Program de întreținere

Programul de întreținere Peugeot: intervale pentru cureaua umedă PureTech, THP și BlueHDi

Intervalele Peugeot pentru 208, 2008, 308, 3008 și 508: programul revizuit al curelei umede la 1.2 PureTech, problemele lanțului la 1.6 THP, îngrijirea AdBlue la BlueHDi, costuri în UE.

Rev + Daniel Georgiev

Verificat conform programului de service al producătorului · Revizuit la 2 nov. 2026 de Daniel Georgiev · 6 surse

Mașina ta

Ce trebuie făcut la Peugeot?

ex. 87.000

Introdu kilometrajul de mai sus ca să vezi ce trebuie făcut acum →

Intervale de service

Un program general pentru o mașină modernă, nu pentru acest Peugeot. Manualul proprietarului tău conține cifrele exacte.

Un program general pentru o mașină modernă, nu pentru acest Peugeot. Manualul proprietarului tău conține cifrele exacte.
ServiciuLa fiecareStatus
Ulei de motor și filtruGhid Cum să îți schimbi uleiul · Sistemul de lubrifiere al motorului: rolul fiecărei componente7.500 mi / 12 luni≈ 12.000 km / 12 luni
Rotația anvelopelorGhid Cum să rotești anvelopele acasă · Cum alegi și folosești o cheie dinamometrică7.500 mi / 12 luni≈ 12.000 km / 12 luni
Filtru de aer habitacluGhid Cum înlocuiești filtrul de aer din habitaclu15.000 mi / 12 luni≈ 24.000 km / 12 luni
Filtru de aer motorGhid Cum să-ți înlocuiești filtrul de aer (motor și habitaclu)30.000 mi / 36 luni≈ 48.000 km / 36 luni
Lichid de frânăGhid Cum să purjezi frânele (și să schimbi lichidul de frână)24 luni
Lichid de răcireGhid Cum să speli sistemul de răcire60.000 mi / 60 luni≈ 97.000 km / 60 luni
BujiiGhid Cum să schimbi bujiile · Cum alegi și folosești o cheie dinamometrică60.000 mi≈ 97.000 km

≈ convertit din cealaltă unitate și rotunjit.

Cuprins
  1. Carnetul de service versus realitatea
  2. Cureaua umedă a motorului 1.2 PureTech: toată povestea
  3. 1.6 THP (Prince): trei dușmani cunoscuți
  4. 1.5 BlueHDi: motor bun, instalații capricioase
  5. EAT6/EAT8: mitul „uleiului pe viață”
  6. Suspensia și restul
  7. Cât te costă efectiv pe an
  8. Unde se situează de fapt Peugeot la fiabilitate

Întreținerea unui Peugeot se rezumă, în mare parte, la un singur motor. Dacă înțelegi corect povestea curelei umede a motorului 1.2 PureTech, un 208, 2008 sau 308 este o mașină ieftină și plăcută de întreținut. Dacă o greșești, ajungi să cauți prețul unui motor de schimb. Acest ghid prezintă intervalele reale — nu pe cele optimiste din carnetul de service — pentru motoarele pe care le vei găsi efectiv sub capota unui 208, 2008, 308, 3008 sau 508.

Carnetul de service versus realitatea

Programul oficial Peugeot pentru majoritatea modelelor pe benzină este generos: până la 25.000 km (15.500 mile) sau doi ani între revizii, în regimul de întreținere prelungită. La diesel, intervalele oficiale se întind cam la fel de mult.

Ignoră-l. Întreținerea prelungită este gândită pentru foile de calcul ale flotelor, nu pentru longevitatea motorului. La PureTech în special, uleiul vechi este cel care distruge cureaua de distribuție. Regimul care ține aceste motoare în viață:

  • Ulei și filtru: la fiecare 10.000–15.000 km (6.000–9.000 mile) sau 12 luni. Mașinile folosite în oraș, pe distanțe scurte, la limita inferioară a acestui interval.
  • Filtru de aer: la fiecare 30.000 km (19.000 mile).
  • Lichid de frână: la fiecare 2 ani, indiferent de kilometraj.
  • Lichid de răcire: verifică-l la fiecare revizie; înlocuiește-l în jurul a 100.000 km (62.000 mile).
  • Filtru de habitaclu: anual. Este ieftin, iar sistemele de climatizare Peugeot capătă miros de mucegai fără el.

