Onderhoudsschema

Onderhoudsschema Citroën: intervallen, kosten en bekende problemen

Onderhoudsintervallen voor de Citroën C3, C4, C5 Aircross en Berlingo: de praktijk van de PureTech-natte distributieriem, DPF-onderhoud bij BlueHDi, EAT8-olie en eerlijke kosten in de EU.

Rev + Daniel Georgiev

Gecontroleerd aan de hand van de Citroën C3 guide d'utilisation, édition 01/02/2017-22/10/2019 · Gecontroleerd op 2 nov 2026 door Daniel Georgiev · 5 bronnen

Jouw auto

Wat staat er op de planning voor je Citroën?

bijv. 87.000

Voer hierboven je kilometerstand in om te zien wat er nu moet gebeuren →

Service-intervallen

Een algemeen schema voor een moderne auto, niet specifiek voor deze Citroën. Je gebruikershandleiding bevat de exacte cijfers.

Een algemeen schema voor een moderne auto, niet specifiek voor deze Citroën. Je gebruikershandleiding bevat de exacte cijfers.
DienstElkeStatus
Motorolie en filterGids Zo ververs je zelf de motorolie · Het motoroliesysteem: wat elk onderdeel doet7.500 mi / 12 mnd≈ 12.000 km / 12 mnd
Banden wisselenGids Zo wissel je thuis de banden om · Een momentsleutel kiezen en gebruiken7.500 mi / 12 mnd≈ 12.000 km / 12 mnd
InterieurfilterGids Het pollenfilter van je auto vervangen15.000 mi / 12 mnd≈ 24.000 km / 12 mnd
Motor luchtfilterGids Hoe je je luchtfilter vervangt (motor & interieur)30.000 mi / 36 mnd≈ 48.000 km / 36 mnd
RemvloeistofGids Remmen ontluchten (en remvloeistof verversen)24 mnd
KoelvloeistofGids Zo spoel je het koelsysteem door60.000 mi / 60 mnd≈ 97.000 km / 60 mnd
BougiesGids Bougies vervangen: zo doe je het zelf · Een momentsleutel kiezen en gebruiken60.000 mi≈ 97.000 km

≈ omgerekend vanuit de andere eenheid en afgerond.

Inhoud
  1. Het onderhoudsschema van Citroën en het schema dat je echt moet volgen
  2. De natte distributieriem van de 1.2 PureTech: het probleem dat deze motor kenmerkt
  3. BlueHDi-diesels: prima motoren, maar voor de meeste kopers het verkeerde gebruiksdoel
  4. De oudere 1.6 HDi: de klassieker met het turbozeefje
  5. Vering: comforttechniek per tijdperk
  6. EAT8-versnellingsbak: "gevuld voor het leven" is marketing
  7. Elektronica en de BSI: de accu telt hier zwaarder mee
  8. Onderhoudskosten in de praktijk (EU)
  9. Per model: waar het knelt
  10. Houd het bij, of verlies het

Citroëns zijn goedkoop in aanschaf en goedkoop in gebruik, totdat iemand het onderhoud overslaat dat het fabrieksschema te rooskleurig voorstelt. Onder de huid is een moderne C3, C4, C5 Aircross of Berlingo Stellantis-techniek die wordt gedeeld met Peugeot en Opel. Dat betekent dat je ook hun sterke punten deelt, en hun twee beruchte zwakke plekken: de natte distributieriem van de 1.2 PureTech en, bij oudere diesels, het oliezeefje van de turbo-olietoevoer van de 1.6 HDi. Ken die twee, houd een verstandig onderhoudsschema aan, en een Citroën is een van de goedkoopste auto's van Europa om op de weg te houden.

Het onderhoudsschema van Citroën en het schema dat je echt moet volgen

Officieel gelden bij de meeste moderne Citroëns onderhoudsintervallen van 25.000 km (15.500 mijl) of 1 jaar voor diesels en ongeveer 15.000–25.000 km (9.300–15.500 mijl) of 1 jaar voor benzinemotoren, afhankelijk van motor en markt. Dat schema is opgesteld om de gebruikskosten voor wagenparken er in een brochure goed te laten uitzien.

