Program de întreținere

Programul de întreținere Citroën: intervale, costuri și probleme cunoscute

Intervale de întreținere Citroën pentru C3, C4, C5 Aircross și Berlingo: realitatea curelei umede PureTech, îngrijirea DPF la BlueHDi, uleiul pentru EAT8 și costuri reale în UE.

Rev + Daniel Georgiev

Verificat conform Citroën C3 guide d'utilisation, édition 01/02/2017-22/10/2019 · Revizuit la 2 nov. 2026 de Daniel Georgiev · 5 surse

Mașina ta

Ce trebuie făcut la Citroën?

ex. 87.000

Introdu kilometrajul de mai sus ca să vezi ce trebuie făcut acum →

Intervale de service

Un program general pentru o mașină modernă, nu pentru acest Citroën. Manualul proprietarului tău conține cifrele exacte.

Un program general pentru o mașină modernă, nu pentru acest Citroën. Manualul proprietarului tău conține cifrele exacte.
ServiciuLa fiecareStatus
Ulei de motor și filtruGhid Cum să îți schimbi uleiul · Sistemul de lubrifiere al motorului: rolul fiecărei componente7.500 mi / 12 luni≈ 12.000 km / 12 luni
Rotația anvelopelorGhid Cum să rotești anvelopele acasă · Cum alegi și folosești o cheie dinamometrică7.500 mi / 12 luni≈ 12.000 km / 12 luni
Filtru de aer habitacluGhid Cum înlocuiești filtrul de aer din habitaclu15.000 mi / 12 luni≈ 24.000 km / 12 luni
Filtru de aer motorGhid Cum să-ți înlocuiești filtrul de aer (motor și habitaclu)30.000 mi / 36 luni≈ 48.000 km / 36 luni
Lichid de frânăGhid Cum să purjezi frânele (și să schimbi lichidul de frână)24 luni
Lichid de răcireGhid Cum să speli sistemul de răcire60.000 mi / 60 luni≈ 97.000 km / 60 luni
BujiiGhid Cum să schimbi bujiile · Cum alegi și folosești o cheie dinamometrică60.000 mi≈ 97.000 km

≈ convertit din cealaltă unitate și rotunjit.

Cuprins
  1. Programul de service oferit de Citroën — și cel pe care merită să-l urmezi de fapt
  2. Cureaua umedă a motorului 1.2 PureTech: problema care definește acest motor
  3. Diesel-urile BlueHDi: motoare excelente, dar nepotrivite pentru majoritatea cumpărătorilor
  4. Vechiul 1.6 HDi: clasicul sitei turbinei
  5. Suspensia: tehnologie de confort în funcție de epocă
  6. Cutia EAT8: „umplută pe viață” este marketing
  7. Instalația electrică și BSI: bateria contează mai mult aici
  8. Costuri reale de întreținere în UE
  9. Note pe modele: unde are fiecare punctul slab
  10. Urmărește-l sau îl pierzi

Citroën-urile sunt ieftine la achiziție și ieftine în exploatare — până în momentul în care cineva sare peste întreținerea pe care programul de fabrică o subestimează. Sub caroserie, un C3, C4, C5 Aircross sau Berlingo modern este hardware Stellantis, împărțit cu Peugeot și Opel, ceea ce înseamnă că împarte cu acestea atât punctele forte, cât și cele două slăbiciuni celebre: cureaua umedă a motorului 1.2 PureTech și, la motoarele diesel mai vechi, sita de pe alimentarea cu ulei a turbinei la 1.6 HDi. Cunoaște aceste două probleme, respectă un regim rezonabil de intervale și un Citroën rămâne una dintre cele mai ieftine mașini din Europa de ținut pe drum.

Programul de service oferit de Citroën — și cel pe care merită să-l urmezi de fapt

Oficial, majoritatea Citroën-urilor moderne au intervale de service de 25.000 km (15.500 mile) sau 1 an la diesel și de aproximativ 15.000–25.000 km (9.300–15.500 mile) sau 1 an la benzină, în funcție de motor și de piață. Este programul făcut ca să arate bine costurile de exploatare ale flotelor într-o broșură.

