Harmonogram przeglądów Citroëna: interwały, koszty i znane usterki
Interwały obsługi Citroëna C3, C4, C5 Aircross i Berlingo: prawda o mokrym pasku w PureTech, dbanie o DPF w BlueHDi, olej w EAT8 i realistyczne koszty w Europie.
Sprawdzono na podstawie Citroën C3 guide d'utilisation, édition 01/02/2017-22/10/2019 · Zweryfikowano 2 lis 2026 przez Daniel Georgiev · 5 źródeł
Co jest do zrobienia w Twoim Citroën?
Wpisz powyżej stan licznika, aby zobaczyć, co jest teraz do zrobienia →
- 0 Należy wykonać teraz
- 0 W ciągu 8000 km
- 0 Później
Interwały serwisowe
Ogólny harmonogram dla nowoczesnego samochodu, niekoniecznie dla tego Citroën. Dokładne dane znajdziesz w instrukcji obsługi.
| Serwis | Co | Status |
|---|---|---|
| Olej silnikowy i filtrPoradnik Jak wymienić olej silnikowy · Układ smarowania silnika: za co odpowiada każda część | 7500 mi / 12 mies.≈ 12 000 km / 12 mies. | |
| Rotacja oponPoradnik Jak samodzielnie przekręcić opony w domu · Jak wybrać i używać klucza dynamometrycznego | 7500 mi / 12 mies.≈ 12 000 km / 12 mies. | |
| Filtr powietrza kabinowegoPoradnik Jak wymienić filtr kabinowy | 15 000 mi / 12 mies.≈ 24 000 km / 12 mies. | |
| Filtr powietrza silnikaPoradnik Jak wymienić filtr powietrza (silnika i kabiny) | 30 000 mi / 36 mies.≈ 48 000 km / 36 mies. | |
| Płyn hamulcowyPoradnik Jak odpowietrzyć hamulce (i wymienić płyn hamulcowy) | 24 mies. | |
| Płyn chłodniczyPoradnik Jak przepłukać układ chłodzenia | 60 000 mi / 60 mies.≈ 97 000 km / 60 mies. | |
| Świece zapłonowePoradnik Jak wymienić świece zapłonowe · Jak wybrać i używać klucza dynamometrycznego | 60 000 mi≈ 97 000 km |
≈ przeliczono z innej jednostki i zaokrąglono.
Spis treści
- Harmonogram przeglądów od Citroëna — i ten, którego naprawdę warto się trzymać
- Mokry pasek rozrządu w silniku 1.2 PureTech: problem, który definiuje ten silnik
- Diesle BlueHDi: świetne silniki, ale dla większości kupujących to nietrafiony wybór
- Starszy 1.6 HDi: klasyczna usterka sitka turbosprężarki
- Zawieszenie: technologie komfortu w zależności od epoki
- Skrzynia EAT8: „olej na cały okres eksploatacji” to marketing
- Elektryka i BSI: akumulator ma tu większe znaczenie
- Rzeczywiste koszty obsługi w UE
- Uwagi o modelach: gdzie który zawodzi
- Rejestruj albo przepadnie
Citroëny są tanie w zakupie i tanie w utrzymaniu — dopóki ktoś nie pominie obsługi, którą fabryczny harmonogram bagatelizuje. Pod blachą nowoczesny C3, C4, C5 Aircross czy Berlingo to podzespoły Stellantisa, wspólne z Peugeotem i Oplem, a więc także wspólne mocne strony i dwie głośne słabości: mokry pasek rozrządu w silniku 1.2 PureTech oraz, w starszych dieslach, sitko w przewodzie doprowadzającym olej do turbosprężarki w silniku 1.6 HDi. Poznaj te dwa problemy, trzymaj się rozsądnych interwałów, a Citroën będzie jednym z najtańszych w utrzymaniu samochodów w Europie.