Volg in plaats daarvan dit schema:

  • Olie en filter: elke 15.000 km (9.300 mijl) of 12 maanden bij elke PureTech-benzinemotor. Dit is niet onderhandelbaar, en de reden daarvoor volgt hierna. Diesels kunnen tot 20.000 km (12.400 mijl) worden opgerekt als ze regelmatig op de snelweg rijden; halveer dat voor stadsauto's.
  • Complete inspectiebeurt: jaarlijks, ongeacht de kilometerstand. Remvloeistof om de 2 jaar. Interieurfilter jaarlijks. Koelvloeistof controleren bij elke beurt, vervangen na ongeveer 5 jaar.
  • Laat je nooit door een dealer of door de onderhoudsindicator op het dashboard overhalen tot oliewisselintervallen van 30.000 km met longlife-olie. Die rekensom heeft meer PSA-motoren de kop gekost dan welke constructiefout ook.

De natte distributieriem van de 1.2 PureTech: het probleem dat deze motor kenmerkt

Bij de 1.2 PureTech (EB2) driecilinder in de C3, C3 Aircross, C4, C5 Aircross en Berlingo loopt de distributieriem in de motor, badend in olie. Brandstofverdunning door koude starts en korte ritten maakt die olie chemisch agressief; de riem zwelt op, scheurt en laat rubberresten los die de oliepompzeef verstoppen. Meestal breekt de riem niet af. Het eindigt in oliegebrek, een ratelende kopzijde en daarna een kapotte motor.

Citroën gaf oorspronkelijk voor de riem een levensduur op van maximaal 10 jaar of ongeveer 175.000–240.000 km, afhankelijk van de markt. Stellantis heeft de intervallen sindsdien herhaaldelijk naar beneden bijgesteld, een coulancedekking van maximaal 10 jaar / 180.000 km toegezegd voor riemslijtage en oliegebruik bij getroffen motoren, en in meerdere landen vergoedingsregelingen geopend. Lees die opeenvolging van gebeurtenissen voor wat ze is: een erkenning.

De regels die je zelf aanhoudt:

  • Riem vervangen: na 100.000 km (62.000 mijl) of 6 jaar, wat het eerst bereikt wordt. Intensief stadsgebruik? Specialisten die deze motoren dagelijks zien, noemen 60.000–80.000 km. Reken bij een onafhankelijke garage op EUR 500–750 ($540–810).
  • Olie: PSA B71 2010-specificatie (0W-20 bij Euro 6.3+-auto's, ACEA C5), maximaal elke 15.000 km of 1 jaar. Verkeerde olie versnelt de aantasting van de riem. Controleer het oliepeil elke maand: deze motoren kunnen olie verbruiken, en een te laag peil laat de riem sneller degenereren.
  • Waarschuwingssignalen: een oliedrukcontrolelampje dat bij stationair toerental flikkert, ruw lopen, rubberresten zichtbaar in de olievuldop. Bij een van deze signalen stop je met rijden en laat je de oliepompzeef inspecteren.
  • Goed nieuws: vanaf 2023 zijn de PureTech-motoren van de derde generatie, vooral de 48V-hybride uitvoeringen (EB2LTED-codes) in nieuwere C3-, C4- en C5 Aircross-modellen, overgegaan op een distributieketting. Als je een auto koopt, lost die generatie het probleem volledig op. Controleer dit aan de hand van de motorcode, niet aan het bouwjaar; beide versies werden naast elkaar verkocht.

BlueHDi-diesels: prima motoren, maar voor de meeste kopers het verkeerde gebruiksdoel

De 1.5 BlueHDi (en de eerdere 1.6 BlueHDi) is echt duurzaam: exemplaren met 300.000 km zijn in de Berlingo-vloten heel gewoon. De motor is niet het probleem. Dat is de uitlaatnabehandeling, en alleen als je de diesel koopt voor een verkeerd soort gebruik.

Het roetfilter (DPF) heeft regelmatig langdurige ritten nodig, 20–30 minuten op snelwegtempo, om het roet te verbranden. Een dieselberlingo die 8 km schoolritjes rijdt, onderbreekt de regeneraties voortdurend. Dat betekent een dichtslibbend filter en diesel die in de oliecarter terechtkomt. AdBlue brengt zijn eigen praktijk mee: een verbruik van ongeveer 1 liter per 1.000 km, een tank die tussen twee beurten bijgevuld moet worden, en storingen aan injector of pomp die een aftelling zonder herstartmogelijkheid in gang zetten als je ze negeert. Reken op reparaties aan het AdBlue-systeem van EUR 300–900 ($325–975) ergens na 100.000 km.