Urmează-l în schimb pe acesta:

  • Ulei și filtru: la fiecare 15.000 km (9.300 mile) sau 12 luni la orice motor PureTech pe benzină — nenegociabil, iar motivul urmează imediat. Motoarele diesel pot ajunge la 20.000 km (12.400 mile) dacă fac regulat drumuri pe autostradă; la mașinile de oraș înjumătățește această valoare.
  • Service cu inspecție completă: anual, indiferent de kilometraj. Lichidul de frână la fiecare 2 ani. Filtrul de habitaclu anual. Verificarea lichidului de răcire la fiecare service, înlocuirea la aproximativ 5 ani.
  • Nu te lăsa convins niciodată, nici de dealer, nici de indicatorul de service de pe bord, să faci intervale de 30.000 km la ulei de tip long-life. Socoteala asta a distrus mai multe motoare PSA decât orice defect de proiectare.

Cureaua umedă a motorului 1.2 PureTech: problema care definește acest motor

Motorul 1.2 PureTech (EB2) cu trei cilindri de pe C3, C3 Aircross, C4, C5 Aircross și Berlingo își are cureaua de distribuție în interiorul motorului, scăldată în ulei. Diluarea cu combustibil de la pornirile la rece și de la traseele scurte face uleiul agresiv din punct de vedere chimic; cureaua se umflă, crapă și eliberează resturi de cauciuc care înfundă sorbul pompei de ulei. De regulă, defecțiunea nu înseamnă o curea ruptă — ci lipsa de ulei, un zgomot de zăngănit în partea superioară a motorului și apoi un motor mort.

Inițial, Citroën a indicat pentru curea până la 10 ani sau aproximativ 175.000–240.000 km, în funcție de piață. Între timp, Stellantis a revizuit de mai multe ori intervalele în sens descendent, a extins acoperirea comercială (goodwill) la până la 10 ani / 180.000 km pentru degradarea curelei și consumul de ulei la motoarele afectate și a deschis scheme de compensare în mai multe țări. Citește această succesiune de evenimente pentru ceea ce este: o recunoaștere.

Reguli de lucru pentru tine:

  • Înlocuirea curelei: la 100.000 km (62.000 mile) sau la 6 ani, oricare survine primul. Utilizare urbană intensă? Specialiștii care văd zilnic astfel de motoare spun 60.000–80.000 km. Prevede un buget de EUR 500–750 ($540–810) la un service independent.
  • Ulei: specificația PSA B71 2010 (0W-20 la mașinile Euro 6.3+, ACEA C5), la maximum 15.000 km sau 1 an. Uleiul nepotrivit accelerează degradarea curelei. Verifică nivelul lunar — aceste motoare pot consuma ulei, iar funcționarea cu nivel scăzut face cureaua să se degradeze mai repede.
  • Semne de avertizare: martorul presiunii uleiului care clipește la ralanti, funcționare neregulată, resturi de cauciuc vizibile pe bușonul de umplere cu ulei. Oricare dintre acestea înseamnă că trebuie să oprești mașina și să inspectezi sita sorbului.
  • Veste bună: din 2023, motoarele PureTech de generația a treia — mai ales variantele hibride de 48V (coduri EB2LTED) de pe modelele mai noi C3, C4 și C5 Aircross — au trecut la lanț de distribuție. Dacă cumperi, această generație elimină complet problema. Verifică după codul motorului, nu după anul modelului; ambele versiuni s-au vândut în paralel.

Diesel-urile BlueHDi: motoare excelente, dar nepotrivite pentru majoritatea cumpărătorilor

Motorul 1.5 BlueHDi (și mai vechiul 1.6 BlueHDi) este cu adevărat durabil — exemplarele cu 300.000 km sunt frecvente în flotele de Berlingo. Motorul nu este problema. Problema este echipamentul de control al emisiilor, și doar dacă cumperi diesel-ul pentru un stil de utilizare nepotrivit.

Filtrul de particule (DPF) are nevoie de rulaje regulate și susținute — 20–30 de minute la viteză de autostradă — pentru a arde funinginea. Un Berlingo diesel folosit pentru drumuri de 8 km până la școală va întrerupe constant regenerările, ceea ce înseamnă un filtru care se colmatează și motorină care ajunge în baia de ulei. AdBlue vine cu propriile particularități: un consum de aproximativ 1 litru la 1.000 km, un rezervor care cere completări între revizii și defecțiuni la injector sau la pompă, care declanșează o numărătoare inversă până la blocarea repornirii dacă sunt ignorate. Prevede un buget de EUR 300–900 ($325–975) pentru reparațiile sistemului AdBlue, la un moment dat după 100.000 km.

