingen. Ten eerste waren de toleranties van zuigerveren en cilinderwanden vanaf de fabriek te ruim, waardoor olie in de verbrandingsruimte terechtkomt. Slechte exemplaren verbruiken meer dan 1 liter per 1.000 km. Verbrande olie zet zich af op de uitlaatkleppen, verhoogt de verbrandingstemperatuur en versnelt de slijtage verderop in het systeem, ook bij de turbo, die dezelfde oliebron deelt.

Ten tweede is de "levenslange" distributieketting dat niet. Kettingen rekken uit vanaf ongeveer 80.000–100.000 km (50.000–62.000 mijl), geholpen door spanners die grip verliezen en door olie die vervuild is door het olieverbruik. Het waarschuwingssignaal is een metalen ratelgeluid bij een koude start. Negeer je dat, dan springt de distributie over, raken kleppen en zuigers elkaar en kom je uit op €3.000–€5.500 voor een reconstructie of €6.000–€8.000 voor een vervangende motor. Een kettingset die op tijd wordt vervangen kost €800–€1.200.

Als je er een bezit: controleer de peilstok elke 500 km, noteer elke keer dat je bijvult, ververs de olie uiterlijk bij 10.000 km en laat de ECU-updates uitvoeren die Renault heeft uitgebracht. Als je er een wilt kopen: laat elk exemplaar zonder map met facturen links liggen.

0.9 TCe: een eerlijke kleine driecilinder

De H4Bt, een driecilinder van 898 cc in de Clio en Captur, ontsnapte aan de ramp van zijn grote broer. Hij heeft een distributieketting en geen ontwerpfout in de distributie. De zwakke punten zijn goedkoop: bobines, af en toe de EGR en een bescheiden olieverbruik bij hard gereden auto's. Geef hem elke 15.000 km een oliebeurt met de juiste synthetische low-SAPS-olie en verse bougies bij 60.000 km, dan haalt hij 250.000 km. Jaag je hem koud op en rijd je hem op lage toeren, dan lijdt elke kleine turbodriecilinder; dat is natuurkunde, geen Renault-probleem.

1.3 TCe (H5Ht): goede motor, ketting afhankelijk van olie

De 1.3 TCe, ontwikkeld samen met Daimler (Mercedes bouwt hem in als M282), verving vanaf 2018 de 1.2 in de Clio, Captur, Megane, Kadjar en Austral. Het is een aanzienlijk betere motor: geen systematisch olieverbruiksprobleem en genoeg exemplaren die zonder drama voorbij de 160.000 km komen.

Hij heeft een distributieketting die "voor het leven" heet te zijn, en juist hier telt een eerlijk onderhoudsinterval. Volgens het Europese onderhoudsschema van Renault zit er 30.000 km tussen twee oliebeurten. De ketting, de kettingspanner en de turbolagers draaien allemaal op die olie. Elke 1.3 TCe met een uitgerekte ketting waarvan ik de historie heb gezien, heeft één ding gemeen: lange intervallen en korte ritten. Ververs de olie elke 15.000 km of jaarlijks met de RN17-goedgekeurde specificatie, en de claim van de "levenslange" ketting wordt waar. Rek je het interval op, dan neem je een gok waarbij een kettingvervanging van €1.000+ de verliezende uitkomst is.

Dezelfde logica geldt voor de nieuwere 1.0 TCe driecilinder in de Clio V en Captur II, maar dan met hogere inzet, omdat die een in olie lopende distributieriem (natte riem) heeft met een levensduur van 160.000 km of 6 jaar. Natte riemen laten bij slijtage rubberdeeltjes los in de olie, waardoor de oliezuiger verstopt raakt. Beschouw 6 jaar als een harde deadline, controleer de riem vanaf 100.000 km en sla nooit een oliebeurt over. Vervanging kost €650–€850; een motor die zonder smering komt te zitten kost €3.000+.