Vuistregel: rijd je minder dan 20.000 km per jaar of vooral in de stad, koop dan de benzine. Rijd je meer, met regelmatig langere ritten, dan overleeft de BlueHDi de rest van de auto. Vervang het brandstoffilter elke 40.000 km (25.000 mijl). PSA-diesels zijn gevoelig voor verontreinigde brandstof, en een filter van EUR 60 beschermt EUR 1.500 aan injectoren.

De oudere 1.6 HDi: de klassieker met het turbozeefje

Rijd je een Citroën van vóór 2018 met de 1.6 HDi (DV6), zoals de oudere C3's, C4's en Berlingo's bij de miljoen, leer dan dit ene defect kennen, want het is het klassieke PSA-verhaal. De olietoevoerleiding van de turbo heeft een holle bout met een fijnmazig zeefje. Verlengde olie-intervallen leveren koolstof en slib op, het zeefje raakt verstopt en het turbolager draait droog. De turbo giert, valt uit en spoelt vuil door het oliesysteem.

De valkuil is het herhaalde defect: monteer je een nieuwe turbo zonder de toevoerleiding, het zeefje en de oliepickup te vervangen en zonder het systeem door te spoelen, dan valt de nieuwe turbo binnen 10.000 km uit. Een correcte reparatie, turbo plus leidingen, pickup, olie en filter, kost EUR 900–1.400 ($975–1.510). Voorkomen kost een oliebeurt van EUR 90 elke 12.000–15.000 km. Dat is de hele les.

Vering: comforttechniek per tijdperk

De comfortreputatie van Citroën komt nu uit twee richtingen. De meeste huidige modellen hebben gewone veren en dempers; de C4, C5 Aircross en latere C3's hebben daarnaast Progressive Hydraulic Cushions, de Advanced Comfort-dempers van Citroën met hydraulische aanslagbuffers. Qua onderhoud behandel je ze als gewone dempers, alleen iets duurder: reken op EUR 150–250 ($160–270) aan onderdelen per wiel. Ze slijten ook als gewone dempers: controleer vanaf 100.000 km op doorveren en slechte carrosseriebeheersing.

Echte hydropneumatische vering, met bollen, LDS-vloeistof en het zweefcomfort van een vliegend tapijt, verdween met de C5 en C6 (laatst gebouwd in 2017). Heb je er een, dan is deze gids niet genoeg: het opnieuw vullen van een bol met gas kost EUR 60–100 per stuk en deze systemen vragen om specialistische kennis. Zoek een specialist in hydropneumatiek en behandel de auto als de liefhebbersmachine die hij nu is.

De slijtageonderdelen in het dagelijks gebruik zijn weinig glamoureus: voorste stabilisatorstangen en stabilisatorrubbers gaan kloppen vanaf 60.000–80.000 km op slechte stadswegen, en Berlingo's die als bestelwagen beladen worden, slijten de achterveren snel.

EAT8-versnellingsbak: "gevuld voor het leven" is marketing

De door Aisin gebouwde EAT8-automaat in de C4, C5 Aircross en Berlingo is een goede versnellingsbak, en Citroën zegt dat de vloeistof nooit hoeft te worden ververst. Aisin-transmissies hebben altijd goed gereageerd op verse vloeistof, en specialisten die deze bakken reviseren, adviseren rond 60.000–80.000 km (37.000–50.000 mijl) de olie af te tappen en te verversen. "Voor het leven afgesloten" betekent afgesloten voor de garantieperiode: de vloeistof wordt net als elke andere ATF door afschuiving en oxidatie aangetast en vult zich met koppelingsmateriaal.

Een verversingsbeurt kost EUR 250–400 ($270–430). Schokkerig schakelen bij lage snelheid en vertraagd inkoppelen zijn de manier waarop de olie om vervanging vraagt. Een vervangende EAT8 kost EUR 3.000–5.000. Reken het één keer door en je noemt het nooit meer optioneel.

Elektronica en de BSI: de accu telt hier zwaarder mee

Oudere Citroëns (grofweg 2001–2015) sturen bijna alles aan via de BSI, de body systems interface. De BSI kan niet tegen een te lage spanning. Een versleten accu veroorzaakt spanningsdips tijdens het starten, en de BSI reageert met willekeurige storingen: ruitenwissers die uit zichzelf gaan, waarschuwingslampjes zonder oorzaak, een startblokkering die niet wil opheffen, ramen die niet meer bewegen. Eigenaren vervangen modules en zoeken naar bedradingsfouten, terwijl de echte oplossing een accu van EUR 120–180 ($130–195) was.