Regulă practică: dacă faci sub 20.000 km pe an sau conduci mai ales în oraș, cumpără versiunea pe benzină. Peste această valoare, cu rulaje lungi regulate, BlueHDi va dura mai mult decât restul mașinii. Schimbă filtrul de combustibil la fiecare 40.000 km (25.000 mile) — diesel-urile PSA sunt sensibile la contaminarea combustibilului, iar un filtru de EUR 60 protejează injectoare de EUR 1.500.

Vechiul 1.6 HDi: clasicul sitei turbinei

Dacă ai un Citroën dinainte de 2018 cu motorul 1.6 HDi (DV6) — C3, C4, Berlingo mai vechi, produse cu milioanele — învață această defecțiune, pentru că este povestea clasică a PSA. Conducta de alimentare cu ulei a turbinei are un șurub banjo cu o sită fină. Intervalele prelungite de schimb al uleiului produc calamină și nămol, sita se blochează, iar lagărul turbinei funcționează fără ulei. Turbina țipă, cedează și împrăștie resturi prin circuitul de ulei.

Capcana este defecțiunea repetată: dacă montezi o turbină nouă fără să înlocuiești conducta de alimentare, sita și sorbul din baia de ulei, fără să speli circuitul, turbina nouă cedează în mai puțin de 10.000 km. O intervenție corectă — turbină plus conducte, sorb, ulei și filtru — costă EUR 900–1.400 ($975–1.510). Prevenția costă o revizie de ulei de EUR 90 la fiecare 12.000–15.000 km. Asta este toată lecția.

Suspensia: tehnologie de confort în funcție de epocă

Reputația de confort a Citroën vine acum din două direcții. Majoritatea modelelor actuale folosesc arcuri și amortizoare clasice; C4, C5 Aircross și C3 mai noi adaugă Progressive Hydraulic Cushions — amortizoarele Advanced Comfort de la Citroën, cu limitatoare hidraulice de cursă. Din punct de vedere al întreținerii, sunt tratate ca niște amortizoare obișnuite, doar că au un preț puțin mai mare: estimează EUR 150–250 ($160–270) per roată pentru piese. Se uzează și ele ca amortizoarele obișnuite — verifică dacă apare efectul de plutire și controlul slab al caroseriei începând de la 100.000 km.

Suspensia hidropneumatică propriu-zisă — sfere, fluid LDS, rularea ca pe covorul fermecat — a dispărut odată cu C5 și C6 (ultimele fabricate în 2017). Dacă ai una, acest ghid nu este suficient: reîncărcarea cu gaz a sferelor costă EUR 60–100 fiecare, iar sistemele răsplătesc cunoștințele de specialitate. Caută un specialist în suspensii hidropneumatice și tratează mașina ca pe vehiculul de pasionați care a devenit între timp.

Piesele de uzură de zi cu zi nu au nimic spectaculos: bieletele din față și bucșele barei stabilizatoare încep să bată de la 60.000–80.000 km pe drumuri urbane proaste, iar Berlingo-urile încărcate ca niște utilitare consumă arcurile din spate.

Cutia EAT8: „umplută pe viață” este marketing

Cutia automată EAT8, produsă de Aisin, din C4, C5 Aircross și Berlingo este o cutie bună, iar Citroën spune că uleiul nu trebuie schimbat niciodată. Transmisiile Aisin au răspuns întotdeauna bine la ulei proaspăt, iar specialiștii care reconstruiesc aceste cutii recomandă golirea și reumplerea în jur de 60.000–80.000 km (37.000–50.000 mile). „Etanșată pe viață” înseamnă etanșată pe durata garanției — uleiul continuă să se degradeze prin forfecare, să se oxideze și să se încarce cu material de la ambreiaje, ca orice ATF.

O schimbare de ulei din cutie costă 250–400 EUR (270–430 $). Schimbările de viteze sacadate la viteză mică și angajarea întârziată sunt modul în care uleiul cere să fie schimbat. O cutie EAT8 de schimb costă 3.000–5.000 EUR. Fă socoteala o dată și nu o vei mai numi niciodată opțională.