Harmonogram przeglądów od Citroëna — i ten, którego naprawdę warto się trzymać
Oficjalnie większość nowoczesnych Citroënów ma interwały serwisowe wynoszące 25 000 km (15 500 mil) lub 1 rok w dieslach oraz około 15 000–25 000 km (9 300–15 500 mil) lub 1 rok w silnikach benzynowych, zależnie od jednostki napędowej i rynku. To harmonogram stworzony po to, żeby w broszurze koszty eksploatacji floty wyglądały korzystnie.
Zamiast niego trzymaj się tego:
- Olej i filtr: co 15 000 km (9 300 mil) lub co 12 miesięcy w każdym silniku benzynowym PureTech — to bezwzględna zasada, a powód wyjaśniamy poniżej. Diesle mogą jeździć do 20 000 km (12 400 mil), jeśli regularnie pokonują trasy autostradowe; w samochodach miejskich skróć ten interwał o połowę.
- Pełny przegląd: co roku, niezależnie od przebiegu. Płyn hamulcowy co 2 lata. Filtr kabinowy co roku. Kontrola płynu chłodniczego przy każdym przeglądzie, wymiana mniej więcej po 5 latach.
- Nigdy nie daj się namówić dealerowi ani wskaźnikowi serwisowemu na desce rozdzielczej na interwały wymiany oleju co 30 000 km z użyciem oleju long-life. Taka kalkulacja zniszczyła więcej silników PSA niż jakakolwiek wada konstrukcyjna.
Mokry pasek rozrządu w silniku 1.2 PureTech: problem, który definiuje ten silnik
Trzycylindrowy silnik 1.2 PureTech (EB2) montowany w modelach C3, C3 Aircross, C4, C5 Aircross i Berlingo ma pasek rozrządu pracujący wewnątrz silnika, w kąpieli olejowej. Rozcieńczanie oleju paliwem po zimnych startach i na krótkich trasach czyni go agresywnym chemicznie; pasek puchnie, pęka i kruszy się, a resztki gumy zatykają smok oleju przy pompie. Zwykle nie dochodzi do zerwania paska — dochodzi do niedoboru oleju, stukania w górnej części silnika, a w końcu do jego awarii.
Citroën początkowo deklarował dla paska żywotność do 10 lat lub około 175 000–240 000 km, zależnie od rynku. Stellantis wielokrotnie skracał później te interwały, rozszerzył gwarancję dobrowolną do 10 lat / 180 000 km w przypadku degradacji paska i zużycia oleju w objętych nią silnikach oraz uruchomił programy odszkodowawcze w kilku krajach. Potraktuj ten ciąg wydarzeń tak, jak na to zasługuje: jako przyznanie się do problemu.
Zasady, których warto się trzymać:
- Wymiana paska: 100 000 km (62 000 mil) lub 6 lat, zależnie od tego, co nastąpi pierwsze. Jeździsz intensywnie po mieście? Specjaliści, którzy na co dzień mają do czynienia z tymi silnikami, mówią o 60 000–80 000 km. W niezależnym warsztacie zaplanuj 500–750 EUR ($540–810).
- Olej: specyfikacja PSA B71 2010 (0W-20 w samochodach Euro 6.3+, ACEA C5), co 15 000 km lub maksymalnie co 1 rok. Niewłaściwy olej przyspiesza rozpad paska. Sprawdzaj poziom raz w miesiącu — te silniki potrafią zużywać olej, a jazda z niskim poziomem szybciej niszczy pasek.
- Objawy ostrzegawcze: migająca kontrolka ciśnienia oleju na biegu jałowym, nierówna praca silnika, resztki gumy widoczne na korku wlewu oleju. Każdy z tych objawów oznacza, że należy przestać jeździć i sprawdzić smok oleju.
- Dobra wiadomość: od 2023 roku silniki PureTech trzeciej generacji — głównie hybrydowe wersje 48V (kody EB2LTED) w nowszych modelach C3, C4 i C5 Aircross — mają łańcuch rozrządu. Jeśli kupujesz auto, ta generacja całkowicie eliminuje problem. Sprawdzaj kod silnika, a nie rocznik modelu; obie wersje były w sprzedaży równolegle.