Bij een Citroën hoort accuonderhoud dus bij het motoronderhoud. Laat de accu vanaf het vierde jaar jaarlijks testen, vervang hem preventief bij de eerste zwakke meting en start nooit met startkabels en wissel de accu nooit onzorgvuldig: BSI-units zijn gevoelig voor spanningspieken. Verschijnen er vreemde storingen nadat de accu leeg is geweest, probeer dan eerst de resetprocedure van de BSI voordat je geld uitgeeft aan onderdelen. Nieuwere auto's uit het Stellantis-tijdperk gedragen zich veel beter, maar accu's voor stop-start (EFB/AGM) moeten nog steeds door een gelijkwaardig type worden vervangen, en bij sommige modellen moet de nieuwe accu ook worden gecodeerd.

Onderhoudskosten in de praktijk (EU)

Prijzen van onafhankelijke garages, 2025–2026, West-Europa. Dealers zijn 20–40% duurder.

OnderdeelIntervalGebruikelijke kosten (EUR)
Beurt met olie + filter15.000 km / 1 jaar120–200
Grote onderhoudsbeurt30.000 km / 2 jaar250–450
Vervanging natte distributieriem PureTech100.000 km / 6 jaar500–750
Brandstoffilter (diesel)40.000 km60–100
Remblokken + remschijven voor50.000–70.000 km250–400
Remvloeistof2 jaar60–90
EAT8-olie verversen60.000–80.000 km250–400
AdBlue bijvullen (10 l)~10.000 km15–25
Accu (incl. EFB/AGM)5–7 jaar120–250
Advanced Comfort-demper (per stuk)slijtageonderdeel150–250 gemonteerd
DPF geforceerd regenereren/reinigenindien nodig100–350

Op jaarbasis kost routineonderhoud aan een benzine-C3 of -C4 grofweg EUR 350–500 ($380–540) per jaar; een diesel-Berlingo die echte kilometers maakt komt uit op ongeveer EUR 500–700 ($540–760), inclusief AdBlue en brandstoffilters. De rampzalige rekeningen (motoren met natte distributieriem, uitgeputte turbo's, verbrande versnellingsbakken) zijn bijna zonder uitzondering rekeningen voor overgeslagen onderhoud.

Per model: waar het knelt

  • C3 / C3 Aircross: meestal stadsauto's met een PureTech-motor, en dus meestal korte ritten, precies het gebruikspatroon waarbij de natte distributieriem het snelst degradeert. Verkort de olie-intervallen en controleer de riem vroeg.
  • C4: de breedste motorkeuze. De benzine-PureTech heeft de kwestie van de riem; elektrische ë-C4's hebben geen motorzorgen en vragen weinig meer dan controle van remmen, banden, interieurfilter en koelvloeistof.
  • C5 Aircross: de zwaarste van de groep, en daarmee het hardst voor voorbanden en dempers. Vaak gecombineerd met de EAT8: ververs de olie. Hybride versies hebben een apart koelcircuit voor de elektromotor; laat dat onderhouden.
  • Berlingo: het werkpaard. Gekocht om te laden, dus let op de achterveren, de achterremmen (vaak verwaarloosd omdat de voorremmen het werk doen) en de mechanismen van de schuifdeuren. Dieselversies in koeriersgebruik zijn het beste wat een DPF kan overkomen; dieselversies die vooral de schoolrit rijden zijn zijn grootste vijand.

Houd het bij, of verlies het

Alle storingen in deze gids hebben dezelfde oorzaak: niemand kon aantonen wanneer de olie voor het laatst was ververst, dus niemand wist dat de distributieriem in zuur draaide of dat de zeef langzaam dichtslibde. Registreer elke beurt met datum, kilometerstand en oliespecificatie in GarageHub en stel herinneringen in voor de hierboven genoemde intervallen in plaats van de optimistische fabrieksintervallen. Dan wordt een Citroën wat hij bedoeld is te zijn: een comfortabele, zuinige auto met twee beruchte problemen die je gewoon nooit zult krijgen.