1.5 dCi (K9K): legendarisch, onder drie voorwaarden

De 1.5 dCi-diesel zit al twintig jaar in vrijwel alles wat Renault (en Nissan en Dacia) bouwde. Goed onderhouden exemplaren halen meer dan 400.000 km. Maar de reputatie rust op drie specifieke aandachtspunten.

Injectoren. Het common-railsysteem is gevoelig voor brandstofkwaliteit. Tank diesel bij drukke tankstations, en laat de injectoren testen als je last hebt van een onrustig stationair toerental of een ratelende klop onder belasting, voordat er een een cilinderwand beschadigt. €250–€400 per injector.

Olietoevoer naar de turbo. Vroege en middelgrote K9K-motoren staan bekend om turbostoringen die niet door de turbo zelf worden veroorzaakt, maar door een olietoevoerleiding die snel verkookst. Wordt een turbo vervangen zonder die leiding, dan gaat ook de nieuwe turbo kapot. Verse olie met een interval van 15.000 km is de preventie; als je ooit een turbo laat vervangen, is de toevoerleiding een must.

De roetfilter (DPF) en stadsverkeer. Een dCi die nooit 20 minuten achtereen op temperatuur draait, kan de DPF-regeneratie niet voltooien. Het filter raakt vol, forceert agressieve regeneraties, verdunt de olie met diesel en loopt uiteindelijk dicht. Vervanging kost €1.000–€2.000. Rijd je vooral in de stad, dan is het eerlijke antwoord: koop de diesel niet. Koop de TCe of de hybride.

Distributieriemen: de deadlines die tellen

Bij de motoren van Renault met een distributieriem krijg je een datum en een afstand. Houd je aan degene die het eerst wordt bereikt: riemen verouderen chemisch, ook als de auto in de garage staat.

  • 1.5 dCi (K9K): 160.000 km (100.000 mijl) of 6 jaar bij latere versies; eerdere auto's schreven 120.000 km (75.000 mijl) of 5 jaar voor. Raadpleeg het instructieboekje, niet het forum.
  • 1.6 16v (K4M) en andere oudere benzinemotoren: doorgaans 120.000 km (75.000 mijl) of 6 jaar; sommige schema's noemen 90.000 km (56.000 mijl). Twijfel je, doe het dan eerder: een interferentiemotor kent geen coulance.

Vervang in dezelfde beurt altijd de waterpomp (die door de riem wordt aangedreven; een vastlopende pomp slaat een nieuwe riem stuk), de spanners en de hulpaandrijfriem. Bij de K9K kan de hulpaandrijfriem uit elkaar vallen en in de distributiekast worden meegesleurd, waardoor de distributie alsnog wordt vernield. Alles in één keer doen kost misschien €80 aan onderdelen extra bij een klus die vooral uit arbeidsloon bestaat.

Versnellingsbakken: EDC, CVT, handgeschakeld

EDC-dubbelkoppeling. Renault noemt de olie van de EDC6 met droge koppeling "levenslang". Specialisten die deze bakken reviseren, adviseren om de olie elke 60.000 km (37.000 mijl) te verversen, voor circa €150–€250. Dat is een goedkope verzekering tegen de schokkerige schakelingen bij lage snelheid, de oververhittingsmeldingen en de mechatronicadefecten waar deze bakken om bekendstaan. Bij de EDC7 met natte koppeling (sterkere diesels, Austral) is periodieke olieverversing zeker nodig. Houd de auto op een helling niet met de koppeling vast; daardoor worden ze in files gaar gekookt.

CVT (oudere Scenic/Megane, X-Tronic bij sommige Kadjars): olie verversen elke 60.000 km met precies de voorgeschreven CVT-olie. Verkeerde olie ruïneert de variator.

Handgeschakelde versnellingsbakken: officieel levenslang afgesloten gevuld. Een olieverversing van €90 bij 100.000 km zorgt ervoor dat een oudere Renault-bak weer schakelt als een nieuwere. Koppelingen gaan doorgaans 150.000–200.000 km mee.