Diesle BlueHDi: świetne silniki, ale dla większości kupujących to nietrafiony wybór
Silnik 1.5 BlueHDi (oraz starszy 1.6 BlueHDi) jest naprawdę trwały — egzemplarze z przebiegiem 300 000 km to w flotowych Berlingo nic niezwykłego. Problemem nie jest sam silnik. Problemem jest osprzęt układu emisji spalin, i to tylko wtedy, gdy kupisz diesla do niewłaściwego sposobu użytkowania.
Filtr DPF potrzebuje regularnych, długich przejazdów — 20–30 minut z prędkością autostradową — aby wypalić sadzę. Dieslowy Berlingo wożący dzieci do szkoły na dystansie 8 km będzie stale przerywać regeneracje, co oznacza zapychający się filtr oraz paliwo spływające do miski olejowej. AdBlue to osobna kwestia: zużycie na poziomie około 1 litra na 1000 km, zbiornik, który trzeba uzupełniać między przeglądami, oraz usterki wtryskiwacza lub pompy, które po zignorowaniu uruchamiają odliczanie do blokady ponownego uruchomienia silnika. Zaplanuj w budżecie naprawę układu AdBlue za 300–900 EUR (325–975 $) w którymś momencie po przekroczeniu 100 000 km.
Zasada praktyczna: jeśli przejeżdżasz mniej niż 20 000 km rocznie lub jeździsz głównie po mieście, kup wersję benzynową. Jeśli przejeżdżasz więcej i regularnie pokonujesz dłuższe trasy, BlueHDi przeżyje resztę samochodu. Filtr paliwa wymieniaj co 40 000 km (25 000 mil) — diesle PSA są wrażliwe na zanieczyszczenia paliwa, a filtr za 60 EUR chroni wtryskiwacze warte 1500 EUR.
Starszy 1.6 HDi: klasyczna usterka sitka turbosprężarki
Jeśli jeździsz Citroënem sprzed 2018 roku z silnikiem 1.6 HDi (DV6) — starsze C3, C4, Berlingo w milionach egzemplarzy — poznaj tę jedną usterkę, bo to klasyczna historia PSA. Przewód doprowadzający olej do turbosprężarki ma śrubę z kanałem (banjo) z drobnym sitkiem. Wydłużone interwały wymiany oleju prowadzą do powstawania nagaru i szlamu, sitko się zatyka, a łożysko turbosprężarki pracuje na sucho. Turbina zaczyna wyć, psuje się i rozsiewa zanieczyszczenia po układzie smarowania.
Pułapką jest powtórna awaria: jeśli zamontujesz nową turbosprężarkę bez wymiany przewodu doprowadzającego, sitka i smoka miski olejowej oraz bez przepłukania układu, nowa turbina padnie w ciągu 10 000 km. Prawidłowo wykonana naprawa — turbosprężarka wraz z przewodami, smokiem, olejem i filtrem — kosztuje 900–1400 EUR (975–1510 $). Zapobieganie to serwis olejowy za 90 EUR co 12 000–15 000 km. I to cała lekcja.
Zawieszenie: technologie komfortu w zależności od epoki
Reputacja komfortu Citroëna opiera się dziś na dwóch źródłach. Większość obecnych modeli ma konwencjonalne sprężyny i amortyzatory; C4, C5 Aircross i nowsze C3 mają dodatkowo Progressive Hydraulic Cushions — amortyzatory Advanced Comfort z hydraulicznymi odbojami. Pod względem obsługi serwisuje się je jak zwykłe amortyzatory, tyle że są nieco droższe: licz się z kosztem części 150–250 EUR (160–270 $) na koło. Zużywają się też jak zwykłe amortyzatory — od 100 000 km sprawdzaj, czy nie występuje rozkołysanie i słabe prowadzenie nadwozia.