Instalația electrică și BSI: bateria contează mai mult aici

Citroënurile mai vechi (aproximativ 2001–2015) trec aproape totul prin BSI — interfața sistemelor de caroserie (body systems interface). BSI nu suportă tensiunea scăzută. O baterie obosită provoacă căderi de tensiune la pornire, iar BSI răspunde cu defecțiuni aleatorii: ștergătoare care pornesc singure, martori de avertizare fantomă, refuzuri ale imobilizatorului, geamuri electrice blocate. Proprietarii înlocuiesc module și caută defecte în cablaj, când soluția reală era o baterie de 120–180 EUR (130–195 $).

Prin urmare, la un Citroën, îngrijirea bateriei este întreținere la nivelul motorului. Testeaz-o anual începând cu al patrulea an, înlocuiește-o preventiv la prima valoare slabă și nu porni niciodată cu cabluri de la altă mașină și nu schimba bateria neglijent — unitățile BSI sunt sensibile la vârfurile de tensiune. Dacă apar defecțiuni ciudate după o baterie descărcată, încearcă procedura de resetare a BSI înainte să cheltuiești bani pe piese. Mașinile mai noi din era Stellantis se comportă mult mai bine, dar bateriile pentru sistemul stop-start (EFB/AGM) necesită în continuare înlocuire cu un tip echivalent și, la unele modele, codare.

Costuri reale de întreținere în UE

Prețuri din ateliere independente, 2025–2026, Europa de Vest. Dealerii sunt cu 20–40% mai scumpi.

ElementIntervalCost tipic (EUR)
Revizie cu ulei + filtru15.000 km / 1 an120–200
Revizie majoră30.000 km / 2 ani250–450
Înlocuirea curelei umede PureTech100.000 km / 6 ani500–750
Filtru de combustibil (diesel)40.000 km60–100
Plăcuțe + discuri de frână față50.000–70.000 km250–400
Lichid de frână2 ani60–90
Schimbul de ulei din cutia EAT860.000–80.000 km250–400
Completare AdBlue (10 L)~10.000 km15–25
Baterie (inclusiv EFB/AGM)5–7 ani120–250
Amortizor Advanced Comfort (bucata)piesă de uzură150–250 montat
Regenerare forțată/curățare DPFla nevoie100–350

Calculat anual, un C3 sau C4 pe benzină costă aproximativ 350–500 EUR (380–540 $) pe an cu întreținerea de rutină; un Berlingo diesel cu kilometraj real ajunge la circa 500–700 EUR (540–760 $), cu AdBlue și filtre de combustibil incluse. Facturile catastrofale — motoare cu curea umedă, turbine lipsite de ulei, cutii de viteze arse — sunt aproape în întregime facturi ale întreținerii omise.

Note pe modele: unde are fiecare punctul slab

  • C3 / C3 Aircross: în mare parte mașini de oraș cu motoare PureTech, ceea ce înseamnă în mare parte trasee scurte — exact regimul de utilizare care degradează cel mai repede cureaua umedă. Scurtează intervalele de schimb al uleiului; verifică cureaua din timp.
  • C4: cea mai largă gamă de motoare. Versiunea pe benzină PureTech ridică problema curelei; versiunile electrice ë-C4 elimină complet grijile legate de motor și necesită puțin în afară de frâne, anvelope, filtrul de habitaclu și verificarea lichidului de răcire.
  • C5 Aircross: cel mai greu din grup, cel mai solicitant pentru anvelopele și amortizoarele din față. Se asociază frecvent cu EAT8 — schimbă uleiul din cutie. Versiunile hibride adaugă un circuit de răcire dedicat motorului electric; ține-l la zi cu întreținerea.
  • Berlingo: calul de povară. Fiind cumpărat pentru transport de marfă, urmărește arcurile din spate, frânele din spate (adesea neglijate pentru că munca o fac cele din față) și mecanismele ușilor glisante. Versiunile diesel folosite în curierat sunt cei mai buni prieteni ai DPF-ului; versiunile diesel folosite la drumurile spre școală îi sunt cel mai mare dușman.

Urmărește-l sau îl pierzi

Toate defecțiunile din acest ghid au aceeași cauză: nimeni nu a putut dovedi când s-a schimbat ultima dată uleiul, așa că nimeni nu a știut că distribuția rula în acid sau că sorbul se înfunda treptat. Înregistrează în GarageHub fiecare intervenție, cu data, kilometrajul și specificația uleiului, și setează memento-uri pentru intervalele de mai sus, nu pentru cele optimiste de la producător. Astfel, un Citroën devine ceea ce a fost proiectat să fie: o mașină confortabilă și ieftină de întreținut, cu două probleme celebre pe care pur și simplu nu le vei avea.