Veelgestelde vragen over het onderhoud van Citroën

Hoe vaak moet de natte distributieriem van een Citroën 1.2 PureTech worden vervangen?

Negeer het oorspronkelijke interval van 10 jaar. Heeft je PureTech de natte distributieriem (bouwjaren vóór 2023 en ook veel latere), vervang die dan elke 100.000 km (62.000 mijl) of elke 6 jaar. Doe dat eerder als de auto vooral korte stadsritten maakt. Onafhankelijke specialisten die deze klus dagelijks uitvoeren, adviseren 60.000–100.000 km. Gebruik uitsluitend olie die voldoet aan PSA B71 2010 en ververs die uiterlijk elke 15.000 km of jaarlijks. De riem slijt in de olie: schone olie is de levensverzekering van de riem.

Hoeft de EAT8-automaat echt nooit een olieverversing?

Citroën noemt de Aisin EAT8 'voor het leven gevuld', maar dat betekent de looptijd van de garantie, niet de levensduur van de auto. Transmissiespecialisten en de eigen servicecultuur van Aisin wijzen op een olieverversing (aftappen en bijvullen) rond 60.000–80.000 km (37.000–50.000 mijl), vooral bij trekken, taxigebruik of een heet klimaat. Reken op ongeveer EUR 250–400 ($270–430) bij een onafhankelijke garage. Een goedkope verzekering tegen een revisie van de versnellingsbak van EUR 3.000 of meer.

Is de 1.5 BlueHDi-diesel betrouwbaar bij stadsgebruik?

Mechanisch wel, maar de uitlaatnabehandeling is niet gemaakt voor korte ritten. De DPF heeft aanhoudende ritten van 20–30 minuten op snelwegtempo nodig om te regenereren, en onderbroken regeneraties verdunnen de olie met diesel. Het AdBlue-verbruik ligt op ongeveer 1 liter per 1.000 km. Is je woon-werkafstand korter dan 15 km enkele reis, kies dan de PureTech-benzine of een ë-Citroën. De diesel kost je anders geld aan DPF- en injectorproblemen.

Wat is de bekende zwakke plek van de oudere Citroën 1.6 HDi?

Turbodefecten door oliegebrek. In de bandjesbout van de olietoevoerleiding van de turbo zit een piepklein zeefje dat verstopt raakt met koolaanslag en slib, waardoor het turbolager geen olie krijgt. Vervangende turbo's gaan binnen enkele maanden kapot als de toevoerleiding, het zeefje, de oliepikup in de carter en de olie niet tegelijk worden vernieuwd. Voorkomen is saai: ververs de olie elke 12.000–15.000 km met low-SAPS-olie van de juiste specificatie en verleng de intervallen nooit.

Waarom is de accu bij oudere Citroëns zo belangrijk?

Vanwege de BSI, de body-systems-interface die bijna alles wat elektrisch is aanstuurt. Vooral bij auto's van 2001–2015 veroorzaakt een zwakke accu spanningsdips waardoor de BSI willekeurige storingen geeft: ruitenwissers, waarschuwingen op het dashboard, een immobilizer die in de war raakt. Eigenaren zoeken naar spookachtige elektrische storingen die een accu van EUR 120–180 ($130–195) had voorkomen. Test de accu jaarlijks na het vierde jaar en vervang hem voordat hij uitvalt.

Bronnen

  1. Carnet d'entretien Citroën C3 2016-2023 (Haynes / ETAI Revue Technique Automobile)Haynes · Referentie · Geraadpleegd op 9 okt 2026
  2. Carnet d'entretien Citroën C4 III 2020-2025 (Haynes / ETAI Revue Technique Automobile)Haynes · Referentie · Geraadpleegd op 9 okt 2026
  3. Citroën C3 guide d'utilisation, édition 01/02/2017-22/10/2019Citroën (Stellantis) · Gebruikershandleiding · Geraadpleegd op 9 okt 2026
  4. Citroën C3 guide d'utilisation, édition 19/10/2022-31/12/2024Citroën (Stellantis) · Gebruikershandleiding · Geraadpleegd op 9 okt 2026
  5. Citroën C4 (C41) guide d'utilisation, édition 01/10/2022-29/02/2024Citroën (Stellantis) · Gebruikershandleiding · Geraadpleegd op 9 okt 2026

Intervallen variëren per markt, motor en rijomstandigheden; je gebruikershandleiding is de autoriteit voor jouw auto.