Prawdziwe zawieszenie hydropneumatyczne — sfery, płyn LDS, jazda jak po magicznym dywanie — zniknęło wraz z modelami C5 i C6 (ostatnie wyprodukowano w 2017 roku). Jeśli masz taki samochód, ten poradnik nie wystarczy: ponowne napełnienie sfery gazem kosztuje 60–100 EUR za sztukę, a układ wymaga specjalistycznej wiedzy. Znajdź specjalistę od zawieszeń hydropneumatycznych i traktuj samochód tak, jak na to zasługuje — jako maszynę dla entuzjastów.
Codzienne elementy eksploatacyjne nie budzą emocji: łączniki stabilizatora z przodu i tuleje drążka stabilizatora zaczynają stukać po 60 000–80 000 km na nierównych drogach miejskich, a Berlingo obciążone jak dostawczak szybko zużywa tylne sprężyny.
Skrzynia EAT8: „olej na cały okres eksploatacji” to marketing
Automatyczna skrzynia EAT8 produkcji Aisin, montowana w C4, C5 Aircross i Berlingo, jest dobrą skrzynią, a Citroën twierdzi, że olej nigdy nie wymaga wymiany. Skrzynie Aisin zawsze dobrze reagowały na świeży olej, a specjaliści regenerujący te skrzynie zalecają wymianę oleju (spuszczenie i uzupełnienie) po około 60 000–80 000 km (37 000–50 000 mil). „Szczelna na całe życie” oznacza szczelna na okres gwarancji — olej nadal się ścina, utlenia i zbiera cząstki materiału ciernego sprzęgieł jak każdy olej ATF.
Wymiana oleju w skrzyni (spuszczenie i uzupełnienie) kosztuje 250–400 EUR (270–430 $). Szarpane zmiany biegów przy niskich prędkościach i opóźnione załączanie to sygnały, że skrzynia domaga się świeżego oleju. Nowa skrzynia EAT8 kosztuje 3 000–5 000 EUR. Wystarczy raz to policzyć, by nigdy więcej nie traktować tej usługi jako opcjonalnej.
Elektryka i BSI: akumulator ma tu większe znaczenie
W starszych Citroënach (mniej więcej z lat 2001–2015) niemal wszystko przechodzi przez BSI, czyli moduł zarządzania systemami nadwozia (body systems interface). BSI źle znosi niskie napięcie. Zmęczony akumulator powoduje spadki napięcia podczas rozruchu, a BSI reaguje przypadkowymi usterkami: samoczynnie włączającymi się wycieraczkami, zbędnymi kontrolkami, odmową zwolnienia immobilisera, niedziałającymi szybami. Właściciele wymieniają moduły i szukają usterek w instalacji, choć rozwiązaniem był akumulator za 120–180 EUR (130–195 $).
Dlatego w Citroënie dbanie o akumulator to element obsługi na poziomie silnika. Sprawdzaj go co roku od czwartego roku użytkowania, wymieniaj profilaktycznie po pierwszym słabym wyniku i nigdy nie uruchamiaj auta z kabli ani nie wymieniaj akumulatora bez zachowania ostrożności — moduły BSI są wrażliwe na skoki napięcia. Jeśli po rozładowaniu akumulatora pojawią się dziwne usterki, zanim wydasz pieniądze na części, spróbuj procedury resetu BSI. Nowsze samochody z ery Stellantis zachowują się znacznie lepiej, ale akumulatory do układu stop-start (EFB/AGM) nadal wymagają wymiany na odpowiednik tego samego typu, a w niektórych modelach także kodowania.
