График за поддръжка на Citroën: интервали, разходи и известни проблеми
Интервали за поддръжка на Citroën C3, C4, C5 Aircross и Berlingo: реалната картина с PureTech и мокрия ремък, грижа за DPF филтъра при BlueHDi, масло за EAT8 и реалистични разходи в ЕС.
Проверено спрямо Citroën C3 guide d'utilisation, édition 01/02/2017-22/10/2019 · Прегледано на 2.11.2026 г. от Daniel Georgiev · 5 източника
Какво предстои за вашия Citroën?
Въведете показанията на одометъра по-горе, за да видите какво предстои сега →
- 0 Дължимо сега
- 0 До 8000 км
- 0 По-късно
Сервизни интервали
Общ график за модерен автомобил, не за този Citroën. Ръководството на собственика ви съдържа точните данни.
| Услуга | На всеки | Статус |
|---|---|---|
| Двигателно масло и филтърРъководство Как да смените маслото си · Системата за моторно масло: функции на всеки компонент | 7500 мили / 12 мес.≈ 12 000 км / 12 мес. | |
| Ротация на гумиРъководство Как да разменяте гумите си у дома · Как да изберете и използвате динамометричен ключ | 7500 мили / 12 мес.≈ 12 000 км / 12 мес. | |
| Филтър за купетоРъководство Как да смените филтъра за въздуха в купето | 15 000 мили / 12 мес.≈ 24 000 км / 12 мес. | |
| Въздушен филтър на двигателяРъководство Как да смените въздушния си филтър (двигател и купе) | 30 000 мили / 36 мес.≈ 48 000 км / 36 мес. | |
| Спирачна течностРъководство Как да обезвъздушите спирачките (и да смените спирачната течност) | 24 мес. | |
| Охладителна течностРъководство Как да промиете охладителната система | 60 000 мили / 60 мес.≈ 97 000 км / 60 мес. | |
| Запалителни свещиРъководство Как да смените свещите · Как да изберете и използвате динамометричен ключ | 60 000 мили≈ 97 000 км |
≈ преизчислено от другата мерна единица и закръглено.
Съдържание
- Сервизният график, който Citroën ви дава — и този, който наистина трябва да спазвате
- Мокрият ремък на 1.2 PureTech: проблемът, който определя този двигател
- BlueHDi дизелите: отлични двигатели, но неподходящи за повечето купувачи
- По-старият 1.6 HDi: класическата повреда с цедката на турбото
- Окачване: комфортна технология по епохи
- Скоростна кутия EAT8: „напълнена за целия живот“ е маркетинг
- Електрическа система и BSI: акумулаторът има по-голямо значение
- Реални разходи за поддръжка в ЕС
- Бележки по модели: къде всеки от тях е уязвим
- Водете записи или рискувате
Citroën са евтини за закупуване и евтини за поддържане — до момента, в който някой пропусне обслужването, което фабричният график подценява. Отвътре съвременните C3, C4, C5 Aircross и Berlingo са хардуер на Stellantis, споделен с Peugeot и Opel, което означава, че споделят както техните силни страни, така и двете им прословути слабости: мокрия ремък на 1.2 PureTech и, при по-старите дизели, цедката на маслопровода към турбината на 1.6 HDi. Ако познавате тези две неща и спазвате разумен режим на интервали, Citroën е един от най-евтините автомобили в Европа за поддържане в движение.
Сервизният график, който Citroën ви дава — и този, който наистина трябва да спазвате
Официално повечето съвременни Citroën имат сервизни интервали от 25 000 km (15 500 мили) или 1 година за дизелите и около 15 000–25 000 km (9300–15 500 мили) или 1 година за бензиновите, в зависимост от двигателя и пазара. Това е графикът, съставен така, че експлоатационните разходи на автопарка да изглеждат добре в брошурата.
Следвайте по-скоро този:
- Масло и филтър: на всеки 15 000 km (9300 мили) или 12 месеца при всеки бензинов PureTech — не подлежи на обсъждане, а причината е описана по-долу. Дизелите могат да стигнат до 20 000 km (12 400 мили), ако редовно се движат по магистрала; за градските автомобили този интервал се намалява наполовина.