O revizie anuală costă 120–180 € (130–195 $) la un atelier independent de încredere și 200–300 € (215–325 $) la un dealer. Dacă mașina se mai află în perioada garanției extinse PureTech, plătește pentru revizii documentate, efectuate conform specificației corecte — garanția depinde de ele.

Cureaua umedă a motorului 1.2 PureTech: toată povestea

Motorul EB2 PureTech cu trei cilindri — montat aproape pe fiecare 208, 2008, 308 și 3008 pe benzină din 2014 încoace — are cureaua de distribuție în interiorul motorului, scăldată în ulei. Cureaua în ulei reduce frecarea și zgomotul. Înseamnă însă și că amestecul de cauciuc al curelei stă ani de zile în ulei fierbinte, iar amestecul original nu a rezistat.

Cureaua se umflă, se înmoaie și se destramă. Cauciucul desprins face două lucruri, ambele rele. Înfundă sita de aspirație a pompei de ulei, lăsând motorul fără presiune de ulei — acesta este avertismentul „presiune scăzută a uleiului — STOP” raportat de proprietari, uneori cu câteva secunde înainte ca motorul să se distrugă. În plus, uleiul contaminat încurcă sistemul de distribuție variabilă, generând erori de poziție a arborelui cu came (P0340/P0341) și funcționare neregulată. Curelele au cedat la 60.000 km pe motoare cu un interval teoretic de 175.000 km.

Cifrele care contează:

  • Interval original: 10 ani / 175.000 km (109.000 mile). O iluzie.
  • Interval oficial revizuit: 6 ani / 100.000 km (62.000 mile), oricare survine primul.
  • Ce fac de fapt specialiștii: 4–6 ani sau 60.000–100.000 km, mai devreme pentru mașinile folosite în oraș pe distanțe scurte, unde combustibilul diluează uleiul.
  • Garanție extinsă: anunțată în martie 2024 — 10 ani sau 175.000 km pentru motoarele 1.2 PureTech fabricate între aprilie 2014 și iunie 2022, care acoperă degradarea curelei și daunele rezultate, cu condiția unei întrețineri documentate prin canale autorizate.

Specificația uleiului nu se negociază: 0W-30 care respectă PSA B71 2010 (ACEA C2). Amestecul de cauciuc al curelei și chimia uleiului trebuie să se potrivească. Un 5W-40 ieftin de la un service rapid este aici, cu adevărat, mai rău decât inutil.

De ce se termină grijile: din 2023, a treia generație EB2 — lansată odată cu motorizările mild-hybrid de 48V (Hybrid 100/136) — a trecut la lanț de distribuție. Stellantis a vândut însă o vreme generațiile veche și nouă în paralel, așa că o mașină non-hibrid din 2023–2024 poate avea încă motor cu curea. Confirmă după codul motorului sau după VIN, nu după anul de fabricație.

Costul înlocuirii: 450–800 € (490–870 $) la un atelier independent pentru kitul de curea, întinzător, ulei și filtru. Față de un motor de peste 6.000 €, sunt cei mai bine investiți bani în mașină.

1.6 THP (Prince): trei dușmani cunoscuți

Motorul pe benzină 1.6 THP — 308 GT/GTi, 3008 și 508 mai vechi, RCZ — este motorul Prince, dezvoltat în colaborare cu BMW. Puternic, cu personalitate și pretențios în trei privințe precise:

Întinderea lanțului de distribuție. Zgomotul metalic la pornirea la rece este semnul clar. Motoarele timpurii (mai ales cele dinainte de 2011) aveau lanțuri care se întindeau și tensionere uzate; versiunile ulterioare au îmbunătățit situația, dar nu au eliminat problema. Un lanț care zdrăngăne înseamnă o lucrare de 600–900 € (650–980 $). Dacă îl ignori, lanțul sare și ajungi la supape și pistoane.