Rzeczywiste koszty obsługi w UE
Ceny w niezależnych warsztatach, lata 2025–2026, Europa Zachodnia. W autoryzowanych serwisach jest drożej o 20–40%.
| Pozycja | Interwał | Typowy koszt (EUR) |
|---|---|---|
| Wymiana oleju i filtra | 15 000 km / 1 rok | 120–200 |
| Większy przegląd serwisowy | 30 000 km / 2 lata | 250–450 |
| Wymiana paska rozrządu pracującego w oleju (PureTech) | 100 000 km / 6 lat | 500–750 |
| Filtr paliwa (diesel) | 40 000 km | 60–100 |
| Przednie klocki i tarcze hamulcowe | 50 000–70 000 km | 250–400 |
| Płyn hamulcowy | 2 lata | 60–90 |
| Wymiana oleju w skrzyni EAT8 (spuszczenie i uzupełnienie) | 60 000–80 000 km | 250–400 |
| Uzupełnienie AdBlue (10 l) | ~10 000 km | 15–25 |
| Akumulator (w tym EFB/AGM) | 5–7 lat | 120–250 |
| Amortyzator Advanced Comfort (sztuka) | część eksploatacyjna | 150–250 z montażem |
| Wymuszone wypalanie/czyszczenie DPF | w razie potrzeby | 100–350 |
W przeliczeniu na rok benzynowy C3 lub C4 generuje roczny koszt rutynowej obsługi rzędu 350–500 EUR (380–540 $); dieslowy Berlingo z prawdziwym przebiegiem to około 500–700 EUR (540–760 $) wraz z AdBlue i filtrami paliwa. Katastrofalne rachunki — silniki z paskiem w oleju, zagłodzone turbosprężarki, spalone skrzynie biegów — to niemal zawsze rachunki za pominiętą obsługę.
Uwagi o modelach: gdzie który zawodzi
- C3 / C3 Aircross: to głównie miejskie auta z silnikami PureTech, a więc głównie krótkie trasy — dokładnie ten cykl pracy, który najszybciej niszczy pasek pracujący w oleju. Skracaj interwały wymiany oleju; wcześnie sprawdź pasek.
- C4: najszersza gama silników. W benzynowym PureTech pojawia się kwestia paska; wersje elektryczne ë-C4 całkowicie eliminują problemy z silnikiem i wymagają niewiele poza hamulcami, oponami, filtrem kabinowym i kontrolą płynu chłodzącego.
- C5 Aircross: najcięższy w tej grupie, najbardziej obciąża przednie opony i amortyzatory. Często występuje z EAT8 — zadbaj o olej w skrzyni. Wersje hybrydowe mają dodatkowy, osobny obieg chłodzenia silnika elektrycznego; pilnuj jego serwisowania.
- Berlingo: koń roboczy. Kupowany do przewożenia ładunków, więc zwracaj uwagę na tylne resory, tylne hamulce (często zaniedbywane, bo główną pracę wykonują przednie) oraz mechanizmy drzwi przesuwnych. Wersje diesla w pracy kurierskiej to najlepsi przyjaciele DPF; wersje diesla jeżdżące głównie do szkoły i z powrotem to jego najgorszy wróg.
Rejestruj albo przepadnie
Każdy rodzaj awarii opisany w tym poradniku ma to samo źródło: nikt nie potrafił udowodnić, kiedy ostatnio wymieniano olej, więc nikt nie wiedział, że pasek pracuje w kwaśnym środowisku, a smok ssący stopniowo się zatyka. Zapisuj w GarageHub każdą obsługę z datą, przebiegiem i specyfikacją oleju, ustaw przypomnienia według przedstawionych wyżej interwałów, a nie tych optymistycznych, fabrycznych, a Citroën stanie się tym, do czego został zaprojektowany: komfortowym, tanim w utrzymaniu autem z dwoma słynnymi problemami, których po prostu nigdy nie doświadczysz.
Najczęstsze pytania o serwis Citroën
Co ile wymieniać mokry pasek w Citroënie 1.2 PureTech?