Întrebări frecvente despre întreținerea Citroën

Cât de des trebuie schimbată cureaua umedă la un Citroën 1.2 PureTech?

Ignoră cifra inițială de 10 ani. Dacă motorul tău PureTech are cureaua umedă (fabricații dinainte de 2023 și multe de după), schimb-o la fiecare 100.000 km (62.000 de mile) sau 6 ani — mai devreme dacă mașina face mai ales drumuri scurte în oraș. Specialiștii independenți care o schimbă zilnic recomandă 60.000–100.000 km. Folosește doar ulei care respectă specificația PSA B71 2010 și schimbă-l la fiecare 15.000 km sau anual, cel mult. Cureaua se degradează în ulei; uleiul curat este ceea ce o menține în viață.

Chiar nu necesită schimb de ulei cutia automată EAT8?

Citroën numește cutia Aisin EAT8 „cu ulei pe viață”, dar asta înseamnă durata garanției, nu viața mașinii. Specialiștii în transmisii și chiar cultura de service a Aisin indică o golire și umplere în jur de 60.000–80.000 km (37.000–50.000 de mile), mai ales dacă tractezi, lucrezi în taxi sau locuiești într-un climat cald. Bugetează aproximativ EUR 250–400 ($270–430) la un service independent. O asigurare ieftină împotriva unei reconstrucții a cutiei de peste EUR 3.000.

Este fiabil motorul diesel 1.5 BlueHDi pentru condusul în oraș?

Mecanic, da, dar sistemul de emisii nu este conceput pentru drumuri scurte. DPF-ul are nevoie de parcursuri continue de 20–30 de minute la viteză de autostradă pentru a se regenera, iar regenerările întrerupte diluează uleiul cu motorină. Consumul de AdBlue este de aproximativ 1 litru la 1.000 km. Dacă traseul tău de navetă are sub 15 km pe sens, cumpără varianta pe benzină PureTech sau un ë-Citroën — motorul diesel te va costa în probleme cu DPF-ul și cu injectoarele.

Care este punctul slab al motorului Citroën 1.6 HDi mai vechi?

Defectarea turbinei din cauza lipsei de ulei. Conducta de alimentare cu ulei a turbinei are în șurubul banjo o sită mică, care se înfundă cu calamină și nămol și lasă lagărul turbinei fără ulei. Turbinele de schimb se defectează în câteva luni dacă nu se înlocuiesc în același timp conducta de alimentare, sita, sorbul din baia de ulei și uleiul. Prevenția este plictisitoare: schimburi de ulei la fiecare 12.000–15.000 km cu ulei low-SAPS de specificația corectă, niciodată intervale prelungite.

De ce contează atât de mult bateria la Citroën-urile mai vechi?

Din cauza BSI — interfața sistemelor de caroserie, care controlează aproape tot ce este electric. În special la mașinile din 2001–2015, o baterie slabă provoacă căderi de tensiune care fac BSI-ul să genereze erori aleatorii: ștergătoare, avertizări pe bord, capricii ale imobilizatorului. Proprietarii caută defecte electrice fantomă pe care o baterie de EUR 120–180 ($130–195) le-ar fi prevenit. Testează bateria anual după al patrulea an și înlocuiește-o înainte să cedeze.

Surse

  1. Carnet d'entretien Citroën C3 2016-2023 (Haynes / ETAI Revue Technique Automobile)Haynes · Referință · Accesat la 9 oct. 2026
  2. Carnet d'entretien Citroën C4 III 2020-2025 (Haynes / ETAI Revue Technique Automobile)Haynes · Referință · Accesat la 9 oct. 2026
  3. Citroën C3 guide d'utilisation, édition 01/02/2017-22/10/2019Citroën (Stellantis) · Manualul proprietarului · Accesat la 9 oct. 2026
  4. Citroën C3 guide d'utilisation, édition 19/10/2022-31/12/2024Citroën (Stellantis) · Manualul proprietarului · Accesat la 9 oct. 2026
  5. Citroën C4 (C41) guide d'utilisation, édition 01/10/2022-29/02/2024Citroën (Stellantis) · Manualul proprietarului · Accesat la 9 oct. 2026

Intervalele variază în funcție de piață, motor și condițiile de condus; manualul proprietarului este autoritatea pentru mașina ta.