Depunerile de calamină. Injecția directă înseamnă că nu există combustibil care să spele supapele de admisie. Până la 100.000–120.000 km, supapele sunt acoperite de calamină, iar tu pierzi la capitolul răspuns la accelerație, consum și stabilitatea ralantiului. Curățarea cu coji de nucă costă 300–450 € (325–490 $) și transformă motoarele THP obosite.

Alimentarea cu ulei a turbinei. Conducta de alimentare cu ulei a turbinei se colmatează cu calamină dacă schimburile de ulei sunt rare, iar turbina ajunge să fie lipsită de ulei. Cele trei probleme au o singură măsură de prevenire: schimb de ulei la cel mult 10.000 km, ulei de calitate din clasa LL-04/C3, fără excepții.

1.5 BlueHDi: motor bun, instalații capricioase

Motorul diesel 1.5 BlueHDi (DV5) este, din punct de vedere mecanic, una dintre reușitele mai recente ale Peugeot. Problemele lui sunt periferice:

Lanțul de 7 mm al arborilor cu came. Motoarele fabricate între octombrie 2017 și ianuarie 2023 folosesc între arborii cu came un lanț mic, care se uzează prematur. Stellantis montează o versiune actualizată, de 8 mm — aproximativ 1.200–2.000 € (1.300–2.180 $) dacă se face preventiv, peste 3.000 € dacă cedează — și, din mijlocul anului 2025, acoperă motoarele afectate cu garanție de până la 10 ani/240.000 km, cu condiția respectării întreținerii. După remediere, uleiul obligatoriu este 5W-30, conform specificației FPW9.55535/03.

Sistemul AdBlue. Injectorul și conductele cristalizează, încălzitorul rezervorului și pompa cedează, iar o defecțiune declanșează o numărătoare inversă impusă legal, care se încheie cu imposibilitatea de a porni motorul. Folosește AdBlue certificat, ține rezervorul peste aproximativ 20% și prevede 400–800 € (435–870 $) pentru momentul în care — nu dacă — un component are nevoie de atenție la o mașină cu kilometraj mai mare.

Realitatea filtrului de particule (DPF). Un diesel folosit pentru drumuri scurte, de dus copiii la școală, își va colmata filtrul de particule. DPF-ul are nevoie de deplasări regulate de peste 20 de minute, la viteză de autostradă, pentru a se regenera. Dacă mergi cu adevărat doar prin oraș, ai ales motorul nepotrivit — PureTech (după remediere) sau o variantă hibridă ți se potrivește mai bine. Regenerarea forțată sau curățarea costă 150–400 € (165–435 $); un DPF nou costă 800–2.500 € (870–2.720 $).

Cureaua de distribuție: oficial are o durată de viață lungă, dar înlocuiește-o până la 120.000–150.000 km (75.000–93.000 de mile) sau 8 ani. 650–950 € (710–1.030 $) la un atelier independent.

EAT6/EAT8: mitul „uleiului pe viață”

Cutiile automate EAT6 și EAT8, produse de Aisin, sunt cutii cu adevărat bune, iar Peugeot declară că uleiul este „umplut pe viață”. Traducere: umplut pe durata garanției. Uleiul pentru transmisii automate se degradează prin forfecare și oxidare ca orice ulei. Până la 120.000 km cu uleiul original o vei simți — reduceri de treaptă ezitante, o trecere 2–3 zgomotoasă la rece.

Schimbă uleiul la fiecare 60.000–80.000 km (37.000–50.000 de mile). Costă 250–400 € (270–435 $), cu uleiul corect, la un atelier independent care cunoaște procedura de verificare a nivelului (depinde de temperatură — nu este o lucrare de făcut singur, golești și apoi estimezi). O asigurare ieftină pentru o cutie care costă peste 4.000 € de înlocuit.