- Пълен инспекционен сервиз: ежегодно, независимо от пробега. Спирачна течност на всеки 2 години. Филтър на купето ежегодно. Проверка на охлаждащата течност при всеки сервиз, подмяна около 5 години.
- Никога не позволявайте на дилър или на сервизния индикатор на таблото да ви убедят да спазвате интервали за смяна на маслото от 30 000 km с дълготрайно масло. Тази сметка е погубила повече двигатели на PSA, отколкото всеки конструктивен недостатък.
Мокрият ремък на 1.2 PureTech: проблемът, който определя този двигател
Трицителиндровият 1.2 PureTech (EB2) в C3, C3 Aircross, C4, C5 Aircross и Berlingo има ангренажен ремък, който работи вътре в двигателя, потопен в масло. Разреждането на маслото с гориво при студени стартове и къси пътувания го прави химически агресивно; ремъкът набъбва, напуква се и отделя гумени частици, които запушват заборника на маслената помпа. Обикновено аварията не е скъсан ремък, а маслено гладуване, тракане в горната част на двигателя и накрая — повреден двигател.
Първоначално Citroën обявява за ремъка срок до 10 години или около 175 000–240 000 km, в зависимост от пазара. Оттогава Stellantis многократно коригира интервалите надолу, разширява доброволното покритие до 10 години / 180 000 km за износване на ремъка и разход на масло при засегнатите двигатели и открива програми за обезщетение в няколко държави. Прочетете тази поредица от събития такава, каквато е: признание.
Вашите работни правила:
- Подмяна на ремъка: на 100 000 km (62 000 мили) или 6 години, което настъпи първо. Интензивна градска експлоатация? Специалистите, които виждат тези двигатели всеки ден, препоръчват 60 000–80 000 km. Планирайте бюджет от EUR 500–750 ($540–810) в независим сервиз.
- Масло: спецификация PSA B71 2010 (0W-20 при автомобили Euro 6.3+, ACEA C5), на всеки 15 000 km или най-много 1 година. Грешното масло ускорява разрушаването на ремъка. Проверявайте нивото ежемесечно — тези двигатели могат да изразходват масло, а ниското ниво уврежда ремъка по-бързо.
- Предупредителни признаци: контролна лампа за налягането на маслото, която примигва на празен ход, неравномерна работа на двигателя, гумени частици под капачката на маслозаливната гърловина. Всеки от тях означава да спрете да шофирате и да проверите цедката на заборника.
- Добра новина: от 2023 г. двигателите PureTech от трето поколение — предимно 48V хибридните варианти (кодове EB2LTED) в по-новите C3, C4 и C5 Aircross — преминаха към ангренажна верига. Ако купувате автомобил, това поколение напълно премахва проблема. Проверявайте по код на двигателя, а не по година на производство; двете версии са се продавали едновременно.
BlueHDi дизелите: отлични двигатели, но неподходящи за повечето купувачи
1.5 BlueHDi (и по-ранният 1.6 BlueHDi) е наистина дълготраен — екземпляри с пробег 300 000 km са обичайна гледка във флотовете с Berlingo. Проблемът не е в двигателя. Проблемът е в оборудването за контрол на емисиите, и то само ако купите дизела за неподходящ начин на експлоатация.
DPF филтърът се нуждае от редовни продължителни пътувания — 20–30 минути с магистрална скорост — за изгаряне на саждите. Дизелов Berlingo, който прави по 8 km до училище и обратно, ще прекъсва регенерациите непрекъснато, което означава запушващ се филтър и навлизане на дизелово гориво в маслото в картера. AdBlue има свои особености: разход около 1 литър на 1 000 km, резервоар, който изисква доливане между сервизите, и неизправности в инжектора или помпата, които при пренебрегване задействат обратно броене до невъзможност за повторно запалване на двигателя. Предвидете бюджет от EUR 300–900 ($325–975) за ремонт на системата AdBlue в някакъв момент след 100 000 km.