E-Tech hybride (Clio, Captur, Austral, hybrides uit het Scenic-tijdperk): de multimode-versnellingsbak is een koppelingsloze klauwenbak met een Formule 1-achtergrond: geen koppelingspakket, geen koppelomvormer, vrijwel niets wat slijt. In combinatie met regeneratief remmen, waardoor de remmen tot twee keer zo lang meegaan, zijn E-Tech-modellen de goedkoopste Renaults in het onderhoud. Houd de olieverversingen en het koelvloeistofonderhoud op schema; controleer de remschijven toch jaarlijks, want weinig gebruikte schijven corroderen.

Elektronica: de Renault-belasting

Houd rekening met kleine elektrische ergernissen; ze horen bij het bezit. Raammechanismes zijn een klassieke storing bij de Clio, Megane en Scenic: het kabelmechanisme rafelt en het glas zakt in het portier (€100–€200 om te repareren met een nagemaakt onderdeel). De keycards uit het Megane II/Laguna II-tijdperk slijten, laten los van hun laag en verliezen knoppen; een vervangende kaart kost bij een dealer €150–€250, dus zorg dat de reservekaart blijft werken en vervang de batterij ervan jaarlijks. Reken daar af en toe een parkeersensor bij, bedrading van de achterklep bij hatchbacks en dashboardmeldingen die achteraf een sensor van €40 blijken te zijn. Niets daarvan laat je stranden; alles hoort in het budget.

Realistische onderhoudskosten in de EU

Prijzen bij onafhankelijke garages, 2025–2026, onderdelen en arbeid inbegrepen:

OnderdeelIntervalTypische kosten (EUR)
Onderhoudsbeurt met olie + filter15.000 km / 1 jaar€140–€250 (~$150–$270)
Grote beurt (filters, bougies, controles)60.000 km / 4 jaar€350–€500 (~$380–$540)
Distributieriem + waterpomp (1.5 dCi, 1.6 16v)120.000–160.000 km / 5–6 jaar€450–€750 (~$490–$810)
Vervanging natte riem (1.0 TCe)160.000 km / 6 jaar€650–€850 (~$700–$920)
Distributieketting-set (1.2 TCe, indien uitgerekt)Bij klachten€800–€1.200 (~$860–$1.300)
EDC-olie verversen60.000 km€150–€250 (~$160–$270)
Remvloeistof2 jaar€60–€90 (~$65–$100)
Koelvloeistof (Type D)5 jaar, daarna 3€90–€150 (~$100–$160)
Voorste remblokken + schijven50.000–70.000 km€250–€400 (~$270–$430)
Vervanging DPF (dCi, worstcasescenario)Bij verstopping€1.000–€2.000 (~$1.080–$2.160)
Dieselinjector (K9K, per stuk)Bij defect€250–€400 (~$270–$430)

Een benzine-Clio of -Captur die het eerlijke schema van 15.000 km volgt, kost gemiddeld €400–€600 per jaar. Een dCi die een behoorlijke afstand aflegt, kost ongeveer hetzelfde, maar brengt bij verkeerd gebruik het risico van DPF- en injectorproblemen met zich mee. De 1.2 TCe is de grote onbekende: goede exemplaren kosten evenveel als elke andere TCe, slechte kosten een motor.

Houd het bij of raak het kwijt

Elke dure Renault-storing in deze gids heeft dezelfde voorgeschiedenis: niemand kon zeggen wanneer de olie voor het laatst was ververst of hoeveel er tussen de beurten was bijgevuld. De oplossing is saai: schrijf alles op. GarageHub registreert elke beurt, bijvulling en uitgave voor je auto en herinnert je vóór de distributieriem-deadline of de volgende olieverversing, wat bij een 1.2 TCe of een 1.0 TCe met natte riem het verschil is tussen een beurt van €200 en een motor van €5.000.

Renaults zijn niet breekbaar. Ze zijn specifiek. Korte olie-intervallen, riemdeadlines behandelen als wet, EDC-olie elke 60.000 km en alleen een diesel als je rijgedrag er een verdient: doe dat, en er is geen reden waarom een moderne Renault niet verder dan 250.000 km zou komen.

Veelgestelde vragen over het onderhoud van Renault

Is de Renault 1.2 TCe-motor echt zo slecht?