Suspensia și restul

Peugeot-urile moderne folosesc o suspensie simplă și ieftin de reparat: amortizoare McPherson în față și punte spate cu bară de torsiune la 208/2008/308. Piese de uzură la care trebuie să fii atent:

  • Bielete antiruliu față și bucșele barei antiruliu: primele care încep să bată, adesea înainte de 60.000–80.000 km. 80–150 € (85–165 $) pe parte, montate.
  • Bucșele punții spate: se uzează după 120.000 km; comportamentul vag al trenului spate și uzura inegală pe interiorul anvelopelor sunt semnele.
  • Vechile povești de groază cu puntea spate — rulmenți gripați la brațele longitudinale, care au scos din uz 106, 206 și 306 — nu se aplică designului actual cu bară de torsiune. Dacă te uiți la Peugeot-uri dinainte de 2010, prevede un buget pentru asta; la orice model din acest ghid, nu-ți face griji.

Discurile și plăcuțele din față durează de obicei 50.000–70.000 km și costă 200–300 € (215–325 $) pe punte la un atelier independent.

Cât te costă efectiv pe an

Preţuri realiste din service-urile independente pentru un PureTech 208/2008 în Europa de Vest, 2025–2026:

OperaţiuneIntervalCost (EUR)
Revizie cu schimb de ulei (B71 2010 0W-30)12 luni / 15.000 km120–180 € (130–195 $)
Revizie intermediară/majoră2 ani / 30.000 km220–350 € (240–380 $)
Kit curea umedă (PureTech)6 ani / 100.000 km450–800 € (490–870 $)
Curea de distribuţie (1.5 BlueHDi)8 ani / 120.000–150.000 km650–950 € (710–1.030 $)
Schimb lichid EAT860.000–80.000 km250–400 € (270–435 $)
Frâne faţă (discuri + plăcuţe)50.000–70.000 km200–300 € (215–325 $)
Lichid de frână2 ani60–90 € (65–100 $)
Reparaţie sistem AdBlue (diesel)la nevoie, peste 100.000 km400–800 € (435–870 $)

în medie, un PureTech întreţinut corect costă 500–700 € (540–760 $) pe an cu întreţinerea, inclusiv amortizarea curelei — costuri de Golf, nu de marcă premium.

Unde se situează de fapt Peugeot la fiabilitate

Sincer: la mijlocul clasamentului, cu tendinţă de îmbunătăţire. În rapoartele TÜV recente, generaţia actuală de 208 și 2008 se plasează onorabil în categoriile lor de vârstă — calitatea de fabricaţie sub Stellantis este vizibil mai bună decât a maşinilor PSA de la începutul anilor 2010, iar modelele electrificate s-au dovedit solide. Ce trage în jos cifrele mărcii este istoria: motoarele din era curelei umede care cedează după expirarea garanţiei și maşinile mai vechi cu defecte de suspensie și scurgeri de ulei descoperite la inspecţie.

Tiparul este totuși clar. Problemele Peugeot sunt cunoscute, specifice și evitabile — o curea, un lanţ, un lichid, o specificaţie de ulei. Asta e o poziţie mai bună decât o nefiabilitate vagă și aleatorie. Un PureTech cu schimbul curelei documentat și cu revizii anuale de ulei este, ca proiect de proprietate, fundamental diferit de aceeași maşină condusă după programul de longevitate.

Partea grea este să o dovedești — ţie însuţi când vin scadenţele și următorului cumpărător când vinzi. GarageHub urmăreşte fiecare revizie, schimb de curea și specificaţie de ulei în funcţie de kilometrajul tău real și îţi dă un memento înainte să treacă intervalul, ceea ce la un PureTech înseamnă diferenţa dintre o curea de 500 € și un motor de 6.000 €. Introdu istoricul o singură dată și îl ai la îndemână când apare cererea de garanţie sau când te întreabă cumpărătorul.

Cumpără pe baza istoricului de service, fă reviziile la intervalele revizuite, foloseşte uleiul potrivit. Dacă respecţi aceste trei lucruri, un Peugeot modern este una dintre cele mai ieftine căi de a ajunge la o maşină europeană cu adevărat bună.

Întrebări frecvente despre întreținerea Peugeot

Când trebuie înlocuită cureaua umedă a motorului 1.2 PureTech?

Stellantis a revizuit intervalul oficial la 6 ani sau 100.000 km (62.000 de mile), oricare survine primul — față de 10 ani sau 175.000 km inițial. Mulți specialiști independenți recomandă o schimbare și mai devreme: 4–6 ani sau 60.000–100.000 km, mai ales la mașinile folosite pe distanțe scurte în oraș, unde diluarea uleiului cu combustibil atacă mai repede cureaua. Dacă ai cumpărat un PureTech second-hand fără dovada că cureaua a fost schimbată, înlocuiește-o acum.