Практическо правило: при под 20 000 km годишно или предимно градско шофиране купете бензиновата версия. Над този пробег и при редовни по-дълги пътувания BlueHDi ще надживее останалата част от автомобила. Сменяйте горивния филтър на всеки 40 000 km (25 000 мили) — дизелите на PSA са чувствителни към замърсено гориво, а филтър за EUR 60 предпазва инжектори за EUR 1 500.
По-старият 1.6 HDi: класическата повреда с цедката на турбото
Ако карате Citroën, произведен преди 2018 г., с 1.6 HDi (DV6) — по-стари C3, C4 и Berlingo, които са милиони — научете тази една повреда, защото тя е класическата история на PSA. Маслопроводът към турбото има банджо болт с фина мрежеста цедка. Удължените интервали между смените на маслото водят до отлагане на въглерод и утайки, цедката се запушва и лагерът на турбото работи без смазване. Турбото започва да вие, отказва и разнася отломки по маслената система.
Капанът е повторната повреда: ако монтирате ново турбо, без да смените маслопровода, цедката и всмукателя в картера и без да промиете системата, новото турбо ще откаже в рамките на 10 000 km. Правилният ремонт — турбо плюс тръби, всмукател, масло и филтър — струва EUR 900–1 400 ($975–1 510). Превенцията струва EUR 90 за смяна на маслото на всеки 12 000–15 000 km. Това е целият урок.
Окачване: комфортна технология по епохи
Репутацията на Citroën за комфорт днес идва от две източника. Повечето сегашни модели използват конвенционални пружини и амортисьори, а C4, C5 Aircross и по-късните C3 добавят Progressive Hydraulic Cushions — амортисьорите Advanced Comfort на Citroën с хидравлични ограничители на хода. От гледна точка на поддръжката те се обслужват като обикновени амортисьори, само че са малко по-скъпи: очаквайте EUR 150–250 ($160–270) на колело за части. Износват се като обикновените амортисьори — проверявайте за люлеене и лош контрол на каросерията от 100 000 km нататък.
Истинското хидропневматично окачване — сфери, течност LDS, ездата на „летящ килим“ — си отиде със C5 и C6 (последно произведени през 2017 г.). Ако притежавате такъв автомобил, това ръководство не е достатъчно: презареждането на сфера с газ струва EUR 60–100 за брой, а системите изискват специализирани познания. Намерете специалист по хидропневматика и се отнасяйте към автомобила като към ентусиастка машина, каквато вече е.
Елементите, които се износват при ежедневна експлоатация, са неефектни: предните щанги на стабилизатора и втулките на стабилизиращата щанга започват да чукат от 60 000–80 000 km на неравни градски пътища, а Berlingo, натоварени като товарни вани, износват задните пружини.
Скоростна кутия EAT8: „напълнена за целия живот“ е маркетинг
Автоматичната кутия EAT8, произведена от Aisin, в C4, C5 Aircross и Berlingo е добра кутия и Citroën твърди, че маслото никога не се нуждае от смяна. Трансмисиите на Aisin винаги са реагирали добре на прясно масло, а специалистите, които ремонтират тези кутии, препоръчват източване и доливане на около 60 000–80 000 km (37 000–50 000 мили). „Запечатана за целия живот“ означава запечатана за гаранционния период — маслото все пак губи свойствата си, окислява се и се замърсява с частици от съединителя като всяко ATF масло.
Смяната на масло и филтър в скоростната кутия струва EUR 250–400 ($270–430). Резките превключвания при ниска скорост и забавеното включване са начинът, по който маслото иска да бъде сменено. Нова кутия EAT8 струва EUR 3 000–5 000. Направите ли сметката веднъж, никога повече няма да я сметнете за по желание.