Zignoruj pierwotną wartość 10 lat. Jeśli Twój PureTech ma mokry pasek (roczniki sprzed 2023 roku i wiele późniejszych), wymieniaj go co 100 000 km (62 000 mil) lub co 6 lat — wcześniej, jeśli samochód jeździ głównie na krótkich trasach miejskich. Niezależni specjaliści, którzy robią to na co dzień, zalecają 60 000–100 000 km. Stosuj wyłącznie olej o specyfikacji PSA B71 2010 i wymieniaj go co 15 000 km lub raz w roku, maksymalnie. Pasek degraduje się w oleju; czysty olej to system podtrzymywania życia paska.
Czy automatyczna skrzynia biegów EAT8 naprawdę nie wymaga wymiany oleju?
Citroën określa skrzynię Aisin EAT8 jako „napełnioną na całe życie”, ale chodzi o okres gwarancji, nie o żywotność samochodu. Specjaliści od skrzyń biegów oraz kultura serwisowa samego Aisina wskazują na spuszczenie i uzupełnienie oleju w okolicach 60 000–80 000 km (37 000–50 000 mil), zwłaszcza przy holowaniu, pracy w taksówce lub w gorącym klimacie. Zaplanuj w niezależnym serwisie około 250–400 EUR (270–430 $). To tania polisa wobec remontu skrzyni za ponad 3000 EUR.
Czy diesel 1.5 BlueHDi jest niezawodny w jeździe miejskiej?
Mechanicznie tak, ale układ ograniczania emisji nie jest przystosowany do krótkich tras. DPF potrzebuje do regeneracji 20–30 minut jazdy z prędkością autostradową, a przerwane regeneracje rozcieńczają olej olejem napędowym. Zużycie AdBlue wynosi mniej więcej 1 litr na 1000 km. Jeśli Twój dojazd w jedną stronę ma mniej niż 15 km, kup raczej benzynowego PureTecha albo ë-Citroëna — diesel odbije się na Twoim portfelu przez problemy z DPF i wtryskiwaczami.
Jaka jest znana słabość starszego silnika Citroën 1.6 HDi?
Awaria turbosprężarki spowodowana niedoborem oleju. Rurka doprowadzająca olej do turbiny ma w śrubie z przelotem drobne sitko, które zatyka się nagarem i szlamem, pozbawiając łożysko turbiny smarowania. Nowe turbiny giną w ciągu kilku miesięcy, jeśli jednocześnie nie wymieni się rurki, sitka, smoka miski olejowej i oleju. Profilaktyka jest nudna: wymiana oleju co 12 000–15 000 km na olej o właściwej specyfikacji low-SAPS, nigdy w wydłużonych interwałach.
Dlaczego akumulator ma tak duże znaczenie w starszych Citroënach?
Z powodu BSI — modułu interfejsu systemów nadwozia, który steruje niemal wszystkim, co elektryczne. Szczególnie w samochodach z lat 2001–2015 słaby akumulator powoduje spadki napięcia, przez które BSI zgłasza przypadkowe usterki: wycieraczki, ostrzeżenia na desce rozdzielczej, kaprysy immobilizera. Właściciele szukają nieistniejących usterek elektryki, którym zapobiegłby akumulator za 120–180 EUR (130–195 $). Po czwartym roku sprawdzaj akumulator co roku i wymień go, zanim zawiedzie.
Źródła
- Carnet d'entretien Citroën C3 2016-2023 (Haynes / ETAI Revue Technique Automobile)
- Carnet d'entretien Citroën C4 III 2020-2025 (Haynes / ETAI Revue Technique Automobile)
- Citroën C3 guide d'utilisation, édition 01/02/2017-22/10/2019
- Citroën C3 guide d'utilisation, édition 19/10/2022-31/12/2024
- Citroën C4 (C41) guide d'utilisation, édition 01/10/2022-29/02/2024
Interwały różnią się w zależności od rynku, silnika i warunków jazdy; instrukcja obsługi jest ostatecznym źródłem informacji dla Twojego samochodu.