De 1.2 TCe (H5Ft) uit 2012–2016 heeft gedocumenteerde constructiefouten: de toleranties van de zuigerveren zijn zo ruim dat de motor in ernstige gevallen meer dan 1 liter olie per 1.000 km verbrandt, en de distributieketting rekt vanaf 80.000 km uit, terwijl die als levenslang onderdeel wordt verkocht. In Frankrijk leidde dit tot juridische stappen. Heb je zo'n motor, controleer dan elke 500 km de oliestand, ververs de olie elke 10.000 km en behandel elk geratel bij een koude start als dringend.

Wanneer moet je de distributieriem van een Renault 1.5 dCi vervangen?

Het officiële interval van Renault voor de latere K9K-motoren is 160.000 km (100.000 mijl) of 6 jaar, afhankelijk van wat het eerst bereikt wordt. Eerdere versies schreven 120.000 km of 5 jaar voor, dus raadpleeg je instructieboekje. Vervang altijd tegelijk de waterpomp en de hulpaandrijfriem: de pomp wordt door de riem aangedreven en een vastgelopen pomp vernietigt een nieuwe riem. Reken op €450–€750 alles inbegrepen bij een onafhankelijke garage.

Moet de olie in de Renault EDC-versnellingsbak worden ververst?

Renault noemt de olie in de EDC6 met droge koppeling een levenslange vulling, maar versnellingsbakspecialisten zijn het daar niet mee eens: verouderde olie ligt aan de basis van veel klachten over schokkend schakelen en over de mechatronica. Ververs de olie elke 60.000 km (37.000 mijl); dat kost ongeveer €150–€250. De EDC7 met natte koppeling in de sterkere dieselmotoren en in de Austral heeft dit echt nodig. Wie dit overslaat, maakt van een onderhoudsbeurt van €200 een mechatronicareparatie van €2.500.

Heeft de Renault 1.3 TCe een distributieriem of een distributieketting?

De 1.3 TCe (H5Ht), samen met Daimler ontwikkeld, heeft een distributieketting die voor de levensduur van de motor is ontworpen; vervanging is niet gepland. De levensduur van de ketting hangt echter volledig af van de olie: gebruik de juiste synthetische low-SAPS-olie en ververs die elke 15.000 km (9.000 mijl) of jaarlijks, dus niet na de 30.000 km die het EU-schema toestaat. Uitgerekte kettingen bij verwaarloosde exemplaren verraden zich door geratel bij een koude start.

Is de Renault E-Tech hybride goedkoop in onderhoud?

Ja, echt. De E-Tech multimode-versnellingsbak is een koppelingloze klauwenbak, afgeleid van het F1-programma van Renault: er is geen koppeling die slijt, geen koppelingsomvormer en minder wrijvingsonderdelen dan bij een EDC. Dankzij regeneratief remmen gaan remblokken en remschijven veel langer mee, soms twee keer zo lang. Je moet nog wel de motorolie volgens schema verversen en het koelvloeistofonderhoud laten uitvoeren, maar de gebruikskosten liggen duidelijk onder die van de vergelijkbare pure benzine-TCe.

Bronnen

  1. Renault Clio V 2019-2025 Maintenance Plans (Haynes)Haynes · Referentie · Geraadpleegd op 9 okt 2026
  2. Renault Clio IV 2012-2019 Maintenance Plans (Haynes)Haynes · Referentie · Geraadpleegd op 9 okt 2026
  3. Renault Captur II 2020-2025 Maintenance Plans (Haynes)Haynes · Referentie · Geraadpleegd op 9 okt 2026
  4. Renault Captur 2013-2020 Maintenance Plans (Haynes)Haynes · Referentie · Geraadpleegd op 9 okt 2026
  5. Renault Megane IV 2016-2025 Maintenance Plans (Haynes)Haynes · Referentie · Geraadpleegd op 9 okt 2026

Intervallen variëren per markt, motor en rijomstandigheden; je gebruikershandleiding is de autoriteit voor jouw auto.