Електрическа система и BSI: акумулаторът има по-голямо значение
По-старите Citroën (приблизително 2001–2015 г.) прекарват почти всичко през BSI — модула за управление на системите на каросерията. BSI не понася ниско напрежение. Изтощеният акумулатор причинява спадове на напрежението при стартиране, а BSI реагира със случайни неизправности: самостоятелно включващи се чистачки, мними предупредителни индикации, отказ на имобилайзера, неработещи стъкла. Собствениците сменят модули и търсят дефекти в кабелите, а истинското решение е било акумулатор за EUR 120–180 ($130–195).
Затова при Citroën грижата за акумулатора е поддръжка на ниво двигател. Проверявайте го ежегодно от четвъртата година нататък, сменяйте го превантивно при първото слабо измерване и никога не стартирайте с външно захранване и не сменяйте акумулатора небрежно — блоковете BSI са чувствителни към пикове в напрежението. Ако след разреждане на акумулатора се появят странни неизправности, опитайте процедурата за нулиране на BSI, преди да харчите пари за части. По-новите автомобили от ерата на Stellantis се държат много по-добре, но акумулаторите за системата за автоматично спиране и стартиране (EFB/AGM) и при тях трябва да се сменят с аналогични, а при някои модели се изисква и кодиране.
Реални разходи за поддръжка в ЕС
Цени в независими сервизи, 2025–2026 г., Западна Европа. Официалните дилъри са с 20–40% по-скъпи.
| Позиция | Интервал | Типична цена (EUR) |
|---|---|---|
| Смяна на масло и филтър | 15 000 km / 1 г. | 120–200 |
| Голям технически преглед | 30 000 km / 2 г. | 250–450 |
| Смяна на мокрия ремък на PureTech | 100 000 km / 6 г. | 500–750 |
| Горивен филтър (дизел) | 40 000 km | 60–100 |
| Предни накладки и дискове | 50 000–70 000 km | 250–400 |
| Спирачна течност | 2 г. | 60–90 |
| Смяна на маслото в EAT8 | 60 000–80 000 km | 250–400 |
| Доливане на AdBlue (10 L) | ~10 000 km | 15–25 |
| Акумулатор (вкл. EFB/AGM) | 5–7 г. | 120–250 |
| Амортисьор Advanced Comfort (за брой) | износващ се елемент | 150–250 монтиран |
| Принудителна регенерация/почистване на DPF | при нужда | 100–350 |
На годишна база един бензинов C3 или C4 струва приблизително EUR 350–500 ($380–540) годишно за редовна поддръжка; дизелов Berlingo с реален пробег излиза около EUR 500–700 ($540–760), включително AdBlue и горивни филтри. Катастрофалните сметки — двигатели с мокър ремък, лишени от смазване турбокомпресори, прегряти кутии — са почти изцяло сметки заради пропусната поддръжка.
Бележки по модели: къде всеки от тях е уязвим
- C3 / C3 Aircross: предимно градски автомобили с двигатели PureTech, което означава предимно кратки пътувания — точно режимът на работа, който най-бързо влошава мокрия ремък. Съкратете интервалите за смяна на маслото; проверете ремъка по-рано.
- C4: най-широк избор от двигатели. Бензиновият PureTech носи въпроса с ремъка; електрическите версии ë-C4 изцяло премахват грижите около двигателя и се нуждаят от малко повече от спирачки, гуми, филтър на купето и проверка на охлаждащата течност.
- C5 Aircross: най-тежкият в групата, най-тежък за предните гуми и амортисьорите. Често се комбинира с EAT8 — сменяйте маслото в кутията. Хибридните версии добавят отделен охлаждащ кръг за електромотора; поддържайте го обслужван.
- Berlingo: работният кон. Купува се за превоз на товари, затова следете задните пружини, задните спирачки (често пренебрегвани, защото основната работа вършат предните) и механизмите на плъзгащите се врати. Дизеловите версии при куриерска употреба са най-добрият приятел на DPF; дизеловите версии, използвани за училищни курсове, са най-големият му враг.
Водете записи или рискувате
Всеки вид повреда, описан в това ръководство, има един и същи корен: никой не е могъл да докаже кога за последно е сменено маслото и затова никой не е знаел, че ремъкът работи в киселинна среда или че цедката се запушва. Записвайте всяка обслужване с дата, пробег и спецификация на маслото в GarageHub и задайте напомняния според посочените по-горе интервали, а не според оптимистичните заводски. Така Citroën ще бъде това, за което е проектиран — комфортен и евтин за поддръжка автомобил с два прословути проблема, които вие просто никога няма да срещнете.