Care motoare 1.2 PureTech au lanț în loc de curea umedă?

Motorul EB2 de a treia generație, introdus din 2023 odată cu versiunile mild-hybrid de 48V (Hybrid 100/136), folosește lanț de distribuție. Tot ce a fost înainte — aproximativ producția din 2012 până la sfârșitul lui 2023, inclusiv majoritatea mașinilor non-hibride vândute în paralel cu noul motor — are cureaua în baie de ulei. Nu te baza pe anul modelului; un 2008 pe benzină din 2023 poate fi oricare dintre cele două variante. Verifică codul motorului sau cere unui dealer să confirme după VIN.

De ce ulei are nevoie de fapt motorul 1.2 PureTech?

Un 0W-30 care respectă specificația PSA/Stellantis B71 2010 (ACEA C2). Nu este o simplă sugestie — cureaua umedă stă în ulei, iar o compoziție nepotrivită sau uleiul vechi, degradat, accelerează deteriorarea curelei. Schimbă-l la fiecare 10.000–15.000 km (6.000–9.000 de mile) sau anual, nu la intervalul prelungit de 25.000 km. Păstrează chitanțele: garanția extinsă de 10 ani/175.000 km cere dovada unei întrețineri corecte.

Cutia automată EAT8 este într-adevăr etanșă pe viață?

Fluidul este numit „pe viață”, dar Aisin, producătorul cutiilor EAT6 și EAT8, le proiectează în ideea că fluidul se schimbă. „Pe viață” înseamnă durata pe care o garantează Stellantis, nu durata pe care o vrei de la mașină. Schimbă fluidul la fiecare 60.000–80.000 km (37.000–50.000 de mile) — aproximativ 250–400 € la un service independent — și cutia va dura mai mult decât restul mașinii. Dacă sari peste această lucrare, te poți aștepta la schimbări bruște de viteze după 150.000 km.

Cum îmi dau seama că o curea umedă PureTech cedează?

Secvența clasică: resturile de la curea înfundă sorbul pompei de ulei, presiunea uleiului scade și apare avertizarea „presiune scăzută a uleiului — STOP”, adesea însoțită de erori ale poziției arborelui cu came (P0340/P0341), pe măsură ce VVT pierde alimentarea cu ulei curat. Semne mai timpurii sunt mersul inegal în ralanti, zgomotul la pornirea la rece și consumul crescut de ulei. O verificare ieftină: scoate capacul de umplere a uleiului și privește marginea curelei — crăpăturile sau umflăturile vizibile înseamnă că trebuie înlocuită imediat.

Surse

  1. Révision constructeurPeugeot · Site-ul producătorului · Accesat la 9 oct. 2026
  2. Peugeot 308 (T9) 1.5 BlueHDi 130 S&S BVM6 Plan d'entretienPeugeot (copy hosted on forum-peugeot.com) · Programul producătorului · Accesat la 9 oct. 2026
  3. Peugeot 3008 (P84) 1.6 THP 165 S&S EAT6 Plan d'entretienPeugeot (copy hosted on forum-peugeot.com) · Programul producătorului · Accesat la 9 oct. 2026
  4. Peugeot 3008 (P84) 1.2 PureTech 130 S&S BVM6 Plan d'entretienPeugeot (copy hosted on forum-peugeot.com) · Programul producătorului · Accesat la 9 oct. 2026
  5. Peugeot 208 (P21E) 1.2 PureTech 100 S&S BVM6 Plan d'entretienPeugeot (copy hosted on forum-peugeot.com) · Programul producătorului · Accesat la 9 oct. 2026
  6. Peugeot 208 (A9) 1.2 PureTech 110 S&S BVM6 Plan d'entretienPeugeot (copy hosted on forum-peugeot.com) · Programul producătorului · Accesat la 9 oct. 2026

Intervalele variază în funcție de piață, motor și condițiile de condus; manualul proprietarului este autoritatea pentru mașina ta.