Често задавани въпроси за поддръжката на Citroën
През какъв интервал трябва да се сменя мокрият ремък на Citroën 1.2 PureTech?
Не се съобразявайте с първоначалната стойност от 10 години. Ако Вашият PureTech е с мокър ремък (производство преди 2023 г., а и много след това), сменяйте го на всеки 100 000 km (62 000 мили) или на 6 години — по-рано, ако автомобилът се използва предимно за кратки градски пътувания. Независимите специалисти, които правят тези смени ежедневно, препоръчват 60 000–100 000 km. Използвайте само масло по спецификация PSA B71 2010 и го сменяйте на всеки 15 000 km или най-много веднъж годишно. Ремъкът се износва в маслото; чистото масло е животът на ремъка.
Наистина ли автоматичната скоростна кутия EAT8 никога не изисква смяна на маслото?
Citroën определя Aisin EAT8 като „напълнена за целия живот“, но това означава живота на гаранцията, а не на автомобила. Специалистите по трансмисии и сервизната култура на самата Aisin сочат смяна на маслото (източване и доливане) около 60 000–80 000 km (37 000–50 000 мили), особено при теглене на ремарке, такси услуги или горещ климат. Планирайте приблизително EUR 250–400 ($270–430) в независим сервиз. Евтина застраховка срещу ремонт на кутията за над EUR 3 000.
Надежден ли е дизеловият 1.5 BlueHDi при градско шофиране?
Механично — да, но системата за изпускане на отработените газове не е създадена за кратки пътувания. DPF филтърът се нуждае от продължителни 20–30-минутни пробези с магистрална скорост, за да се регенерира, а прекъснатите регенерации разреждат маслото с дизелово гориво. Разходът на AdBlue е приблизително 1 литър на 1 000 km. Ако пътят Ви до работа е под 15 km в една посока, изберете бензиновия PureTech или ë-Citroën — дизелът ще Ви струва скъпо заради проблеми с DPF филтъра и инжекторите.
Кое е известното слабо място на по-стария Citroën 1.6 HDi?
Повреда на турбината поради недостиг на масло. Тръбата за подаване на масло към турбината има малко мрежесто цедилко в болта си с накрайник, което се запушва от нагар и утайки и лишава лагера на турбината от смазване. Новите турбини излизат от строя до няколко месеца, ако тръбата, цедилката, засмукването в картера и маслото не бъдат подменени едновременно. Профилактиката е скучна: смяна на маслото на всеки 12 000–15 000 km с масло с правилна спецификация и ниско съдържание на SAPS, никога удължени интервали.
Защо акумулаторът е толкова важен при по-старите Citroën?
Заради BSI — интерфейса на системите на купето, който управлява почти всичко електрическо. Особено при автомобилите от 2001–2015 г. слабият акумулатор води до спадове на напрежението, които карат BSI да генерира случайни грешки: чистачки, предупреждения на таблото, капризи на имобилайзера. Собствениците търсят мними електрически неизправности, които един акумулатор за EUR 120–180 ($130–195) би предотвратил. Тествайте акумулатора всяка година след четвъртата и го сменете, преди да е отказал.
Източници
- Carnet d'entretien Citroën C3 2016-2023 (Haynes / ETAI Revue Technique Automobile)
- Carnet d'entretien Citroën C4 III 2020-2025 (Haynes / ETAI Revue Technique Automobile)
- Citroën C3 guide d'utilisation, édition 01/02/2017-22/10/2019
- Citroën C3 guide d'utilisation, édition 19/10/2022-31/12/2024
- Citroën C4 (C41) guide d'utilisation, édition 01/10/2022-29/02/2024
Интервалите варират според пазара, двигателя и условията на шофиране; ръководството на собственика е водещият източник за вашия автомобил.